Tyto metody pomohou udržet med v bytě na dlouhou dobu.

Lidé nazývají med „tekuté zlato“, které včely dávají všem lidem. Obsahuje mnoho vlastností nezbytných pro lidské zdraví: organické kyseliny, minerály, vitamíny B a C, antibiotika, stopové prvky, glukóza, sacharóza, fruktóza. Vzhledem k nedostatku znalostí o skladování medu se může snížit jeho kvalita a užitečné vlastnosti. Existuje mnoho tajemství a jemností, a pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel, přírodní med je schopen zachovat svou chuť, vzhled a užitečné látky po mnoho let.

Doba skladování

Záleží na správném skladování medu, jak dlouho si uchová své léčivé vlastnosti. Byl špatný názor, že by měl být používán po dobu 12 měsíců, a po tomto období je sladký a není v něm nic dobrého a může být dokonce škodlivý. Není to však nic jiného než pověsti, protože pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla pro pozorování světelných a teplotních podmínek, můžete prodloužit jeho skladovatelnost na nejméně 4 roky. ToAbychom pochopili tuto otázku, měli bychom si být vědomi zvláštností konzistence medu:

 • ve voštiny - s řádnou konzervací může být zachráněna více než 11 let;
 • kapalina - má největší množství vitamínů, které mají dobrý účinek na tělo. Doba skladování v tomto případě je asi rok;
 • tlustý - pokud je výrobek přirozený, pak po extrakci během měsíce začne hustnout. Doba použitelnosti bude také asi rok.

Skuteční znalci tohoto výrobku říkají, že čím déle se med uchovává, tím je chutnější, sladší a více vonný.

Zajímavé!

Po otevření hrobky egyptského faraona bylo objeveno plavidlo s medovou chutí, které zůstalo stejné.

Teplota a vlhkost

V důsledku skladování medu na horkých místech se v něm mohou začít tvořit jedovaté procesy. Proto byste měli zvážit vlastnosti vlhkosti a teploty v místnosti.

 1. Nejvyšší teplota pro jeho uchování může dosáhnout +40 stupňů, ale je třeba mít na paměti, že živiny s touto metodou nebudou skladovány dlouho.
 2. Pokud neustále zanecháváte med v místnosti, kde je +20 stupňů, pak se za dva měsíce začne delaminovat.
 3. Nejlepší teplota je od -5 do +10 stupňů.
 4. Je nežádoucí udržet ji v chladu, protože díky tomu ztvrdne a rozjasní, neztrácí však důležité vlastnosti.
 5. Nedoporučuje se často přenášet med na různé teploty. Je lepší, aby zůstala nezměněna, pokudpožadavek bude porušen, začne se nerovnoměrná krystalizace.
 6. Je-li možné zvolit místnost pro skladování, studenou nebo teplou, je lepší zvolit chlad - výrobek se stratifikuje a cukr pomaleji.
 7. Vlhkost by měla být mezi 55-66% a 75-80%. Pokud je místnost příliš vlhká, nektar se v důsledku přebytečné vody změní na kyselý.

Místo skladování

Pokud se chystáte skladovat med doma, měli byste to dělat moudře a věnovat pozornost takovým parametrům, jako je vhodná teplota, nejmenší vlhkost a žádné sluneční světlo v místnosti. Typicky, majitelé domů mají své vlastní sklepy, což je ideální pro všechny výše uvedené vlastnosti, nicméně, nejčastěji mají vysokou vlhkost. Někteří nechají med v kuchyni a považují ho za dobrou volbu pro skladování, ale měli byste vzít v úvahu konstantní teplo v této místnosti.

Zajímavé!

Během experimentu odborníci dali na parapet na pár dní med. Bylo zaznamenáno, že v důsledku slunečního světla všechny živiny z něj zmizely.

V městských bytech jsou obvykle sklady - jedná se o malou místnost bez baterií a oken. Takové místo je výborným místem pro skladování medu. V zimě můžete použít verandu, nechat v ní nektar, ale musíte chránit tkaninu, abyste se nedostali na sluneční paprsky slunce. Pokud spíž ještě není, pak můžete použít lednici, aleDoporučuje se ponechat na spodních policích, daleko od mrazničky. Ideální lednice, kde je suchá mraznička.

