Jak umýt žaluzie: typy, nejlepší nástroje, péče o žaluzie

K řádnému a rychlému umytí žaluzií doma je třeba vzít v úvahu design a materiál lamel. Některé z nich lze prát, jiné lze čistit pouze vlhkými ubrousky. Mytí žaluzií není snadný postup. Trvá to spoustu času, ale nemůžete to rychle vyprat. Prací prostředky musí také pečlivě vybírat. Silné chemikálie nejsou vhodné pro všechny materiály. Při rozhodování o otázkách týkajících se čištění žaluzií vám pomohou naše doporučení a rady.

Druhy stínících systémů

Žaluzie jsou alternativou běžných záclon. Systém se skládá z jednotlivých pásů (lamel) spojených řetězem. Lamely se uvedou do pohybu otevírací a uzavírací mechanismus. Výrobci vyrábějí systémy s ruční, mechanickou nebo elektronickou (dálkové ovládání)pohony.

Podle materiálu

 1. Kovové žaluzie jsou vyrobeny z pásů nebo spojitých hliníkových pásů. Tyto systémy jsou odolné s dlouhou životností.
 2. Plastové systémy - doba používání je krátká, ale jsou jednodušší.
 3. Dřevěné (nebo bambusové) lamely - vyrobené z dřevěných lišt nebo bambusových tyčinek. Životnost je dlouhá, nekoroduje.
 4. Žaluzie jsou křehké, ale krásné. Tiskne na látky namalované na různé předměty: květinové, sportovní, geometrické.

Podle vzoru

 • vodorovné - lamely jsou umístěny vodorovně vzhledem k podlaze, v horní části u okapů jsou skládací žaluzie;
 • svislé - pásy lamel jsou kolmé k podlaze, pohybují se odděleně od jedné nebo obou stran;
 • válečkové systémy - skládají se z jednoho pásu, který se valí do role a je upevněn shora podél závěsu.

Metody čištění

Péče o žaluzie se provádí dvěma způsoby:

 1. Žaluzie můžete umýt bez jejich odstranění z okapu. Vysávání nebo vlhká houba se používá k zabránění hromadění prachu v místnosti.
 2. Vyčistěte demontované systémy. Efektivní způsob mytí lamel se provádí v koupelně nebo pod sprchou.

Jak se starat o žaluzie

Lamely se liší konstrukcí a materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Potřebujeme individuální přístup ke každémuúprav. Existují problémy již během procesu.

Jak prát vodorovné lamely

Pokud je nutné umýt vodorovné (plastové) žaluzie pouze z prachu, není nutné je z okna odstraňovat. Silně znečištěné záclony budou muset být demontovány a omyty v koupelně s detergenty.

Na okně

Použijte pro tento speciální načechraný kartáč, vysavač, vlhké ubrousky nebo houbu.

Suché čištění s vysavačem je účinné při péči o kovové lamely, takže nebudou rezavět. Začněte zpracovávat s horními proužky a postupně se dostávejte na dno záclon. Použijte vhodné malé trysky pro vysavač, můžete použít čističe automobilů.

Speciální kartáč na prach čistí lamely tak účinně, ale vzduch v blízkosti okna musí být neustále navlhčen tak, aby se prach znovu neusazoval na povrchu lamel.

Odstraňte prach ze žaluzií vhodně vlhkými ubrousky nebo houbou. Měly by být mírně navlhčeny tak, aby z nich nekape voda. Lišty otřete oběma stranami.

Praní v koupelně

Je lepší umýt vodorovné žaluzie, které visely v kuchyni a jsou pokryté mastnými skvrnami ve vaně. Vyjměte systém z okna, bez kovových (železných) částí a namočte jej do teplé vody po dobu 1-2 hodin, pak omyjte žaluzie chemickými prostředky. Opláchněte nejprve v teple, pak ve studené vodě, pověste a vysušte.

Varování!

Horizontální kovové žaluzie po mytí by měly být rychlesuchý, nedovolí, aby se vlhkost dlouhodobě na povrchu lamel držela. Z tohoto kovu se může zbarvit rez.

Jak prát dřevěné lamely na oknech

Systémy vyrobené z přírodního nebo umělého dřeva jsou těžší než všechny ostatní typy žaluzií. Jsou těžké odstranit bez pomoci, ale musíte se o ně starat alespoň jednou za 2-3 týdny. Skvrny a prach na dřevěných lamelách jsou velmi nápadné, zejména pokud jsou desky natřeny v tmavých barvách a opatřeny lakem.

