Jak čistit semišové boty od nečistot a soli

Někdy převládá strach z toho, že neví, jak čistit semišové boty v domácích podmínkách, a mnoho žen odmítá kupovat stylové semišové boty. Ale pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel péče a čištění, můžete bezpečně doplnit svůj šatník o výrobky z tohoto rozmarného materiálu.

Nezbytné fondy, nástroje

Společně s kotníkovými botami nebo botami si ujistěte, že jste si koupili nezbytné věci pro kamzíky v oddělení bot.

 1. Speciální štětec jemně čistí semiš od nečistot, vyhlazuje a kartáčuje jeho hromadu. Stává se pogumovaným, tvrdým porézním.
 2. Impregnace stříkáním pokrývá povrch vodoodpudivým filmem, chrání materiál před vlhkostí, pouličním prachem. Někdy má impregnace zbarvení.
 3. Pěna pro čištění pomáhá odstraňovat nečistoty a odstraňovat skvrny bílé soli.
 4. Speciální guma nebo gumový kartáč narovnává přilepené vlasy, dobře zvládá šupinaté oblasti.

Správně

Vlhkost pro semišové boty je více nepřítel než přítel: porézní povrch tohoto materiálu, jako houba, rychle absorbuje vodu, expanduje a po vysušení se stává velmi tvrdým. V procesu čištění se proto pokuste povrch navlhčitboty.

Nespěchejte, abyste okamžitě vyskočili na ulici v nové věci: nejprve ochraňte povrch sprejovou impregnací. Počkejte alespoň několik hodin, než se impregnace důkladně vysuší. Doporučuje se tento postup opakovat před každým výstupem, zejména v klidu.

Denní péče

Pečlivě se postarejte o své semišové boty: ihned po návratu domů je vyčistěte a proceduru na další den neodkládejte.

 1. Před čištěním semišové obuvi je důkladně osušte, ale neumísťujte je do blízkosti radiátorů, ohřívačů nebo sušiček. Je lepší použít speciální elektrické sušičky nebo dát papírové ubrousky, ručníky, toaletní papír, staré noviny uvnitř bot.
 2. Nejprve sušte boty měkkým štětinovým kartáčem, abyste odstranili částice nečistot a zvedli klky. Pokud se kartáč s nečistotami zcela nepoškodil, otřete problémovou oblast lehce navlhčenou houbou namočenou v mýdlové vodě s přídavkem amoniaku. Pak jděte s houbou navlhčenou v čisté vodě, osušte si boty.
 3. Po všech postupech, impregnaci rozprašováním.

V některých případech lze semišový kartáč nahradit houbou na suché nádobí.

Bojové skvrny

Použijte čisticí pěnu: sprej na houbu, otřete skvrnu. Vyčkejte, až materiál vyschne, pokud zůstanou stopy nečistot, čištění opakujte. Nebo použijte metody lidového čištění.

 • Snažte se zbavit lesklých skvrn gumou, jemným brusným papíremnebo otřete slabým roztokem amoniaku. Můžete držet boty přes páru, klky by měly být vypařeny, vzestup a bude snazší je kartáčovat.
 • K čištění bot před skvrnami a tvrdými nečistotami můžete použít letecký plyn: znečištěnou plochu otřete měkkým hadříkem navlhčeným benzínem, ošetřený povrch posypte mastkem nebo škrobem a po několika minutách odstraňte zbytkem štětcem.
 • Lehké boty vyčistěte roztokem peroxidu vodíku. Nebo problémovou oblast navlhčete mlékem, otřete bílou strouhankou.
 • Tmavé boty mohou být očištěny od špíny s použitím kávovaru. Otřete s ním problémové oblasti, počkejte, až uschne, odstraňte zbytky štětce.

Odstranění mořských skvrn

Včasné ošetření semišových bot impregnací je ochrání před bílými pruhy. Pokud se však na povrchu boty stále objevují stopy soli, okamžitě se pusťte do obchodu!

Nejdříve vyčistěte špínu špíny, navlhčete kartáč v roztoku kyseliny octové (2 díly vody, 1 díl octa), ošetřete oblasti zasažené solí. Vyčistěte povrch vlhkým hadříkem a osušte.

Lze použít i jinou metodu. Otřete boty měkkou houbou navlhčenou v mýdlové vodě, odstraňte zbytky mýdla hadrem namočeným v čisté vodě.

Roztok mýdla připravte z běžného nebo tekutého mýdla, nepoužívejte prací prostředek.

Pokud se skvrny od soli zcela nezmizely, zřeďte amoniak ve vodě (1: 4) a otřete bílé skvrny roztokem, opláchnětezbytky. Správně osušte si boty, štětec hromadu semišovým kartáčem, aplikujte namočení. Pokud semiš vybledl, nastříkejte na něj sprejovou barvu. Užijte si výsledek!