Prořezávání meruněk: kdy a jak to udělat, schémata s fotografiemi

Meruňka s včasnou péčí se stává nádhernou výzdobou dachy. Zejména pro začátečníky jsou zahradníkům nabízeny užitečné informace, které jasně uvádějí, jak správně a kdy stříhat. Podrobné obrázky a podrobná videa vám pomohou lépe porozumět všem složitostem.

Cíl prořezávání klíčů

Korunu je třeba vytvořit v prvním roce života stromu. Pokud je vše dovoleno unášet, pak se větve nakonec začnou rozpadat, oslabovat a klesat pod váhu ovoce. Výrazně přerostlé kmeny budou překážkou pro sklizeň.

Při neexistenci řádné péče se rodící pupeny kladou v menším množství, růst mladých výhonků zpomaluje. To vše negativně ovlivňuje velikost dozrávajících meruněk.

Důležité!Bez léčby, hojné plodnice zničí strom.

Když potřebujete strom rozřezat

V zimě není nutné složité prořezávání. Po jeho dokončení je však nutné jihozápadní rostlinu vylepšit, očistit ji od slabých, suchých větví. Je důležité dělat vše včas, ještě před začátkem toku mízy.

Na jaře se prořezávání provádí na konci března nebo do poloviny dubna, kdy se vzduch již trochu zahřeje. Existují tři typy zpracování pružin:

 • formativní - stimuluje aktivituzvýšení objemu poboček;
 • podpůrné - zabraňuje oslabení stromu;
 • sanitární - čistí od slabých, zmrazených větví.

Ten je obzvláště důležitý, protože rostlina, která se zotavuje z extrémního chladu, stráví spoustu užitečné energie. Z toho bude trpět kvalita ovoce.

Zajímavé!První prořezávání by mělo být provedeno na jaře.

V létě se provádí ošetření proti stárnutí. Je lepší to udělat na konci května nebo do 10. června. Poskytuje maximální růst a dobrý výtěžek. Mimochodem, to je také nazýváno ražba.

Je nutné odstranit všechny slabé větve a ponechat pouze ty nejsilnější. Měly by být rozřezány na délku 25 cm, na začátku příští sezóny bude mít kryt čas se zotavit a na druhotných výhonech se objeví sekundární pupeny.

Zajímavé : Kde a jak správně skladovat hrozny doma

Podzimní prořezávání zahrnuje úpravu poměru listnatých a ovocných větví, což by mělo být nutně zkráceno, aby se mírně snížil výnos. Tento postup prodlouží životnost stromu a přispěje ke zlepšení kvality budoucího ovoce.

V polovině října by měly být všechny větve, kromě hlavních kosterních, sníženy o třetinu. Úplně zbavit rostlina křivé rostoucí, nemocné a sušené kmeny. Řezy by měly být ošetřeny zahradním roztokem nebo roztokem síranu měďnatého. A pokud meteorologové slibují konstantní deště, brzy mrazy, pak je lepší se nedotýkat meruněk.

Důležité! Na podzim je možné odrůdy zkrátit pouze s časným nebo středním obdobím zrání.

Po každém řezu by měl být ovocný strom pečlivě udržován. Aby byla plná síly a energie, musí být krmena dusíkatými, organickými a fosfátovými hnojivy.

Zbytky pro každý rok

Meruňková koruna by měla být tvořena metodou odstupňovaných stupňů, 5-7 větví první řady by mělo být vyloženo ve vzdálenosti 40 cm a pro každý následující rok života rostliny byl vyvinut zvláštní režim.

Noví zahrádkáři si musí být jisti, že si je prostudují, aby každý řádně prořezal:

 1. První rok.Pro vytvoření korunky odstraňte větve přítomné na sazenici a ponechte 80 cm od země. Zkraťte hlavní vodič tak, aby byl nejméně o 20 cm vyšší než ostatní. Konopí, drobné procesy zcela odstraněny, přímo pod kořenem, takže nejsou hnisavé.
 2. Druhý rok.Pokračovat v tvorbě koruny. Začněte s vytvářením nových poboček. Chcete-li to provést, vyzvedněte některé z nejvýkonnějších kmenů ve vzdálenosti 30 cm.
 3. Třetí rok.Položte poslední kosterní větve. Hlavní pečovatelská práce je zcela opakována stejně jako ve druhém ročníku. Chcete-li vytvořit přerostlé větve, mírně zkraťte vše, co roste z kmene, kromě kosterních.
 4. Čtvrtý rok.Hlavní práce v této době již byla dokončena. Vznikla Crohnova, většina odrůd meruněk začínádát první ovoce. Nyní po dobu 3 let, plánované léčby bude sanitární a wellness v přírodě.

Starý strom by měl být prořezán každé 3-4 roky. Adultní pobočky prakticky nevyžadují aktualizaci a speciální péči. Můžete zkrátit několik větví kostry tak, aby jejich konečná délka nebyla větší než 30 cm, na jaře, pro vznik velkého počtu výhonků, jsou všechny kosterní větve zcela holé.

Jaké nástroje jsou potřebné pro práci

Bez speciálních nástrojů se stává nemožným prořezávání meruněk. Seznam základních informací naleznete níže:

 • zahradní soubor- skládací a neskládací. Je důležité, aby mohly být připevněny k noze, poté nebudou zasahovat do práce, ani do pohybu v zahradě;
 • Trojúhelníkový souborje kovová tyč s výřezem. Pomocí něj můžete současně čistit dva povrchy;
 • kopulační nůž- používá se k odstranění řezu, vytvoření šikmého nebo klínovitého řezu, oddělení kůry;
 • opěrný nůž- použitý k řezání štítu, vytvoření řezu ve tvaru písmene T na skladě a další tlačení kůry na něj;
 • speciální těstoviny- mnohem pohodlnější než zahradní var. Snadno se aplikuje na řezy, nemrzne v případě silného nachlazení, zabraňuje odšťavňování, dezinfikuje, ošetřuje všechny druhy poškození a omrzliny;
 • pruner- pro řezání tvrdéstonky a husté větve. Doporučuje se brát drahé, vyrobené z kvalitních materiálů.

Pěstování krásného ovocného stromu s ovocnými plody na dachě nevyžaduje obrovské úsilí.

Je důležité podrobně prostudovat předložené informace a sledovat video. A pak s pomocí správné péče o tyto programy můžete důsledně poskytovat bohatou sklizeň sladkého, chutného a šťavnatého ovoce. Budou tak krásné jako na fotografii.