Jak rychle sbírat rtuť z teploměru doma: užitečné tipy

Rtuťové teploměry jsou základním atributem každé domácí truhly, a to navzdory skutečnosti, že jejich elektronické bezpečné protějšky jsou široce používány. Důvodem je nejpřesnější stanovení tělesné teploty.

Existuje však jedna nepříjemná vlastnost, která spočívá ve zvýšené křehkosti popsaných zařízení. Když je teploměr rozbit, jeho obsah se rozevře kolem místnosti. V takové situaci je velmi důležité vědět, jak sbírat rtuť.

Nebezpečí tekutého kovu

V případě šíření malých šedých kuliček v obytné oblasti hrozí reálné ohrožení lidského života a zdraví.Je třeba podrobněji pochopit vlastnosti a vlastnosti tekutého kovu:

 1. Rtuť je toxická látka. Když se zahřívá, když odpařování dosahuje +18 stupňů, dochází k odpařování, následuje tvorba jedovatých par. Když je místnost příliš teplá, malé kapičky odlétnou a usadí se na těžko přístupných místech (koberce, boty, štěrbiny, výklenky). Sbírat rtuť z rozbitého teploměru je poměrně obtížné.
 2. Kov je zcela bez zápachu, ale tato skutečnost nesnižuje jeho toxické vlastnosti. Zmrazení nastává pouze při -37 stupních.Je tedy nepravděpodobné, že by se tento aspekt musel spoléhat doma.
 3. Pokud je porušena celistvost teploměru, rtuť z ní protéká speciální úzkou tyčí, která je rozdělena na malé kuličky. Snadno klouzají po povrchu, za optimálních podmínek se vypařují. Čím vyšší je teplota vzduchu, tím rychleji dochází k rozkladu látky, následuje nejsilnější otrava lidí, zvířat a pokojových rostlin.
 4. Pokud se vyskytne obtěžování, měli byste znát podrobné pokyny, jak správně sbírat rtuť z podlahy. Koneckonců, když se dostane do dýchacích cest, dojde k nehodám. Pouze 1,5-2 g tekutého kovu může vést k těžké otravě 10 lidí. Je v takovém množství, že je látka přítomna ve farmaceutických teploměrech.
 5. Transformace na páru, toxické sloučeniny vstupují do lidského těla, ovlivňují srdeční sval, mozek, játra, průdušky s plícemi, ledvinami a kůží jsou vážně postiženy. Časté jsou případy stomatitidy, dermatologických lézí, poškození centrálního nervového systému v důsledku kontaktu s tekutým kovem. Pokud je expozice rtuti prodloužena, má osoba dočasné záblesky vědomí.
 6. Pokud hovoříme o prvních známkách možné otravy, projeví se asi 3,5–4 hodiny po tom, co se stalo. Závraty, těžká únava, migréna a zvracení, doprovázené nevolností a slabostí, se liší od hlavních symptomů. Pokud osoba nedostane první pomoc, postupuje.těžké podrážděné trávicího traktu, dásní začnou krvácet, v krku je těžké lechtání.
 7. Dále může mít člověk teplotu, která dosahuje kritických limitů, dochází k silnému dusivému kašli, otoku dýchacích cest a zánětu plic.

Co by nemělo být provedeno

Pro odstranění rtuti z teploměru z podlahy nepoužívejte vysavač. Po podobném postupu musí být ihned zlikvidován. Neodstraňujte vytvořené kovové kuličky rukama bez speciálních ochranných rukavic. Látka rychle proniká kůží a způsobuje těžké otravy. Je také velkou chybou vytvářet průvleky za účelem zvětšení výparů rtuti, které se vytvořily - rozšíří se do dalších místností a zasáhnou velkou oblast.

Shromážděné kuličky by neměly být propláchnuty do dřezu nebo toalety, vhozeny do běžného odpadu,měly by být likvidovány zvláštním způsobem .

Nedoporučuje se ani čištění kuliček obyčejným koštětem, který je pouze rozdělí na menší úlomky. Pokud se toxická látka dostane na oděv, věci by měly být zlikvidovány, jejich mytí je nepřijatelné.

