Domácí mýdlo a soda prášek: jak dělat, rysy použití

Pokud nejste vždy spokojeni s tím, jak si umýt prach z kontaminace na oděvu, doporučujeme, abyste z pracího mýdla vytvořili vlastní prací prostředek. Takový nástroj má mnoho výhod oproti domácím chemikáliím, navíc ušetříte slušnou část rodinného rozpočtu, protože prášky v obchodě jsou drahé. O zvláštnostech přípravy a použití nástrojů se dozvíte tajemství a zkušenosti zkušených hostesek.

Popis složení

\ t

Základem finančních prostředků mohou být pouze 2 jednoduché složky, které lze nalézt v každé domácnosti: sodu a mýdlo. Abyste pochopili princip působení látek, musíte se seznámit s jejich stručným popisem:

 • Jedlá soda je vynikajícím nástrojem pro odstraňování nečistot. Látka okamžitě proniká hluboko do textilních vláken a přispívá ke zničení znečištění. Skládá se z uhlíku a draslíku. Při interakci s teplou vodou sloučenina uvolňuje oxid uhličitý, proto se na povrchu objevují malé bubliny. Pro lidské zdraví je hydrogenuhličitan bezpečný, málokdy způsobujealergické reakce, je však lepší nezanedbávat osobní ochranné prostředky;
 • mýdlo na prádlo. Obsahuje sodné a draselné kyseliny, které mají vynikající schopnost praní. Mýdlo má alkalickou reakci, dobře pěnou, dokonce i ve studené vodě díky obsažené kyselině laurové.

Výsledkem interakce dvou složek je reakční směs s mírnými alkalickými vlastnostmi, v důsledku čehož skvrny z látky vymizí dobře. Směs může zničit i staré nečistoty, stopy tuku, kuličkové pero, krev.

Způsoby

Je jednodušší připravit prostředky pro čištění oděvů. Vyberte si metodu, která je pro vás vhodná a můžete začít vařit. Recept trvá déle než 3-5 minut, množství přísad lze podle potřeby zvýšit, ale pouze v přísném poměru. Pokud poměr nerespektujete, může být prášek neúčinný.

Jakýkoli způsob, jak dát věci svěží nebo příjemnou vůni, přidejte do prášku pár kapek esenciálního oleje. Zvláště oblíbené citrusové složky, jako je pomeranč, citron, grapefruit. Osvěžují věci, dlouhodobě zůstávají na tkanině a nedráždí zápach.

S mýdlem a sódou

Nejjednodušší způsob, jak vyrobit prášek doma, je smíchat hydrogenuhličitan sodný s mýdlem v poměru 1: 2 nebo 1: 2,5 a přidat vodu. Budete potřebovat:

 • tyč mýdla vážící 100 g;
 • 3st.l. jedlá soda;
 • 4 litry vody.

Začněte s mýdlem na jemném struhadle, abyste mohli získat čipy. Do kovové pánve vložte litr teplé vody a vložte do ní mýdlové lupínky. Umístěte pánev na malý oheň na sporáku a míchejte, dokud se čipy úplně nerozpustí. Potom vypněte topení. V dalším šálku smíchejte 3 litry horké vody a 3 lžíce. prášek hydrogenuhličitanu sodného. Když je hydrogenuhličitan rozpuštěn, nalijte do něj mýdlovou směs a dobře promíchejte, aby produkt měl homogenní strukturu podobnou gelu. Ochlazenou hmotu nalijte do plastové láhve a skladujte na tmavém a suchém místě při pokojové teplotě.

Viz také

Je snadné a snadné čistit matraci sódou

Každá matrace potřebuje čas od času vyčistit. Kvůli svému objemu je otázkou, jak ji snadno a jednoduše čistit? ...

Prášek z mýdla pro domácnost a sody má malou spotřebu. Například, pokud potřebujete vydrhnout 5 kg oblečení, pak vezměte pouze 150-200 g gelu pro ruční mytí, pro pračku bude spotřeba asi 2 polévkové lžíce. Pokud je věc příliš špinavá, pak použijte prostředky na místa kontaminace, otřete ji a nechte působit po dobu 15-20 minut, pak ji umyjte v psacím stroji.

