Jak utírat rolety doma

Ženy v domácnosti často přemýšlejí, jak umývat rolety doma. Koneckonců, tyto výrobky, které nebyly tak dávno považovány za něco exklusivního, dnes lze nalézt v téměř každém třetím bytě.

Jsou praktické, snadno se používají.

Válcované závěsy doslova rozprostřené před několika desítkami let. Jakmile počet stavebních obchodů začal růst. Všestranný, atraktivní vzhled, ale ...

Jednalo se o otázku řádného mytí těchto záclon. Podívejme se na všechny populární a nejúčinnější metody. Rozhodně je každý zvládne! A nemusíte chodit do čistírny!

Metody čištění

Za prvé, pro stanovení metod čištění záclon, musíte pochopit strukturu těchto výrobků. Rolety se skládají ze dvou částí, které tvoří celou konstrukci.

První je mechanismus, který vyvolává celý „systém“. Druhou je tkanina. Všechny tyto prvky musí být systematicky vyčištěny od nečistot a prachu. Mechanika je co nejjednodušší. Proto jej lze rychle vyčistit běžným hadříkem navlhčeným ve vodě.

Je důležité ! Během procesu čištění se doporučuje důkladně promazat mechanismus. Pro tyto účely vhodnéspecializované silikonové činidlo - mazivo, které se používá k mazání všech podobných zařízení. Můžete si koupit v každém železářství.

Bude obtížnější čistit tkaninu vzhledem ke své poloze a specifické struktuře, která je vlastní roletám. Faktem je, že během výroby je tato tkanina impregnována speciálními prostředky, které odpuzují prach.

Tkanina v roletách by měla být celá - tentokrát. Také stojí za to připomenout jeho křehkost - to jsou dvě. Tato tkanina je naprosto nemožné zlomit a ohnout. Jakýkoliv neopatrný pohyb ho může jednoduše poškodit.

Pokud se na záclonách nashromáždil prach a nepronikl do tkaniny, pak ji odstraní obyčejná mycí guma. Vše se provádí velmi jednoduše - otírá se problémovými oblastmi gumou, která se pak čistí běžným kartáčkem.

Jak prát rolety a jak: 2 osvědčené metody

Pokud jste systematicky netrpěli záclony a ztratili vzhled, můžete použít 2 metody, které ve většině případů pomohou obnovit původní vzhled produktu.

Metoda „suché“

Pro takové čištění se používá vysavač s nejjemnější tryskou. Jednoduše projděte tkaninou a rychle odstraňte nečistoty proudem vzduchu. Pro deformaci závěsu nebude fungovat. Nejvyšší stupeň bezpečnosti!

Metoda „mokré“

Je třeba používat nejjemnější čisticí prostředky, které jsou odlišnévůně a chemické přísady mohou jednoduše „umýt“ barevný vzor na oponu. Je důležité důkladně zředit prací prostředek ve vodě. Tkaninu omyjte kruhovým, jemným pohybem.

Všechny zbytky látek určených k čištění by měly být důkladně opláchnuty tekoucí čistou vodou tak, aby na zácloně nebyly žádné skvrny ani další skvrny. Je nutné sušit hadřík na rovném povrchu, aniž by ho natahoval.

Jak smazat: sled postupů

Pravděpodobně by byl každý vlastník rolet užitečný pro seznámení se s pokyny pro jejich praní. Koneckonců, suché čištění nemůže být vždy účinné, protože tam je tolik znečištění, že plátno prostě nelze vyčistit. A potřebují plné mycí záclony.

Nejoptimálnějším řešením v tomto případě je kontaktování čistírny, kde zkušení odborníci budou schopni rychle vrátit textilie na svůj předchozí vzhled. Ale i když tuto metodu lze považovat za nejlepší, bude stále vyžadovat čas a peníze. A to není vždy velmi pohodlné.

Proto se mnozí rozhodnou vykonávat tuto práci doma - s využitím vlastních sil a improvizovaných prostředků. Takový postup můžete provádět bez jakýchkoliv problémů a výsledek nebude horší než „chemické čištění“.

Tento proces je samozřejmě spojen s rizikem rozbití zařízení. Proto musíte jednat velmi opatrně. Pamatujte si - tkanina je velmi křehká a my ji nemůžeme poškodit.

Řízení je rozděleno do několika fází:

 1. Textilní základna se opatrně odpojí od mechanismuzvedání /spouštění záclon, pak odvíjení po jeho délce;
 2. Připravuje se místo pro úklid. Nejlepší možností je koupelna nebo jiné místo, kde můžete zajistit volný přístup k vodě;
 3. Tkanina se rozkládá co nejplynuleji, aby nemohla být náhodně deformována;
 4. Hlavní látka pro čištění se ředí v malém množství teplé vody, aby se minimalizovala její koncentrace;
 5. Čistou, pevnou houbou se na plátno nanese čisticí prostředek v rovné vrstvě. V případě potřeby lze látku lehce otřít;
 6. Po dokončení čistícího procesu se list promyje čistou vodou, dokud se saponát zcela nevymyje.
 7. Vyčkejte, až bude plátno zcela suché, upevněte jej na místě - ve zvedacím mechanismu.

Pokud budete postupovat přesně podle tohoto sledu činností, je možné v téměř 100% případů zabránit poškození rolet. A ukazuje se, že ušetříte na čistírně.

Užitečná doporučení

Kromě výše popsaných pravidel je vhodné se řídit některými užitečnějšími doporučeními. Jsou nezbytné k tomu, aby se plátno zachovalo, ne aby zkazilo jeho tkaninu.

Zde jsou nejvýznamnější:

 • Při čištění není nutné uplatňovat silnou fyzickou námahu. To znamená, že nemusíte textilii tvrdě třít, protože můžete poškodit její strukturu. Mírné kruhové pohyby jsou přesně to, co potřebujete;
 • Je přísně zakázáno umývat rolety v pračce. Koneckonců, dokoncenejcitlivější režim je zárukou porušení jejich integrity a struktury;
 • Nesmí se používat ani agresivní látky, jako aceton nebo stavební rozpouštědla. Mohou také zničit strukturu plátna;
 • Před nanesením látky na tkaninu pro čištění by měla být pečlivě narovnána a tento okamžik by měl být neustále sledován - od začátku až do konce všech prací;
 • Je také zakázáno používat železo pro sušení tkaniny, protože jeho horký povrch je schopen zničit vlákna látky látky.

I když budete postupovat podle těchto jednoduchých doporučení, budete schopni maximálně vyčistit rolety před nečistotami, zachovat jejich strukturu a naučit své blízké a přátele ušetřit na čistírně.