Jak čistit konvici s octem z váhy: jednoduché metody, proporce roztoku

Špatná kvalita vody může být posuzována podle květu, který se objeví na stěnách nádobí. Stupnice je nejčastěji tvořena na vnitřním povrchu kotlů. Čaj několikrát denně vaří. Chemie na čištění to nestojí za to. Existují bezpečné způsoby použití sody, jakéhokoli octa.

Příčiny změny měřítka

Nadměrný hořčík ve vodě, vápník ztěžuje. Nečistoty, které zhoršují kvalitu, jsou obsaženy ve formě chemických sloučenin:

 • hydrogenuhličitan draselný;
 • ionty hořčíku Mg2 +;
 • ionty vápníku Ca2 +.

Stupnice - pevné usazeniny na vnitřních stěnách konvice. Barva je obvykle bílá nebo šedobílá. Vzniká zahříváním a prodlouženým varem kapaliny. Tvrdé usazeniny jsou krystaly soli tvrdosti (uhličitan, síran, křemičitan) vysrážené. Tvrdá voda - hlavní příčina sedimentu

\ t

Poškození domácích spotřebičů a lidského zdraví


Vápencová vrstva na dně a na straně varné konvice vyčníváizolátor. Snižuje tepelný výkon ohřívače. Trvá déle, než kapalina začne vařit. Náklady na elektřinu a náklady na ni.

Poznámka!

V systému zásobování vodou se dobře vyskytuje tvrdá voda. Do nápojů se dostávají kousky vápna, což může ovlivnit ledviny.

Odborníci odhadují, že měřítko menší než 1 mm zvyšuje spotřebu energie kilowattu o 10%. Přídavné zatížení topného tělesa snižuje životnost varné konvice. Čím tlustší vrstva měřítka, tím rychleji se nezdaří.

Samotná stupnice nemá závažný vliv na lidské zdraví. Jeho přítomnost ovlivňuje chuť nápojů (káva, čaj). Hustá vodní kámen hovoří o špatné kvalitě vody, její tvrdosti. Jeho použití ovlivňuje ledviny. Trpí malými nerozpustnými částicemi, které vstupují do těla.

Populární recepty na čištění konvice se stupnicí z octa

Není nutné dotahovat sešroubováním. Čím silnější je vrstva, tím je čistší. S pomocí lidových metod můžete prodloužit životnost. Vše, co potřebujete k odstranění plaku, naleznete v kuchyňské skříni.

Jak odvážit konvici octem

72% kyseliny octové bude dělat, bude zapotřebí méně než 9% stolního octa. Nástroj je agresivní, ale při jednorázovém použití je bezpečný. Pod vlivem kyselých pevných látek usazeniny vápna ztrácejí pevnost a snadno se odstraňují.

Chcete-li konvici očistit od octa, potřebujete:

 • naplňte nádrždestilovaná voda (1 - 2 litry);
 • infuze 3 lžíce. l /l - 9% octa nebo 20 ml /l esence;
 • vařit;
 • kapalina se nechá 12 hodin;
 • sloučení;
 • houba pro odstranění všech plaků.
Poznámka!

Zničit vůni octa, třikrát vařit čistou vodu, vylévat ji pokaždé.

Čištění roztokem octa a sody


Váhu lze odstranit octem a sódou. Tyto prostředky mají dva recepty. Oba účinné a netrvá dlouho. V prvním případě je třeba nádrž naplnit vodou. Do každého litru přidejte 2 lžičky sody. Pokud je vrstva v konvici silná, zvýšte koncentraci na 4 hodiny l /l.

Směs se převede do varu, nechá se stát 20 minut, nalije se. Nalijte stejný objem čisté, studené vody do nádoby a přidejte 1 lžičku /l kyseliny octové a 2 lžičky. Přiveďte roztok do varu, vypněte, počkejte 20 minut, odtok. Odstraňte destičku ubrouskem nebo houbou, opláchněte proudem vody, naplňte čerstvým a varem.

Viz také

Odvápňování kávovaru a kávových olejů: účinné způsoby

Nyní si milovníci lahodné kávy stále častěji kupují domácí kávovary, aby si vychutnali šálek silné, ...

Druhý recept zahrnuje samostatné použití čisticích prostředků :

 • nalijte kapalinu do nádoby;
 • přidejte 2 lžíce. l sodovky;
 • přiveďte k varu, nechte stát 30 minut;
 • vypusťte roztok sody;
 • naplňte čistou vodou, přidejte 2 lžíce. l esence, vařit .