Poznámka!

Výrobek lze přidávat do vody při mytí oken, snadno odstraní nečistoty.

Soda

Pokud přidáte další hydrogenuhličitan,prostředky získají schopnost bělení. Tato volba je vhodná pro praní lehké a sněhově bílé látky, pomůže odstranit žlutost nebo otupělost. Vezměte:

 • ½ šálku mýdlových čipů;
 • sklenici vody;
 • 4 tbsp. hydrogenuhličitan sodný.

Smíchejte všechny ingredience a nalijte do sklenice, dobře protřepejte. Výsledný gel přidejte při mytí, ale ne více než 2 polévkové lžíce, toto množství postačí na praní až 4-5 kg ​​špinavého prádla. Pokud máte čas, můžete si připravit aktivovanou sodu z běžného hydrogenuhličitanu, což je mnohonásobně účinnější v akci než jídlo. Nalejte obsah balení na plech a vložte prášek do trouby na hodinu při teplotě 180-200 ° C. Přidejte kalcinovanou sodu během mytí jako další složku (1 polévková lžíce). Pomáhá čistit i odolné nečistoty jako strojní olej.

Se sodou a hnědou

Borax je látka, která snižuje tvrdost vody, pomáhá odstraňovat plísně a dekontaminovat. To je snadné koupit v železářství, jeho druhé jméno je kyselina boritá. Recept je následující:

 • 250 g mýdlových třísek;
 • 4 lžíce. jedlá soda;
 • 100 g boraxu;
 • 50 g uhličitanu sodného.

Kombinujte všechny složky v jedné nádobě, důkladně promíchejte a přeneste do velké nádoby pro skladování. Při mytí přidejte 1 polévkovou lžíci. prášek na bázi mýdla pro domácnost. Pokud jsou věci velmi špinavé, pak zvýšit množství na 2 lžíce.

S octem a octemsoda

Ocet ve složení výrobku pomáhá odstraňovat nepříjemné pachy, má antibakteriální účinek. Po umytí se předmět stane měkkým, méně pokrčeným a barva látky vypadá svěží. Chcete-li vložit požadovanou pastu:

 • 200 g mýdla;
 • 5 tbsp. hydrogenuhličitan sodný;
 • 2 lžíce. ocet.

Umyjte mýdlo na prádlo do strouhaného holení, pak přidejte do hoblin sodu, promíchejte. V poslední fázi opatrně nalijte ocet. Směs "syčení", vydává oxid uhličitý. Konzistence směsi by měla být polopevná a podobat se husté pastě. Vložte pastu do nádoby se šroubovacím uzávěrem. Přidat při mytí v psacím stroji asi 1 polévková lžíce. těstoviny. Pasta může být aplikována na samotnou skvrnu, třena měkkým kartáčkem a ponechána na tkanině po dobu 10-15 minut, pak skvrna zmizí.

Varování!

K zabití vůně octa přidejte do pasty kapku oblíbeného parfému nebo esenciálního oleje.

Viz také

Jak vybělit kuchyňské utěrky rostlinným olejem

Kuchyně je zdrojem nejen chutných pokrmů, ale i všech druhů skvrn. Bělicí utěrky nebo ...

\ t

Gel z mýdla a uhličitanu sodného

Gel pro domácnost je oblíbený u žen v domácnosti, mezi něž patří saponát a mýdlo na prádlo. Udělej to takto:

 • 50 g mýdlových třísek;
 • litr vody;
 • 40-50 g uhličitanu sodného.

Zaprvérozpustit mýdlo v horké vodě, můžete použít vodní lázeň. Pak, když směs vaří, přidejte do ní soda. Budete mít gelovou pastu. Nalijte ji do vhodné nádoby. Nástroj je vhodný pro praní v pračce, stačí přidat do prostoru pro prášek 1,5-2 lžíce. gelu.

Mýdlo ze sody a oleje

Pro rychlé mytí je vhodné použít domácí mýdlo na ruce. Je vyroben z přírodních surovin, ale velmi účinný v akci. Budete potřebovat:

 • 100-120 g hydroxidu sodného;
 • 1,5-2 sklenic vody;
 • láhev rostlinného oleje (0,9-1 litrů).

