Používání sody doma

Sodový popel je již dlouho používán v každodenním životě. Díky svým čistícím a dezinfekčním vlastnostem se stala obzvláště populární mezi ženami v domácnosti.

Používejte ji, bělejte ložní prádlo, čisté nádobí a sanitární vybavení. A mnoho zahradníků ji vhodně aplikuje na své zahradní pozemky.

Bezpečnostní opatření

Před použitím takových prostředků je nezbytné pečlivě prostudovat návod k použití. Soda popel obsahuje chemicky účinné látky, které mohou poškodit zdraví.

Proto se při použitídoporučuje dodržovat některá pravidla :

 • během práce je žádoucí chránit ruce gumovými rukavicemi;
 • Doporučuje se použít respirátor nebo obvaz na gázu s úzkou interakcí;
 • po použití je nutné krabici s látkou odstranit na suchém a těžko přístupném místě;
 • Po vyčištění musíte místnost dobře větrat.

Stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že prášek ve vlhkém prostředí působí agresivněji, protože má schopnost absorbovat vodu, a proto je v takových podmínkách nezbytné používat sodu s maximální opatrností. Kromě toho, alkálie je velmi nebezpečný pro člověka, často se stává příčinou alergických reakcí, podráždění.

Je také důležité vědět, co je to soda popel, jak se používá doma.

Aplikace pro praní

Alkali používá mnoho pro praní, bělení a dokonce jako prostředek péče o pračku.

Pro každé použití v domácnostise uhličitan sodný vyrábí vlastním způsobem :

 • Ruční mytí. V tomto případě se pět lžíce prášku nalije do pětilitrové nádoby s vodou ohřátou na 40 ° C, směs se důkladně promíchá. Po tom dali špinavé věci dovnitř a nechali je několik hodin namočit. Po tom na prádlo a oblečení nebudou žádné špinavé skvrny.
 • Lze prát v pračce. Pokud mají věci velmi silné znečištění, je nejlepší je vyčistit v psacím stroji. Kromě obvyklého pracího prášku přidejte 3 lžíce koncentrovaného uhličitanu sodného a potom nastavte teplotu nad 50 ° C.
 • Bělení. Aby se dosáhlo bělosti prádla, je třeba předem připravit kompozici, která obsahuje vroucí vodu (1,5 litru), rozetřené mýdlo v množství 100 g a stejné množství alkálie. V tomto řešení položte věci a nechte je ležet 3-4 hodiny.
 • Čištění pračky. S pomocí domácího kapalného roztoku můžete auto vyčistit, odstranit z něj plísně a šmouhy. Gel navíc pomáhá eliminovat nepříjemný zápach, který se často vyskytuje po dlouhodobém užívání. K tomu je třeba manipulovat s vnitřkem jednotky, důkladně vyčistit pryžová těsnění na dveřích. Po tomnalijte sklenici výrobku přímo do stroje, zapněte praní při volnoběhu a nastavte maximální teplotu.

Domácí použití uhličitanu sodného pomáhá zmírnit složení vody, což prodlužuje životnost zařízení. Při každém promytí stačí přidat roztok v množství 50 g na 10 l, pak se v přístroji nevytvoří měřítko.

Použití v kuchyni

Prášek s draslíkem může být široce používán v kuchyni, ale nejprve musí být kalcinován. K tomu vezměte litr vařící vody a rozpusťte v ní tři lžíce sody, vše důkladně promíchejte. Nyní můžete provádět čištění a dezinfekci. Nejlepší je ředit směs v horké kapalině.