Nejhorším místem pro skladování medu je balkon. V zimě je tam velmi chladno, v létě je horký, když prší příliš vlhký. Chcete-li zachovat v místnosti není nejlepší řešení, aby místo obrovské množství dezert, takže pokud není vhodné místo v bytě, pak to nestojí za to, skladování do velkých objemů.

Nádobí pro skladování

Jedním z nejdůležitějších požadavků na dlouhodobé uchovávání medu ve medu je správná volba nádobí pro skladování.

Obaly z hliněné hmoty

V dávných dobách byl med skladován pouze pomocí takových kontejnerů. Nepropouští sluneční paprsky, vlhkost a další příchutě. V našem moderním světě je však obtížné najít takové nádobí na pultech obchodů a samo o sobě to není příliš pohodlné. Pokud se stále rozhodnete zůstat na této možnosti, keramika by měla být zpracována a dobře umyta, aby nedošlo k zápachu. Hlavní věc - nezacházejí s agresivními chemikáliemi.

Dřevěné obaly

V domácím prostředí můžete použít dřevěné nádobí k ochraně medu. V něm si zachrání nezbytné vlastnosti pro zdraví déle a bude hrát se zvláštním zápachem. Navzdory tomu existuje několik druhů stromů, ve kterých by neměly být skladovány, protože tvoří éterické oleje, a proto se stávají se zápachem a tmavou barvou. Patří mezi ně jehličnany a dub. To nejlepšímožnosti pro zachování jsou bříza, buk, vrba, olše, cedr, bříza, osika a lipa. Obsah vlhkosti nesmí překročit 15%.

Skleněné nádoby

Tato možnost je nejpřístupnější všem obyvatelům bytů a domů. Skleněné nádoby lze zakoupit levně v každém obchodě. Neprodukuje žádné toxiny, nereaguje s jinými prvky a uchovává med po dlouhou dobu, což je jeho hlavní předností. Sklo však také má své nevýhody: sluneční světlo snadno padá do něj. Alternativou k odstranění tohoto mínusu je tmavé sklo, které může minimalizovat pronikání paprsků do medu nebo ho nechat na neosvětleném místě.

Důležité!

Aby bylo možné med dlouhodobě uchovávat, je lepší vyzvednout skleněné nádobí. Že to bude nejlepší volba mezi hliněnými, plastovými, kovovými a dřevěnými kontejnery.

Plastové nádoby

Prodejci medu nejčastěji uchovávají med v plastové nádobě s hermeticky uzavřeným víkem. Pro tento účel je ideální, ale pokud chcete ušetřit na významnější období, pak by tato možnost neměla být zvažována. Plast po chvíli má zvláštnost - uvolnění toxinů kvůli tomu, co jsou jeho nezbytné vlastnosti prostě ztraceny. Při výběru této metody skladování je důležité, aby plastové nádobí bylo určeno pro potraviny. Med v tomto případě nelze skladovat déle než 5 měsíců.

Kovové nádoby

Tato možnost je předevšímpoužívat včelaře k ukládání velkého množství medu. Je důležité si uvědomit, že používají pouze kvalitní nerezové nádrže. Správně vyberte nádobu, ve které chybí měď, olovo a zinek, protože mají všechny možné příčiny poškození zdraví v důsledku nebezpečných oxidů. Navzdory tomu, pokud existuje výběr pokrmů pro skladování nektaru, pak je lepší nevybírat kov.

Základní pravidla pro skladování

Med byl schopen zachovat všechny své užitečné látky po celá desetiletí, pokud vezmete v úvahu jednoduchá pravidla:

 • Vlhkost - med se skládá z 10-18% vody, ale neměli byste jej nechat tam, kde je příliš vlhká, absorbuje veškerou vlhkost a díky tomu se stává velmi tekutou, začíná kvasit a zhoršovat se. Je však lepší mít nízkou vlhkost.
 • Teplota - pokud je na teploměru zobrazen mínus, pak med neztrácí žádné nezbytné prvky, ale bude prostě těžší. Ale pokud je místnost horká, okamžitě ztratí veškerou užitnou hodnotu. Optimální rychlost je od -5 do +10.

