Jak prát bavlnu, aby se nesedli

Moderní syntetické tkaniny jsou velmi žádané. Není divu, že jsou velmi praktické, jsou opotřebované déle, neznečišťují se, neztrácejí barvu a po umytí si zachovávají svůj tvar. Takové materiály jsou však špatně prodyšné, nedovolují pokožce dýchat a často způsobují nepohodlí při nošení.

Přírodní látky jsou naopak příjemné na dotek, nikdy nejsou horké.

Pozitivní vlastnosti bavlny lze popsat donekonečna. Nesmíme ale zapomínat, že přírodní látky vyžadují pečlivou péči. Proto je důležité vědět, jak bavlnu umýt tak, aby se věci nesadly a neprotahovaly.

Jak připravit oděv na mytí

Umývání syntetických tkanin je velmi snadné, nejčastěji před zákrokem stačí dát věci do auta a dát potřebný program. S přírodními látkami jsou věci trochu složitější. Příprava bavlněného prádla pro praní:

\ t
 • Za prvé, oděvy jsou tříděny podle barvy;
 • teď by mělo být odstraněno lehce znečištěné prádlo;
 • předměty s vážnými nečistotami a tvrdými skvrnami vyžadují předchozí namáčení;
 • oděvyPřed praním odšroubujte a zavřete všechny upevňovací prvky;
 • přikrývky a prostěradla jsou vypnuty a ucpaná nebo jiná podestýlka je odstraněna z rohů;
 • pro ochranu před smrštěním, před praním, měli byste pečlivě prozkoumat informace na štítku;
 • bavlnu nelze umýt společně se syntetickými látkami, jinak přírodní látka dostane pilulky.

Důležitým momentem jsou bavlněné tkaniny. Bílé věci vyrobené z odolné bavlny téměř nikdy nesednou. Snadno snášejí praní při vysokých teplotách vody (až 95 stupňů). Tenké barevné nebo bílé bavlněné materiály se promyjí při teplotě 30 nebo 40 stupňů, protože jsou náchylné ke smršťování.

Důležité!Není nutné nastavovat maximální teplotu, aby se odstranily významné nečistoty, obvykle stačí 60 stupňů.

Pravidla pro strojní a ruční praní bavlněných tkanin

Už jsme zvyklí na pračky, že někdy je pro nás těžké si představit náš život bez tak cenného asistenta. Ale někdy je otázka možnosti praní v pračce hranou. To platí zejména o přírodních, drahých tkaninách, kdy je velmi důležité nepokazit věc.

Praní v pračce

Bavlna může být prát v pračce. Lehké ložní prádlo nebo ručníky lze provozovat na speciálním programu nebo sami nastavit čas a teplotu:

 • silně špinavé prádlo - 105 nebo 120 minut při teplotě 40–95 stupňů;
 • položky s malou kontaminací - \ tjedna a půl hodiny, teplota ohřevu 60 stupňů;
 • pro ručníky zvolte střední průměrnou teplotu.

Pro bělení je žádoucí používat pouze kyslík. Dvojité opláchnutí nepoškozuje oděv a pomáhá odstranit zbývající prášek.

Praní barevné bavlny

\ t

Barevné bavlněné předměty se umývají při teplotě 40 až 60 ° C a prášek se vybírá značkou „barevný“. Ještě lepší je nákup speciálních přípravků s enzymy, dobře se umyjí vícebarevné tkanině, pomáhají udržet tvar prádla. Pletené bavlněné předměty se omyjí ve studené nebo mírně teplé vodě bez namáčení.

Ruční mytí

Tato otázka je pro letní subtilní věci důležitější. Již jsme říkali, že tento typ tkaniny je náchylný k deformaci, proto je vhodné jej umýt ručně:

 • teplota vody by neměla být vyšší než 40 stupňů;
 • prášek má zvláštní charakter, pro bavlnu. A můžete také otřít nějaké mýdlo na prádlo a zředit ho vodou, ale ne každý má rád vůni tohoto produktu;
 • věci jsou namočeny po dobu 10 minut před mytím, poté promyty lehkými pohyby, nelze tvrdě otřít;
 • prášek se důkladně opláchne studenou vodou. V posledním máchání můžete přidat trochu kondicionéru nebo octa, takže věci budou měkčí.

