Je možné v pračce umýt závěsy s háčky?

Závěsy na oknech nejsou jen výzdobou interiéru, ale také navrženy tak, aby rozptýlily sluneční paprsky, což brání jejich pronikání do místností. Chcete-li se zbavit alergenů a prachu, doporučujeme, abyste záclony a záclony jednou za tři měsíce umyli. Drahé závěsy by se měly čistit za sucha. Zbývající typy záclon lze prát doma. Praní v autě stroj eliminuje mnoho problémů, ale pokud jsou na závěsu háčky a další prvky, hosteska by měla dodržovat doporučení, aby se nepoškodila její oblíbená záclona při mytí.

Přípravky pro praní

Pro zahájení mytí záclon s háčky je třeba dodržovat následující doporučení:

 1. Jsou-li háčky a průchodky ze závěsu odstraněny bez větších obtíží, je nutné závěsy uvolnit alespoň z malé části prvků.
 2. Po vyjmutí záclon z oken byste měli z tkaniny vycistit prach a namočit ve vlažné vodě s 1 víčkem šamponu na 10 litrů kapaliny.
 3. Mycí záclony a záclony s háčky v pračce by měly být vyrobeny pouze ve speciálním síťovém sáčku.
 4. Po položení závěsu do auta byste měli zvolit pouze jemný režim a teplotu vody 25-30 stupňů.
 5. Pro mytí záclon s háčky a průchodkami, měli byste si koupit speciální gel, po kterém nebudou žádné skvrny, a záclony nebudou tuhé.

Pravidla praní v automatickém stroji pro jednotlivé tkaniny ze záclon s háčky

Po řádném umytí záclon s háčky, při dodržení doporučení pro různé typy tkanin, hostitelka dosáhne zachování původního vzhledu závěsu, aniž by poškodila buben pračky.

Tyl

Tato tkanina vyžaduje velmi pečlivou péči. Proto by mělo být mazání takové látky s háčky v automatické pračce, měli byste používat pouze super delikátní režim.

 1. Než začnete prát, umístěte závěs tylu do tkaniny nebo speciálního sáčku.
 2. Namočte závěsy do teplé vody se šamponem na 30-40 minut.
 3. Po namočení posílejte tylové závěsy s háčky do pračky, aby bylo možné jemné praní bez odstředění.
 4. Po skončení praní vyjměte záclony z jednotky, jemně protřepejte a zavěste.

Záclona-Kis

Je velmi nebezpečné prát tento závěs s háčky v automatické pračce. Při dodržení doporučení se však praní provádí bezpečně.

 1. Dlouhé mušelínové závěsy před praním by měly být opleteny v prýmku.
 2. Umístěte závěsy s háčky do sáčku na prádlo.
 3. Namočte jednu hodinu dovnitřvody s přídavkem speciálních nástrojů.
 4. Posílejte do stroje pro co nejpečlivější praní bez odstřeďování.
 5. Po skončení praní se shag záclony protřepou, zavěsí se, aby vyschly, aniž by se rozpletl prýmek.

Viskóza a hedvábí

Tyto záclony se liší světlou texturou a neabsorbují velké množství prachu, proto nemusí být závěsy s háčky z těchto tkanin předem namočeny.

 1. Záclony z hedvábí a viskózy s háčky nebo průchodkami by měly být umístěny do sáčku na prádlo.
 2. Nastavte automatický stroj do jemného režimu, přidejte avivážní prostředek do vyplachovacího prostoru.
 3. Nezahrnujte režim odstřeďování, počkejte až do konce praní, zavěste závěsy a vyhlaďte je rukama.

Důležité

Je přísně zakázáno prát závěsy s háčky v automatické pračce, pokud jsou na tkanině korálky, kamínky a další ozdoby.

Len a bavlna

Takový závěs s háčky je určen v automatickém stroji pro choulostivý režim s teplotou nepřesahující 35 stupňů.

 1. Díky zpracování lněných a bavlněných tkanin v tovární výrobě s ochranným prostředkem by takové záclony s háčky neměly být nasáklé, ale měly by být okamžitě určeny do pračky.
 2. Vložte prádlo a bavlněné závěsy s háčky do síťového sáčku pro mytí, nastavte jemný režim a teplotu 30-35 stupňů.
 3. Praní a oplachování bez odstřeďování nebo při nejnižší rychlosti.

Akryl a polyester

Akrylové a polyesterové závěsy s háčky lze prát pouze šetrně, aniž by se točily. Po umytí v automatickém automobilu okamžitě zavěste závěsy, aby se z nich vytekla voda.

 1. Po výběru gelu nebo prášku určeného k praní syntetických materiálů namočte záclony s háčky v teplé vodě po dobu 30–40 minut.
 2. Po namočení záclon, vložených do síťového sáčku, určete v pračce v citlivém režimu a teplota není větší než 40 stupňů.
 3. Vytáhnutí záclon s háčky, okamžitě zavěsit na odtok, vyhladit plátno a svorky rukama.

Římské rolety

Takové závěsy s háčky a průchodkami by měly být před vyjmutím z mycího okapu vysát nebo očištěny tuhým kartáčem.

 1. Po vyjmutí římské opony háčky a uzávěry z okapu namočte hadřík do teplé vody přidáním speciálního mycího gelu po dobu jedné a půl hodiny.
 2. Po namočení několikrát složte závěs, vložte ho do síťového sáčku a definujte jej v pračce pro jemný režim s odstředěním při nejnižší rychlosti.
 3. Po umytí zatáhněte závěsy se svorkami na okapy a zavěste je mokré.

Je důležité

Skvrny na římských roletách před praním lze čistit benzínem. Aby se nalil benzín na kus vlněné tkaniny, otřete kontaminované oblasti, pak otřete skvrny s alkoholem mravence.

Závěs s háčky, které nelze prát v automatu

Závěsy a závěsy závěsů se liší ve výrobě materiálů. Proto byste měli vědět, že ne každý závěs s upevňovacími prvky lze prát v automatu. Nelze definovat ve stroji:

 • záclony s kovovými háčky;
 • záclony s chromovanými západkami;
 • záclony s kovovými svorkami - háčky.

Uvedené spolehlivé prvky závěsného příslušenství, které nejsou deformovány během provozu, dobře upevňují plátno. Při mytí v automatu, který je vhodný pro korozi a rychle selhává.

Tipy

Je možné umývat závěsy s háčky v automatickém stroji pouze za předpokladu, že na plátně není štítek, který zakazuje čištění v jednotce. Dodržováním následujících tipů můžete snadno odstranit nečistoty ze záclon a přitom zachovat vzhled klipů.

 1. Prací prostředky s agresivními složkami během mytí poškodí nejen plátno, ale i háčky. Proto, pro čištění záclon by měly používat pouze speciální gely nebo šampon na vlasy.
 2. Počet závěsů vložených do pračky by neměl překročit polovinu doporučeného zatížení. Při mytí a oplachování v bubnu by mělo být hodně místa. Pouze tímto způsobem bude závěs méně pomačkaný.
 3. Ihned po skončení praní by měly být záclony ihned vytáhnuty, aniž by byly zanechány v bubnu. Pokud necháte záclony v pračce déle než 15 minut, plátno se hodně sníží.

Automatická pračka je skvělým pomocníkem pro hostesky k odstranění nečistot a prachu z povrchu závěsu. Pokud se budete řídit pravidly a radami na praní různých druhů tkanin, záclony s háčky budou potěšit svou svěžestí a vzhledem ke svorkám.