Důležité!

Čaj musí být před přidáním medu ochlazen. Takže neztratí léčivé vlastnosti.

 • Požadavky na světlo - není nutné ponechat med na slunci, protože to způsobuje zničení enzymu, který je zodpovědný za jeho antimikrobiální prvky. Z tohoto důvodu byste měli nechat sklenici nektaru na tmavém místě.
 • Kapacita - je důležité, aby nebyla vlhká a sterilní. Nejlepší volba pro skladování - banka tmavého skla,který se pevně uzavře. Kromě toho je stále povoleno používat keramiku a smaltované nádoby. Rozhodně nestojí za to zanechat med v pozinkovaných nádobách, kovových nádobách a smaltech s čipy, protože to může oxidovat.
 • Aromata a toxické látky - je naprosto nemožné ponechat med v blízkosti produktů, které mají velmi silnou vůni nebo v blízkosti těkavé látky, i když je v těsně uzavřené nádobě.
 • Místnost - ideální volba pro zachování chuti a vůně bude sklep, skříň nebo spíž. Je však nezbytné, aby v blízkosti nebylo topení.

Jak uchovávat med ve voštiny: vlastnosti a přínosy

Skuteční odborníci na med se vždy snaží nakupovat ve voštiny, protože v nich nejsou uzdravující prvky ztraceny, ale znásobeny. Tato možnost skladování zajišťuje, že nektar je nejčerstvější, nejužitečnější a vysoce kvalitní. Existuje několik důvodů pro nejlepší možnost - ukládání buněk:

 1. Vosk - je sám o sobě velmi užitečný - pomáhá posilovat smalt, neškodné bělení zubů a má léčivé účinky. Má také příznivý vliv na gastrointestinální trakt.
 2. Vitamíny - obsahují organické kyseliny, monosacharidy a vitamíny B a C, PP a B5.
 3. Sterilita - 100% jistota, že v hřebenu nejsou žádné bakterie, pokud jsou uzavřeny.
 4. Nemoci - tento výrobek má takové jedinečné složení,že dokonale bojuje se všemi mikroby, léčí nespavost, bronchitidu, houbu, nervový systém, migrény, zvyšuje duševní bdělost a může chránit před zářením. Pro lidi s diabetem to bude také užitečné, ale v malých množstvích.

Nejčastěji tímto způsobem včelaři ukládají med. Nicméně ti, kteří se rozhodnou, že si to nepřivodí do bank, ale nechají je v plástvech, čelí určitým potížím:

 • obtíže s nalezením správné vlhkosti pro zachování medu ve voštiny. Jestliže to stane se více než 55%, všechny nezbytné užitečné elementy jsou zničeny, a jestliže to je nízké, škůdcové násobí;
 • Pro zachování medu v rámu je nutné obal zabalit do polyethylenu. Pak hustá tkanina;
 • vosk sám absorbuje vůně velmi rychle, takže je nutné odstranit vše, co může mít silný zápach;
 • V místnosti by neměla docházet k náhlým změnám teploty. Měla by se pohybovat od 2 do 11 stupňů. Místnost musí být pravidelně větrána;
 • pro tuto metodu je hlavním problémem plíseň, která se jeví vzhledem k tomu, že vlhkost bude velmi malá. Pronikne do hlubin hřebenů, a proto, pokud jste museli čelit takovému problému, už nemůžete med používat, i když čistíte plísni.

Při dodržení všech uvedených podmínek může med ve voštinách trvat až 4 roky. Věnujte pozornost tomu, zda se po třech měsících sladil, pakMožná je s ním něco špatně.

Zajímavé!

Honey comb lze skladovat déle než 12 let, pokud používáte speciální konzervaci.

Jak se lze vyhnout cukru

Nelze se vyhnout cukření. To může být zpožděno na nějakou dobu. Tento proces začíná kvůli velkému množství glukózy v nektaru, v důsledku čehož se po několika měsících vytvoří krystalické krystaly. Aby byl cukr pomalejší, je nutné udržet teplotu v místnosti beze změny. Dalším způsobem je ohřívat kontejnery s medem, ale měli byste vzít v úvahu skutečnost, že léčivé látky z toho budou méně. Nejlepší možností pro udržení medu v tekutém stavu po dlouhou dobu je získání voštin.

