Jak zkontrolovat pravost zlata

Nechcete být uvězněni při nákupu šperků nebo jen chcete určit kvalitu jejich šperků? Pak by vám to nebolelo dozvědět se více o tom, jak testovat zlato.

Trochu vzdělávacího programu

Tento kov je velmi měkký a ve své čisté formě se nikdy nepoužívá při výrobě šperků - k tomu se nutně přidávají různé slitiny. Červené zlato, známé od dob starověkého Ruska, obsahuje 25% mědi; Klasická žlutá se skládá ze stejných částí mědi, stříbra a zlata. Bílá obsahuje 32% zlata, všechno ostatní je slitina platiny a niklu.

Existují však také náhražky zlata podobné tomuto ušlechtilému kovu. Pro padělky se často používá měď nebo mosaz, která je umně pokryta zlatem. Takže ve většině případů nebude možné okamžitě zjistit, kde je skutečná výzdoba a kde je falešný.

Metody stanovení

Jak testovat zlato doma? Vyberte si své oblíbené metody.

Vizuální posouzení

Přes zvětšovací sklo, velmi pečlivě zkoumat vnější a vnitřní strany dekorace. Skutečný zlatý výrobek musí mít odpovídající jasné značky, které jsou viditelnépouhým okem. Pokud není žádný vzorek, otisk výrobce, nebo nejsou příliš jasné, máte falešné. V nejlepším případě dostanete zlato nízké kvality.

Vezměte prosím na vědomí, že barva je stejná na různých místech výrobku. Pokud se vyskytují zbarvené plochy, například na okrajích, pak je to falešné. S největší pravděpodobností takováto dekorace má pouze pozlacení.

Použití magnetu

Přiveďte k dekoraci magnet. Pokud to přitahuje, je ve slitině železo, ale zlato není. Pokud výrobek nereaguje žádným způsobem, neponáhlejte se radovat, protože kovy jako hliník, měď, bronz jsou také lhostejné k magnetu. V tomto případě je lepší být v bezpečí a ověřit pravost šperků jinými způsoby.

Definice zvukem

Když zlatý prsten spadne na kamennou podlahu, vydá zvuk zvonění jako křišťálový zvuk. Je pravda, že pokud nemáte hudební ucho, je nepravděpodobné, že rozpoznáte padělek a můžete potvrdit pravost šperků.

Metody mechanické

\ t

Sklo je možné poškrábat klenotem vybraným pro testování: zlato by nemělo zanechávat stopy, protože je měkčí než sklo.

Strávit prsten, přívěsek na neglazovaný porcelán, pečlivě prozkoumejte stopu, kterou produkt zanechal. Ušlechtilý kov zanechá žluté škrábnutí, jiné slitiny - tmavé.

Použijte zlatý prsten, jehož pravost již byla prokázána. Nakreslete jim čáru na jakémkoli tvrdém povrchu - bude to vzorek, který bude stejný. Poté nechte testovanou stopudekorace, srovnání linie, pokud je stopa stejná, výrobek je pravděpodobně zlato.

Reakční zkoušky

Pamatujte na školní chemii, aplikujte tyto znalosti ke kontrole zlata doma: slitina zlata nereaguje s jinými látkami.

  • Nejprve důkladně otřete zkušební plochu silným hadříkem a poté očistěte trochu jódu na vyčištěný povrch. Po několika minutách setřete zbytky. Zvažte výrobek, věnujte pozornost jeho barvě: pokud je na šperku tmavá skvrna, je to zlato. Ale měď, mosaz nezmění barvu, i když vysoce kvalitní zlato reaguje s jódem velmi špatně. Takže určit pravost této metody nemusí vždy fungovat.

Nezapomeňte, že vzorky jódového zlata 583, 585 lze snadno zkazit, odborníci raději nedoporučují udržovat zlaté šperky od lékárničky.

  • Pravost zlata lze určit pomocí octa. Ponořte svůj poklad do sklenice s octem na půl hodiny. Neexistuje žádná změna barvy - vysoká pravděpodobnost, že zlaté šperky jsou skutečné.
  • Dostaňte do lékárny tužku. Navlhčete dekoraci, vložte tužkou tužku. Ušlechtilý kov neoxiduje, a proto nereaguje na dusičnan stříbrný, který je obsažen v tužce. Takže pravost výrobku lze určit za minutu. Neexistuje žádná reakce zlata s kyselinou dusičnou, ale měď z kyseliny bude určitě černá.

Metody dědečka

Jak zkontrolovat zlato? Jehopravost může být definována stejně jako ve starých časech - „členění na zub“. Pokud na místě kousnutí zůstal zub nebo škrábanec, věřilo se, že ve slitině je drahý kov. A jestli je to falešný olovo, protože je ještě měkčí než zlato? Namísto zkoušení výrobku na zubu udělejte škrábanec na nenápadném místě. Pod prachem je vidět základní kov - máte padělek.

Černý chléb drobek důkladně mash, testované dekorace v ní. O několik dní později, když chléb schne, můžete vytáhnout dekorace. Pokud není deska, skvělá! Pokud je oxidovaný, pokrytý zelenými skvrnami, usuzujeme: zlato, bohužel, není reálné.

Je ještě lepší a bezpečnější konzultovat s odborníkem.