V případě silně znečištěného oděvu může být teplota vody pro mytí a namáčení zvýšena na 50 stupňů. Kapesníky se lépe umývají, pokud je několik hodin namočíte do teplé vody (jídelna).lžíce soli na litr vody).

Jak prát silnou nečistotu na bílé bavlně

Popisujeme 3 účinné způsoby odstranění významných kontaminantů. Pro barevné věci, které nejsou vhodné, pouze pro bílé:

 • na kbelík vody se 4 lžíce. Já prací prášek a stejné množství terpentýnu. Věci jsou namočené ve směsi na jeden den, pak jednoduše opláchnout studenou vodou;
 • v 10 litrech vody rozpustit umění. Já amoniak a 2 lžíce. Já peroxid vodíku. Prádlo se namočí do směsi po dobu 20 minut a potom se obvyklým způsobem promyje;
 • Bílé ponožky a spodní prádlo lze snadno vypít kyselinou boritou (2 lžíce na 10 litrů vody). Věci by měly namočit ve směsi po dobu 2 hodin, pak mohou být omyty.

Výše ​​uvedené recepty pomáhají vyrovnat se s nejnepatrnějšími skvrnami, žlutými nebo šedými skvrnami. Jedná se spíše o staré metody, které naše babičky používaly. Nyní na policích najdete obrovské množství nových pracích prostředků, odstraňovačů skvrn a gelů určených k bělení bavlněného oblečení.

Skvrny na bílé ložní prádlo nebo ubrusy lze odstranit varem (30 minut). Ve vodě musíte přidat trochu pracího prášku a kyslíkového bělidla. Lze uložit bílou bavlnu, náhodně zbarvené barevné oblečení. V kbelíku s vodou přidejte 5 lžíce. Já soda a namočené věci po dobu 12 hodin, opláchněte a omyjte obyčejným práškem.

Způsob sušení a žehlení bavlny

Nelze silně vytlačit bavlněné oblečení a také stojí za to odmítnout automatickésušení. Věci po těchto manipulacích se jistě zmenšují nebo protahují. Další zákaz - visí věci na přímém slunečním světle.

Kalhoty se nejlépe drží na prádelní šňůře u pásu, ale na ramenou se suší trička, šaty atd. Bavlna je silně vrásčitá, záhyby jsou silně vyhlazené, takže byste neměli používat kolíčky na prádlo.

Před žehlením se věci otočí naruby. Postup se provádí pouze na rovném, tvrdém povrchu. Je-li tkanina tenká, musíte nejprve vyžehlit malý roh na minimální ohřev žehličky, abyste se vyhnuli problémům. Je lepší začít žehlit ne zcela vyschlý materiál, je snazší se zbavit vrásek a zamezit smrštění.

Jak vrátit starý vzhled napjaté nebo potopené věci

Pokud se budete řídit výše uvedenými doporučeními ohledně rizika, že se věci posadí nebo protáhnou, ne. Pokud se však problémy již staly, můžete se pokusit situaci napravit. Neexistuje žádná stoprocentní záruka, že oblečení bude mít svůj původní vzhled, ale stojí za to vyzkoušet.

Vysušená látka se namočí po dobu 10 minut do roztoku litru vody a dvou lžíce octa. Pak vyjměte, lehce vytočte a položte na ručník (v horizontální poloze). Současně si nezávisle dávají věci svým původním tvarem a přitlačují je dolů na něco těžkého. Nejčastěji se po sušení oděv stává shodným s oděvem před neúspěšným praním.

Další možností je žehlení s napařováním. V procesu žehlení je třeba dát věci ve stejném tvaru.

Rozmístění rostlinbavlněné oblečení lze prát na 60 stupňů se spinem 800 nebo 1000 otáček. Současně je nutné zapnout sušení stroje. Pokud chcete mluvit jednodušeji - je nutné provést špatné mytí.

Otevřeme další zajímavé tajemství. Chcete-li obnovit měkkost ručníků po umytí, můžete je umístit na několik hodin do mrazničky. Ledové krystaly zatlačují vlákna zpět a vracejí je do svého předchozího vzhledu.