Pokud je med stále kandovaný, pak jsou zde nějaké tajemství, které s tímto problémem pomůže:

 1. Chcete-li ohřát sklenici medu v sauně - je žádoucí, aby byla teplota, která nepřekročí +40 stupňů. Podržení nemusí trvat déle než 15 minut.
 2. Zahřívejte ve vodní lázni - tento proces by se měl provádět v malých porcích. Po roztavení je lepší se na pár hodin nedotýkat medu.

Časté chyby

Často děláme chyby, aniž bychom to věděli. Mezi nimi jsou:

 1. Nejlepší místo na nákup medu je, že obchod je chybný názor, protože ve skutečnosti mohou všude uvádět nepravdivé informace. Proto je lepší koupit ji pouze od důvěryhodných lidí.
 2. Velké množství živin pouze ve sbíraném medu - to je daleko od případu, protože za 5 měsíců zraje a zvyšuje své vitamíny.
 3. Konzumace v neomezeném množství - mnoho lidí si myslí, že čím více budete jíst, tím více budete mít prospěch. Nicméně, pokud budete jíst více než 6 lžíce najednou, můžete získat pouze alergie.
 4. Při mínusové teplotě je kandovaný med - obsahuje vodu a voda mrzne. Proto se med zamrzne as rostoucí teplotou se opět stane kapalnou.
 5. Pokud med ztuhne, může být zahřátý - pro ohřátí medu, samozřejmě, nikdo ho nezakazuje, ale pak ztmavne, všechny vitamíny a aroma zmizí.
 6. Když se na povrchu objevuje bílá pěna, není již možné med používat - pokud to stálo dlouho zavřené a na něm se objevila pěna, pak to opravdu není možné jíst. Nicméně, pokud to bylo koupeno v poslední době, pak, s největší pravděpodobností, to bylo prostě špatně odfiltrován a to by neudělalo žádnou škodu.

Poradenství

Speciální techniky a tajemství pomohou dlouhodobě zachovat med se všemi léčivými vlastnostmi:

 • To, co jste se rozhodli pro udržení medu, by mělo být dobře omyto mýdlem pro domácnost. Poté dobře opláchněte vodou. Potom otřete do sucha.
 • Pokud nechcete, aby proces kvašení začínal v medu, neměli byste ho psát mokrou lžící.
 • Pokud nechcete prosakovat vlhkost, naplňte hrany krytu horkým voskem.
 • Nejlepší je skladovat voštiny ve skleněné nádobě s pevně uzavřeným víkem. Zachrání ho před kvašením.
 • Je nezbytné zkontrolovat, jak věrně se prodejci medu týkají krmení včel. V případě, že to udělali s přidáním cukru, pak byste neměli počítat s velkým množstvím vitamínů v něm, nebo na dlouhém skladování.
 • Mnoho žen používá med pro kosmetické účely, protože má vlastnosti proti stárnutí. To může být často vidět v krémech, šamponech a maskách.

Důležité!

Pokud se zraníte, můžete ránu ošetřit medem. Díky svému jedinečnému složení zpomaluje vývoj bakterií.

 • Existují případy, kdy dojde k oddělení, ačkoli byly splněny všechny podmínky. S největší pravděpodobností to bylo způsobeno tím, že med byl nezralý. Léčivé vlastnosti se však nesníží, ale stojí za to být opatrný, protože může rychleji kvasit.
 • Aby se zabránilo oxidaci v hřebenu, měly by být řezány plastovým nožem nebo dřevěnou špachtlí.

Můžeme bezpečně říci, že med je nejen chutný, ale také velmi užitečný. Ale navzdory tomu ve věci skladování, je docela náročný. Doma neexistuje žádná shoda ohledně doby skladování. Postupem času postupně ztrácí svou užitečnost, protože se nesnaží dodržovat všechna pravidla. Proto je nejsprávnější radou koupit ho v malých množstvích, takže ho nemusíte šetřit po celá desetiletí.