Před zahájením prací zakryjte podlahu pod oknem z PVC fólie nebo starých listů. Chrání podlahu před tekoucí vodou.

Odstraňte prach ze žaluzií vysavačem nebo speciálním kartáčkem na pero, abyste zachytili prach. Ošetření se provádí na povrchu vnitřní a vnější strany. Vzduch v blízkosti okna je navlhčen jednoduchou vodou z rozprašovače tak, aby se prach nerozšířil po celém bytě.

Připravte si teplou vodu, přidejte detergenty (o nich budeme mluvit později). Hadřík, bavlněný hadřík nebo houba jsou navlhčeny v kbelíku s vodou, vytlačeny tak, aby nekapaly, a lamely jsou setřeny. Začněte to dělat shora dolů, takže nezanechávejte již prané proužky.

Tukové skvrny nebo jiné (barvy, mýdlové skvrny, stopy lepkavých rukou) se odstraní důkladným otřením houbou namočenou ve vhodném odstraňovači skvrn.

Lamely opláchněte dvakrát čistou vodou. Nejdříve otřete více vlhkými ubrousky a pak osušte. Nakonec je můžete sušit fénem, ​​ventilátorem nebo ponorem z otevřeného okna, pokud to počasí dovolí.

Jak umýt vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie jsou vyrobeny z plastu nebo tkaniny. Jsou lehké a trvanlivé, ale během provozu jsou stejně jako ostatní typy lamel, shromažďují prach a jsou špinavé. Řádně omyjte oba typy materiálu, dodržujte určitý řád.

Tkanina

Tkanina, ze které jsou žaluzie vyrobena, je v továrně impregnována speciální směsí. Impregnace déle šetří materiál před vyhořením a znečištěním. Postupem času se žaluzie stále zakrývají prachem, skvrnami, absorbují nepříjemné pachy.

Varování!

Často se nedoporučuje mytí textilních lamel, což může ovlivnit vzhled žaluzií. Pravidelné čištění se provádí pouze kartáči a lehce mokrými ubrousky. Jednou ročně můžete žaluzie umýt v teplé vodě.

Příliš špinavé žaluzie, které nebyly několik let umyty, budou muset být ještě omyty.

Nejdříve odstraňte prach z lamel štětcem nebo vysavačem. Proužky impregnované textilie jsou odstraněny z okapu a vloženy do hromady. Otočte zásobník do role.

Pak se role navlhčí v teplé vodě (30-40 ° C) po dobu 1 hodiny. Přidejte prací prostředek. To vše je pohodlnější dělat v široké umyvadlo nebo v koupelně.

Poté dvakrát opláchněte v čisté vodě. Odčerpejte vodu a položte na stůl. Každý proužek je pečlivě zkontrolován, zda nezůstaly žádné skvrny. Takové skvrny se promyjí odstraňovače skvrn, výhodně bez chloru.

Všechno je v pořádku, můžete vrátit čisté žaluzie k okapu.

Plast

Svislé modely umývaných plastů, bez demontáže z oken. Nemohou být úhledně zkroucené a nasáklé v lázni nebo umyvadlo, budou pramenit a odpočinout si. Lamelový kroužek můžete svázat provázkem, ale na zadní stranu se nedostanete. Budeme se muset rozvázat, uvolnit a obrátit se na druhou stranu. Hodně zbytečného povyku. Je lepší tyto žaluzie umývat, viset na okapu.

Plast je odolný proti korozi, což znamená, že se nebojí vody. Při čištění chemikáliemi téměř neztrácí barvu.

Žaluzie vedou k Dni, pak Noc. Do rozprašovače se nalije teplá voda s detergentem. Začněte s horní částí a postupně se posuňte dolů. Rozprašovací prostředky po celém povrchu lamel na obou stranách. Řešení by nemělo být příliš mýdlové, takže nejsou žádné pruhy.

Pásy lamel se třepou jeden po druhém o houbu, otírající nejvíce znečištěná místa. Vložka z měkkého materiálu schne celý povrch žaluzií.

Jak umýt žaluzie Denní noc

Tato konstrukce zahrnuje použití přídavné mřížky pro nastavení světelného toku. Síť se montuje na lamely. Po odstranění z okapů je umyjte společně.