Směs sody a vody v hlubokém šálku. Směs se nechá mírně vychladnout, aby se dostala na pokojovou teplotu. Potom zahřívejte rostlinný olej ve vodní lázni, přidejte ho do ochlazeného roztoku, zamíchejte. Vezměte formy a nalijte do nich tekutou hmotu, pak vložte formy do chladničky. Směs by měla vytvrdnout po 48 hodinách. Mýdlo lze nejen umýt, ale také použít k čištění oken, dveří, parapetů.

Varování!

Když se do vody přidává hydroxid sodný, vzniká velké množství tepla, takže je třeba složky smíchat pouze v teplovzdorných nádobách.

Mýdlo a saponátová pasta

Pro praní prádla a pro odstraňování různých nečistot v kuchyni doporučujeme vyrábět univerzální čisticí pastu. Doba použitelnosti výrobku není delší než jeden měsíc, takže množství složek může být úměrnénebo naopak zvýšit. Požadováno:

 • 200 g čipů domácností. mýdlo;
 • sklenici vody;
 • 150 až 200 g hydrogenuhličitanu sodného.

Mýdlo se rozpustí v horké vodě a míchá se směšovačem. Poté se nalije hydrogenuhličitan sodný do mýdlové vody a bije se, dokud se nezíská hmota pěny. Přeneste hmotu do nádoby. Pro vůni můžete přidat pár kapek citrónového esenciálního oleje nebo tea tree oil.

Těstoviny vyrobené z mýdla, sody a hořčice

Mistry chválí účinný odstraňovač skvrn na bázi mýdla, hořčice a hydrogenuhličitanu sodného. Prostředky lze připravit za 5 minut, pokud jsou smíšené:

 • 3 lžíce. mýdlové čipy;
 • 2 lžíce. hořčičný prášek;
 • 2 lžíce. hydrogenuhličitan sodný.

Nalijte směs do sklenice vroucí vody a všechny složky před mícháním dobře promíchejte. Když se směs ochladí, bude silná. Její vzhled připomíná těstoviny. Paste přidejte při mytí ve stroji v množství 1-2 lžíce. na 5-6 kg prádla.

Doporučení pro použití

Hlavní podmínkou není zneužití připravených prostředků a nekládat je do stroje typového stroje většího než 30-40 g. Prášek dobře pění a pro stroj je špatný: spoje a hadice jsou okamžitě blokovány pěnou. Doporučuje se používat prášky pro ruční mytí a pro poloautomatické stroje. Po umytí opláchněte předmět čistou vodou, aby se odstranily zbytky látky.

Pokud se chystáte umýt věci z jemnéNejprve zkuste lék na mořském břehu a na nenápadné části. S látkou se nic neděje, takže můžete bezpečně umýt věc s práškem. Prádlo mýdlo a soda dohromady může vést k tomu, že tkanina ztrácí barvu v průběhu času, takže se snaží umýt dům s domácí lék více než 1 čas v 2-3 týdnů.

Poznámka!

Domácí prášek můžete skladovat ve skleněné nebo plastové nádobě, ale s uzavíratelným víkem.

Dávky

Domácí detergenty jsou stále důležité v každodenním životě, a to i přes různorodost chemických látek v domácnostech. Domácí, má výhody:

 • šetrnost k životnímu prostředí. Jako součást žádné vůně, agresivní povrchově aktivní látky;
 • účinnost. Díky alkalickému účinku lze snadno odstranit všechny druhy znečištění z oděvů;
 • všestrannost. Pasty a gely jsou účinné nejen v koupelně, ale i v kuchyni;
 • dostupnost. Koupit komponenty pro prášek v každém obchodě za směšnou cenu.

Vytvořte si vlastní prací prostředek - a okamžitě uvidíte výsledek. Již nebudete kupovat drahé odstraňovače skvrn, protože prostě nebudou nutné. Mýdlo se sodou a dalšími přísadami zvládne skvrny jen proto, aby se rozveselilo, všechny věci v domě budou čisté a svěží.