Po půl hodině vypusťte kapalinu, vnitřní povrchy otřete houbou, vyčistěte stěny konvice od zbytků plaku, omyjte je pod tekoucí vodou.

Ocet se sodou a kyselinou citronovou


Některé ženy v domácnosti preferují jiné metody odvápňování konvice od octa. Podle jejich názoru jsou benignější. Oni používají kyselinu citrónovou a soda rychle odstranit měřítko .Nejprve naplňte nádrž vodou, přidejte 1 lžičku. hydrogenuhličitan, přiveďte roztok do varu.

Uveďte způsob, jak stát, nalijte. Následující var se provádí přidáním krystalů kyseliny citrónové. Pro jeden postup trvá 1-2 balení. Množství závisí na stupni znečištění. K odstranění všech šupin lze roztok kyseliny citrónové několikrát vařit a poté vypustit.

Ocet a kyselina askorbová


Kyselina askorbová zvyšuje účinek octa, pomáhá lépe odstraňovat usazeniny z konvice. Nemusí být naplněn vodou nahoru, stačí naplnit ½ objemu. Pro přípravu 1 litru roztoku budete potřebovat:

 • prášek kyseliny askorbové - 25 g;
 • esence 72% - 20 ml.

Kapalina musí být vařena ,ponechána v nádobě po dobu 12 hodin. Vypusťte ji, vyčistěte vnitřek konvice od vápna, opláchněte.

Vaření ve třech fázích

Odstranění tlusté vrstvy plaku je obtížné. Samotný ocet nestačí k čištění konvice. V pokročilých případech se používá extrémní metoda. Skládá se ze tří fází:

 • vařit vodu s jedlou sodou (1 polévková lžíce. L /l) na hodinu, odtok;
 • naplňte čistou vodou, přidejte krystaly kyseliny citrónové (1 polévková lžíce. L /l), vařte 1 hodinu, vypusťte, opláchněte;
 • poslední var trvá 1 hodinu, provádí se octovou esencí (1 polévková lžíce. L /l).
Poznámka!

Odstraňte pach pomocí houby, naplňte nádobu vodou, varte a vypusťte.

Jak vybrat správnou metodu

Při výběru metody čištění je nezbytné vyhodnotit rizika. Materiál, ze kterého je konvice vyrobena, může ztratit svůj vzhled. Abyste tomu zabránili, musíte vzít v úvahu typ povrchu, použít vhodné metody čištění.

Elektrické varné konvices tepelně odolným polymerovým pouzdrem lze čistit ve dvou krocích pomocí sody a esence. V noci nemusí řešení odcházet. Tabulka použití octa. Nevytvářejte vysokou koncentraci roztoku. Tím se zabrání poškození topného tělesa.

Pokud je tělo sklo, pak by měl být roztok s acetovou esencí několikrát přiveden k varu. Postup se opakuje 2-3 hodiny. K čištění povrchu vápenných usazenin pomocí pěnové houby.

Nerezová ocel je očištěna od plaku bez varu. Nalijte vodu, nalijte sodu, nechte stát 1 hodinu, pak vypusťte a opláchněte. Navlhčete ubrousek v roztoku kyseliny octové, otřete dno a stěny a znovu opláchněte.

K čištění konvice budete potřebovat pánev. Musí být naplněn vodou, vařit, nalijte ocet, nalijte sodu. Ponořte konvici do roztoku.Podržte ho po dobu 30 minut. Takže se můžete zbavit plaku, dokonce i v úzkém nosu. Všechny výše popsané metody jsou vhodné pro čištění smaltovaných konvic.

Prevence


Je hezké, když všechno svítí čistotou. K tomu můžete vyčistit nádobí a domácí elektrické spotřebiče z vrstvy měřítka s octem nebo zabránit jeho výskytu. Filtry - nejspolehlivější způsob. Zlepšují kvalitu vody, odstraňují škodlivé nečistoty. Volba je velká, změkčit vodu lze zakoupit:

 • Extra bariéra;
 • Aquaphor Trio;
 • iontoměničové filtry.

Nemusíte často čistit konvici octem ,pokud nevystavujete vodu opakovanému varu. Po každém čaju musí být zbývající kapalina vyprázdněna, nádoba vypláchnuta. Každé 3 dny musíte vnitřní povrch umýt pomocí neabrazivního čisticího prostředku.

Použití octa vápenatého pomáhá udržovat čistotu. S ním se můžete trvale zbavit vápna. Prodlužuje se životnost spotřebiče pro domácnost. Netéká, rychleji se vaří. Ve vroucí vodě žádné škodlivé mechanické nečistoty.