Žaluzie jsou vyjmuty z okna, stohovány v lázni, nality teplou vodou a detergentem nebo mycím prostředkem na mytí nádobí.

Při působení prostředků by lamely měly být nasáklé 1 až 2 hodiny. Poté otřete měkkým kartáčkembar, pomalu navíjející oloupané závěsy na držák.

Uvolněte mýdlovou vodu z lázně a žaluzie jsou důkladně opláchnuty pod tlakem vody ze sprchy. Rolety jsou zavěšeny na okapu pro konečné sušení. Po vysušení budou lamely opět čisté a hladké.

Pozor!

Síť mezi lamelami žaluzií Den Noc je jemná, může se při nedbalosti při praní prorazit.

Jak čistit bambusové lamely

Bambusové lamely nabobtnají přebytečnou vlhkostí. Péče o ně je pravidelně stírat lamely mokrými, ale ne mokrými ubrousky. Skvrny drhnout, navlhčený hadřík v odstraňovač skvrn.

Jak se zbavit stop nikotinu

Není snadné se zbavit žlutých skvrn na plastových roletách. Nikotin se vstřebává do plastu, promění lamely na nevzhledné záclony. Pomocí bělicích prostředků obsahujících chlor je možné vrátit jim bělost. Světle zbarvené desky čistí prášek sodovky.

Mokrá houba namoćená v prášku, otřete skvrny, dokud nezmizí, a omyjte si sodu ćistou vodou. Také při čištění žaluzií před stopami tabáku používají čistič interiéru vozidla.

Aerosol v malém množství se nastříká na místo a rychle otře. Tyto aerosolové přípravky jsou považovány za účinné čisticí prostředky.

Vlastnosti práce s válečkovými "záclonami"

Systémy s válcovanými lamelami se čistí bez demontáže z okna. Tkanina pro výrobu takových žaluziíimpregnované speciálními prostředky. Udržují materiál před prachem déle a zabraňují absorpci nečistot a tabákového kouře. Jednou nebo dvakrát ročně se čistí speciálními prostředky a chemikáliemi.

Záclony klesly dolů na celou délku. Připravte si roztok vody a saponátu, zchlazte a naneste houbu na celý povrch na obou stranách. Nechte působit 15-20 minut.

Na podlahu se nanese film pro ochranu před vodou. Pěna se dvakrát promyje čistou vodou ze záclon, vysuší se ubrouskem. Otevřete okno a konečně vysušte žaluzie v návrhu.

Jaké lepší způsoby využití

K praní silně znečištěných lamel použijte čisticí prostředky a chemikálie. Neaplikujte je příliš často, aby nedošlo k vymývání ochranné vrstvy impregnace. Mezi nejčastější způsoby nápravy patří:

 • Soda je cenově dostupný a bezpečný prostředek nápravy. Je vhodný pro všechny typy žaluzií. Používá se jako prášek nebo roztok;
 • prací prášek - je účinný při mytí žaluzií v koupelně nebo v široké vaně. V roztoku namočené lamely válcované do rolí;
 • čistič oken na alkohol - nastříkal na válečkové plastové nebo kovové žaluzie, poté otřete do sucha;
 • ubrousky na mýdlo a otřete lamely v místech s vyšším znečištěním. Výrobek je účinný a bezpečný ve všech případech;
 • Odstraňovače skvrn z tkáně - Používejte léky opatrně. Přečtěte si pokyny výrobce nástroje.Určete, zda může být použita k čištění žaluzií.
 • bělící prášek - prostředek se používá pouze k bělení a čištění nezbarvených tkanin před silnými nečistotami;
 • aerosoly pro čištění autodílů - speciální přípravky dokonale čistí lamely a rolety z kovu a plastu ze stop nikotinu.
 • mycí prostředek na nádobí je vynikající a neškodný prostředek. Přidává se do roztoků léčiv, čímž se získá silnější pěna.

Viz také

Jak umýt plastové okno bez skvrn​​

Jak příjemné je kontemplatovat svět čistými skleněnými tabulemi a jak těžké je umýt, aby se leskly! V každé hostitelce s ...

Zahrnuje údržbu okenních žaluzií v plánovaném množství prací na čištění bytu. Denní kartáčový prach s načechraným kartáčem. Jednou měsíčně proveďte důkladnější čištění mokrými ubrousky. Jednou ročně odstraňte žaluzie z okapů a zajistěte jim „obecné“ praní. Stále častěji to není nutné.