Jak používat kartáč na semiš a nubuk

Semišové boty vypadají krásně a prestižně. Semiš a nubuk nelze nosit v dešti a kaši, ale to nezastaví fanoušky měkké, útulné a pohodlné boty. Chcete-li prodloužit život své oblíbené dvojice, musíte zjistit, jak používat kartáč na semišové boty.

Kromě toho můžete použít speciální spreje a impregnace, ale bez dobrého kartáčku rozhodně nemůžete udělat.

Specifika kartáčů na čištění semiše a nubuku

Vypadají jako obyčejné kartáče ve vzhledu, ale tomu tak není. Čistící zařízení pro semiš a nubuk mají několik významných rozdílů. Místo štětin, mnoho z nich má trubkovité zuby vyrobené z gumy. Zadní strana čisticího kartáčku se skládá z ocelových zubů uspořádaných v určitém pořadí. Pomocí jednoduchého čisticího zařízení můžete provést následující:

 • odstranit mechanické závady (škrábance, náhodné vniknutí nečistot a barviv);
 • narovnat zdřímnutí;
 • otřete tukové skvrny;
 • čistá mastná místa.
Poznámka!

Mnoho kartáčů na čištění semišů má silikonový podklad, který lze použít jako gumu k odstranění skvrn.

Při výběru vhodného čisticího zařízení zvažtepovaha hromady: jak měkká je, dlouhá, jaká je její hustota a tloušťka. Čištění obuvi nubuk a semiše nelze provádět běžnými kartáči. Jejich štětiny nebo štětiny, vyrobené z jiných materiálů, jsou určeny pro koženky a koženky. Pokud si čistíte boty s takovými kartáči, hromada rychle vybledne, ztratí objem a příjemně matný povrch.

Odrůdy kartáčů

Modely, kterými se mohou semišové boty čistit, jsou:

 • univerzální (kovové);
 • krep (dvojitý);
 • univerzální trojitá (nebo trojúhelníková);
 • s gumovitou bází;
 • ve formě houby s velkými póry.

S univerzálním kovovým kartáčkem můžete denně čistit semišové výrobky. Většinu času není očištěna botami nebo botami, ale oblečením. V některých případech se používá pro páry bot - například pokud je semišová základna tuhá nebo dobře nošená. Jedná se o jednostranné upevnění, na které jsou upevněny tuhé štětiny a kovová vlákna z mosazi.

Krepový kartáč je určen pro zvedání horních vláken materiálu. Pokud pravidelně používáte krepový model, váš oblíbený pár bude vždy světlý a sametový. Zpracování „krepů“ se provádí pouze po hlavním čištění a úplném vysušení obuvi. Poté můžete použít ochranný krém nebo sprej: obnoví výrobek a bude vypadat jako nový.

Všechny krepové kartáče na jedné straně mají přirozené vlasové štětiny a na druhé straněumístěna „hromada“ kovu. Nejčastěji je kovová část vyrobena ve formě úzkého pásu. Pásek se vloží doprostřed. Kovová část se používá v závislosti na kvalitě obuvi a vlastnostech materiálu.

Trojité nebo „trojúhelníkové“ modely mohou nejen čistit prach. Srovnávají všechny zdřímnutí, skvrny a škrábance a mohou se dostat i na těžko dostupná místa:

 • stehy;
 • spoje;
 • měkké záhyby;
 • dekor.

Tři boční hrany jsou vyrobeny z gumy a mohou odstraňovat prach a nečistoty odkudkoliv. Na první pracovní ploše „trojúhelníku“ se nachází hromada nylonu, ke které je přidán mosazný drát. Tento kartáč je ideální pro semiš: s ním můžete snadno čistit prach, nečistoty a skvrny - dokonce odolné a velmi odolné. Druhou pracovní plochou je pryž. Je vyroben ve formě "vánočních stromků" a je navržen tak, aby zvednout hromadu. Díky ní bude milovaný pár bot znovu získat původní matný povrch.

Boční hrany se často používají jako guma, ale na některých „trojúhelníkových“ modelech je k dispozici opravdová elastická obuv pro suché čištění. Mimochodem, sametový materiál můžete čistit běžnou kancelářskou gumou. Hlavní je, že je nový a naprosto čistý, jinak se povrch zhorší.