Činnosti, kdy je teploměr poškozen

V případě poškození teploměru nebezpečným kovemje sled sledů činností. Instrukce vysvětluje, jak sbírat rtuť z teploměru z podlahy:

 1. Především z místnosti, kde došlo k nehodě, jsou všechny zobrazenypřítomných lidí. Poté se dveře zavřou co nejtěsněji, aby se zabránilo odpařování přes existující mezery a otvory.
 2. Okna otevřená pro přirozené větrání, s výjimkou přítomnosti horkého počasí s popáleninami. Osoba odstraňující rtuť by měla používat gázový obvaz. Je lepší, když se jedná o respirátor, který účinně chrání dýchací systém před chemickým poškozením.
 3. Ruce jsou chráněny silnými gumovými rukavicemi, na nohách musí být kryty bot, případné polyethylenové sáčky.
 4. Před zahájením akce se připraví skleněná nádoba s pevným víčkem napůl naplněná studenou čistou vodou. Zbytky teploměru jsou umístěny v této nádobě, poté je bezpečně uzavřena.
 5. V takových nádobách je nutné rozšířit nástroje, s nimiž byly shromážděny kuličky z tekutého kovu. Všechny banky jdou na jednom místě, mimo dosah dětí.
 6. Je-li doba čištění opožděna, doporučuje se každých pár hodin chodit ven na čerstvý vzduch, odpočinout si. Doporučené množství nápoje.

Po dokončení čištění v místnosti, kde došlo k rozbití rtuťového teploměru, je nutné během měsíce provádět každodenní větrání. To eliminuje zbývající výpary nebezpečné látky.

Správné čištění

Když je integrita teploměru přerušena, výpary rtuti se okamžitě šíří po místnosti. Malé kuličky stříbrné barvyvrazil do koberce, čalouněný nábytek, mezeru v podlaze.Řešení problému je možné, pro které by měla být jasně prováděna po sobě následující opatření:

 1. Předpřipravená lékařská obyčejná vata, měkká a dobře savá tkanina, silný list papíru, sádra. Budete potřebovat plastové sáčky pro balení věcí v kontaktu s rtutí, uzavřené plechovky.
 2. Nedělejte to bez běžné stříkačky nebo velkých "jehlic", které jsou vhodné pro sbírání jedovatých kuliček. Manganový roztok, světelná lampa, domácí rukavice, bělidlo, dostupné dezinfekční prostředky budou jednodušší.
 3. Během čištění je nesmírně nežádoucí, aby nebezpečné výrobky mohly nést neoprávněné osoby. Je-li to možné, je oblast, na které je teploměr otevřen, omezená. Z praxe je známo, že tekutý kov se rychle lepí na jakýkoliv povrch, takže pohyb po místnosti by měl být minimální.
 4. Sběr se provádí ve směru od obvodu k epicentru. Při odstraňování malých kuliček z povrchů je každý centimetr plochy pečlivě zazátkován a kontrolován, zejména malé trhliny a štěpky.
 5. Rozptýlené kapky se dobře vstřebávají injekční stříkačkou, poté se umístí do připravené nádoby. Je vhodné "bojovat" s rtutí přes papírové ubrousky, předem namočené v rostlinném oleji.
 6. Při čištění popsané látky není méně účinný a praktickýběžnou lepicí páskou nebo sádrou. Pokud se použije hustý list nebo fólie, kuličky se na nich sbírají tlustým kartáčem odpovídajících velikostí.
 7. Další možnost výhry - bavlněné podložky, navlhčené v manganistanu draselném. Merkur se k nim drží velmi dobře. Po dokončení procedury je místnost několikrát kompletně dezinfikována. Pro tyto účely odborníci doporučují použití kompozic řízených akcí.

Úprava podlah, nábytku

Pro práci s rtutí jsou vybrány nástroje a dostupné nástrojeodpovídající rozsahu nehody . Pro čištění tvrdých povrchů jsou vhodná výše uvedená zařízení.

Situace je jiná, pokud je místnost pokryta dlouhými utěrkami. Tekutý kov je v nich zanesen, abyste ho odstranili, budete muset tvrdě pracovat.

Podél okrajů se koberec nebo koberec navinul, což zabraňuje šíření kuliček po podlaze. Dále je plátno elegantně zkroucené a umístěno v plastovém sáčku, těsně uzavřeném. Na ulici, daleko od lidí, se na zemi rozprostírá olejové plátno, nad kterým se pečlivě otočí předmontovaný koberec a vytáhne. Veškerá rtuť se shromažďuje v těsně uzavíratelném obalu, ten samý hadřík se dlouhodobě přivádí do otevřeného prostoru. Pokud je to možné, podlaha je několik dní zavěšena na dvoře.