Existuje několik doporučení, která vám pomohou rychle a snadnozbavit se různých znečišťujících látek :

 • Čištění špinavých povrchů. Nejdříve je třeba navlhčit houbu v samoobslužném roztoku a ošetřit s ní všechny špinavé povrchy, můžete obkládat dlaždice, pracovní desku a dokonce i mikrovlnnou troubu. Roztok nechte 3 - 5 minut namočit a poté vše očistěte čistým hadříkem.
 • Plynový sporák a trouba. Následující lék, který dokonale zvládne mastné a spálené skvrny, se připravuje podle vzorce: smíchejte silikátové lepidlo (1 polévková lžíce. Lžíce), alkálie (3 lžíce lžíce). V této kompozici musíte také přidat obvyklý prací prášek ½ lžíce a teplou vodu v množství 250 ml. Vše důkladně promíchejte a zpracovejte výsledné řešení znečištění po 10odstraňte směs čistým hadříkem. Tento nástroj může být v rezervě, hlavní věc je dát do nádoby a zavřete víko pevně.
 • Nádobí. Dokonce i staré skvrny jsou dokonale omyty sódou. Čisticí roztok se připravuje způsobem popsaným výše. Hotové složení proces desky, sklenice, a pak jednoduše opláchnout čistou vodou z kohoutku.

Je možné připravit další účinné činidlo na bázi alkálie. S ním můžete vyčistit saze, šmouhu a vícevrstvý tuk.Chcete-li vytvořit nástroj, který potřebujete :

 • položte všechny špinavé nádobí do velké kovové nádoby;
 • naplňte čistou vodou, ale aby všechny pokrmy byly pokryty tekutinou;
 • nastavte pánev na oheň;
 • přidejte balíček sody, 2 lahve silikátového lepidla, jemně nasekané nebo tříté mýdlo;
 • přiveďte roztok do varu, vypněte ohřev a nechte nádobí ve vodě, kde bude nějaký čas otkisat.

Není-li znečištění příliš silné, bude stačit, aby ho udržel na čtvrt hodiny, neboť přetrvávající trvá déle než dvě až tři hodiny. Poté se musí nádobí vyjmout a důkladně opláchnout pod tekoucí vodou.

Čistící sanitární výrobky

\ t

Alkalie dokonale zvládne veškeré nečistoty, rez, mastnotu a žloutnutí na povrchu vany, záchodové mísy a dalších sanitárních přípravků. Kromě toho se nejčastěji musí nejen čistit, ale také dezinfikovat. Po zpracování instalatérské fajánsbude svítit jako nové.

Existuje několik možností výroby detergentu na bázi uhličitanu sodného :

 • S přídavkem mýdla pro domácnost. Chcete-li vytvořit účinnou kompozici pro čištění koupelny, je třeba otřít kus mýdla na jemném struhadle v množství 100 g, přidejte stejné množství draslíku draslíku k němu, nalijte do vody, aby se vytvořila kašovitá směs. Pokud je to žádoucí, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje zničit nepříjemný zápach. Poté je nutné tento nástroj zpracovat a nechat jednu hodinu. Po chvíli smýt směs čistou vodou a houbou.
 • S kyselinou octovou. Vynikající čistí směs plaku octa a kyseliny citrónové. Obě složky musí být smíchány, ošetřeny kompozicí povrchu lázně nebo toalety a nahoře posypeme trochu alkalickým. Nechte směs 10 - 20 minut, pak můžete opláchnout. Pokud je znečištění staré, můžete prodloužit dobu o dalších deset minut a pak důkladně projít pevným kartáčem a opláchnout vodou.
 • S jedlou sodu. Vynikající efekt dává složení pečení a technické sody, pokud je smícháte v poměru 1: 1, přidávejte k nim vodu až do vzniku kašovitého stavu. Tato směs a zpracovávat kontaminované oblasti, dřez a fajáns WC. Pro zvýšení efektu můžete použít bělidlo v množství ¼ šálku nebo jej nahradit stejným množstvím octa. Směs nechte namočit na půl hodiny a poté vše opláchněte čistou vodou.

KalcinovánoSoda se často používá k čištění odtokových trubek. Abyste se zbavili ucpání, je nutné nalít do odtoku 100 g běžné jedlé sody a uhličitanu sodného. Z výše uvedeného nalijte komponenty s vroucí vodou, zpravidla během několika minut se průraz prolomí a voda zmizí.