Pomocí houby s velkými póry lze vyčistit boty zachycené v dešti nebo v podmínkách vysoké vlhkosti. Porézní houba je tvrdá, ale nepoškozuje materiál, ale účinně ji čistí. Tato houba se nejlépe používá se speciální pěnou.

Výběr správného kartáče (na základě materiálu)

Modely pilot jsou určeny pro čištění bot. Jejich štětiny mohou být jak přirozené, tak umělé.

Protože umělé štětiny jsou určeny pro hrubé čištění, nejsou vhodné pro jemný semišový materiál. Může účinně vyčistit drsný povrch nebo starý materiál. Přírodní štětiny v modelech zdřímnutí jsou tuhé a měkké. Měkké strniště je hromada koně nebo jezevce. Jemně čistí jemné materiály. Tvrdá štětina je vhodná pro suché zpracování odolných semišových výrobků a kožené obuvi.

Variace, jako je gumový kartáč, již byla zmíněna. Je vyroben z vulkanizovaného silikonového materiálu, který byl speciálně upraven. Silikonový model čistí mastné skvrny a mastné skvrny. S jeho pomocí se postarejte o hromadu, zvedání a vyhlazování.

Správné použití kartáčů a hrotů pro péči o semiš

Při použití jakéhokoli čisticího zařízení by mělo být dodrženo několik obecných pravidel. Povrch se očistí, na něm jemně vodí a lehce přitlačí na materiál. Můžete pouze vyčistit usušený pár a pohybovat - podél hromady, a ne proti němu. Gumové kartáče se nejlépe používají po umytí bot nebo bot. Existují speciální nástroje, které jsou určeny pro mytí bot ze semiše. S jejich správným použitím (po zpracování pryžovým kartáčkem) se materiál stáváhladký a příjemný na dotek.

Viz také

Jak čistit semišové tenisky?

Bezchybný vzhled semišových tenisek není velmi jednoduchý úkol, ale uskutečnitelný. V botách na suché čištění si vezměte trochu dražší, ...

Existuje celá řada pravidel péče, které pomohou dlouhodobě zachovat slušný vzhled vašich oblíbených bot nebo bot:

 • suché zpracování by mělo být pravidelné. Kromě toho, pro čištění kartáčů, můžete použít měkký suchý hadřík (lepší flanel, bude odpuzovat vodu);
 • Nemůžete zanechat semišové boty v hlíně - i po několika hodinách čištění bude mnohem obtížnější;
 • Semišové výrobky lze prát v roztoku, který lze snadno vyrobit doma. Vezměte mýdlo, zřeďte ho ve vodě a přidejte do roztoku několik kapek amoniaku (volně se prodává v lékárnách). V roztoku navlhčete kartáč nebo hadřík a jemně otřete boty. Po setření se směs okamžitě promyje teplou vodou;
 • nelze sušit semiš v blízkosti baterií, ohřívačů nebo kamen. Měkký materiál je vystaven deformaci a nebude možné jej obnovit;
 • Pokud máte několik párů, je lepší koupit pro každý z nich samostatný kartáč. Buďte obzvláště opatrní s párem jasných odstínů (béžové, bílé, šedé boty nebo boty). Pokud je kartáč nebo hadřík špinavý, boty se snadno zašpiní;
 • Po dešti by mokré boty měly být naplněny toaletním papírem nebo novinami - to pomůže udržet tvar a suchý materiál rychleji;
 • pohyby je třeba provádět střídavě (v různých směrech)- k odstranění otěrů;
 • pro čištění nečistot se pohyby provádějí pouze jedním směrem;
 • obnovit barvu pomocí speciálních krémů nebo sprejů;
 • Hnědý materiál může být čištěn zrnkovou kávou.
Důležité!

Suchý semiš můžete čistit pouze hrubým kartáčkem.

Zpracování materiálu se provádí vždy předem a ne pět minut před propuštěním. Pokud vezmete v úvahu tyto faktory a řádně používáte čisticí prostředky, jemné a „vrtošivé“ boty budou vždy vypadat slušně.