Prořezávání malin na podzim, na jaře av létě: tipy

Pěstování malin různých odrůd na místě, každý letní rezident chce získat maximální možný výnos této užitečné berry. To je však možné pouze s náležitou péčí o tento trvalý keř (po výsadbě na vhodných plochách). Mezi jinými agrotechnickými postupy bychom neměli zapomínat ani na čas strávený malinovým prořezáváním.

A pokud je vše obvyklé s obvyklými odrůdami tohoto keře, všechny dva roky staré výhonky jsou u kořene odříznuty, takže roční stonky zůstanou nedotčené, ale s odřezávanými malinovými odrůdami je všechno jiné.

Proč potřebujeme prořezávání tohoto keře, kdy a jak ořezávat opravené maliny - to bude popsáno níže.

Proč je nutné prořezávání

Prořezávání malin je velmi důležitým postupem. V procesu jeho provádění jsou všechny výhonky odstraněny, které již zcela dokončily plodnice, a sušené, nemocné, slabé a zlomené větve se prořezávají. Je nutné je odstranit tak, aby se výživa vynakládala pouze na růst a rozvoj silných výhonků, tvorbu a růst nových stonků. A nemocné větve jsou zdrojem infekce, která může přejít na zdravé výhonky.

Kromě toho, část sazenic remontant rostlinmaliny. To se provádí za účelem odstranění slabších rostlin, uvolnění prostoru pro silné malinové keře, aby mohly snadno růst a rozvíjet se.

Když potřebujete opravit maliny

Je důležité, aby začínající zahrádkáři věděli, kdy opravit malinu, aby tento postup nepoškodil tento bobulový keř. Oříznutí této malinové odrůdy je snadný postup. A to bude vyžadovat ostré pruner, pracovní rukavice a drcené dřevěné uhlí na pokrytí ran.

Bobule se objevují na opravě maliny na dvouletých výhoncích, stejně jako na ročním růstu stonků. Vznik první sklizně, stejně jako vznik nových stonků, na kterých se bude tvořit druhá sklizeň, vyžaduje od křoví mnoho síly a živin. Proto je lepší pěstovat tento Berry remontant keř zvláštním způsobem.

Důležité! S řádným a včasným prořezáváním rostou pomalejší rostliny malin, rychleji rostou mladé stonky a výtěžek této plodiny bobulí prudce stoupá.

Pro tento postup, kromě ostrého zahradnického nůžky a dobře uzemněného zahradního nože, můžete potřebovat:

  • Lopper;
  • zahradní pila;
  • pila.

Všechny zahradní nářadí před a po prořezu by měly být dezinfikovány, aby se zabránilo přenosu patogenních mikroorganismů nebo larv škodců. V tomto případě zdraví malinových keřů neohrožuje.

Plátekprovedeno v ostrém úhlu k vnějšímu pupenu na všech řezech. Malé řezy nemohou nic přes lesk a na velkých větvích pro toto použití zahradní hřiště nebo olejové barvy.

Podzim

Po jarní nebo podzimní výsadbě těchto malin začnou růst výhonky, ve kterých pupeny kvetou v prvním roce (to se děje v polovině července) a v srpnu první zrání dozrává. Odborníci doporučují neopustit roční stonky až do příští sezóny, aby se další sklizeň této užitečné berry, a prořezat všechny roční výhonky na podzim. Prořezané střílí téměř úplně, takže konopí 2,5-3 cm dlouhé, a mladé výhonky jsou odstraněny úplně, téměř u kořene.

Důležité! Odborníci a zkušení zahradníci mluví o potřebě podzimního prořezávání - tvrdí, že takový postup přispívá k lepšímu pěstování této plodiny v příští sezóně.

Prořezávání se provádí pouze po sklizni posledního vyzrálého ovoce a pádu listí na podzim. Doba takového postupu obvykle připadá na poslední desetiletí září - první desetiletí října.

Zima

V zimě se neprovádí žádné ořezávání. Keře na konci podzimu pokrývají smrkové listy, piliny nebo jiný krycí materiál, který chrání tuto bobulovinu před mrazem v období silných mrazů, zejména pokud je zima, ale bez sněhu.

Pružina

Po zimě byste měli také pečlivě prozkoumat toto bobuleke ke stanovení, které z výhonků jsou v zimě zamrzlé nebo vylomené. Prořezávání by mělo být provedeno poté, co stonky pupeny bobtnají, v tomto případě můžete vidět, které výhonky by měly být odstraněny.

Léto

V létě není nutné krájet malinové keře, jinak můžete ztratit část plodiny. Během sezóny lze z tohoto keře sklízet několik sklizní, ale velikost bobulí následných sklizní se zmenší. Proto, mnoho zahradníků během prvního kvetení malin mají tendenci odstranit všechny pupeny. Jako výsledek, příští období kvetoucích výhonků padá v srpnu, a dozrávání bobulí v září bude velké a sladké.

Jak snížit (schémata, fotografie krok za krokem)

Během jarního prořezávání jsou stonky zkráceny o 12-14 cm, přičemž na každém výhonku nezůstávají více než 4 zdravé pupeny. Také všechny volné stonky jsou odstraněny, čímž se ztenčí keř, takže ne více než 5 zdravých a silných výhonků.

Aby se zajistilo postupné dozrávání plodů, je třeba zvláštním způsobem řezat drobné maliny:

  • velké stonky zkrácené o 12-14 cm;
  • další skupina je zkrácena na polovinu své délky;
  • Ve třetí skupině jsou stonky rozřezány, přičemž povrch půdy není větší než 11–13 cm.

S takovým prořezáním rostou výhonky postupně a bobule na nich dozrávají také postupně. Proto lze plodiny sklízet až 3-4 krát za sezónu a poslední plody mohou dozrát na konci září - začátkem října.

Zkušení zemědělci budou s větší pravděpodobností růstna jejich pozemcích jsou roztroušené malinové odrůdy a jejich hlavní výhodou je jejich větší výnos než u obyčejných malin.

Aby však bylo dosaženo vysokého výnosu tohoto užitečného bobu, může být splněna pouze všechna agronomická opatření, včetně dodržování režimu zavlažování, včasného použití hnojiv a řádného prořezávání tohoto keře na jaře a na podzim.