Ruff pro čištění komína vlastníma rukama: materiály pro výrobu, jak to udělat

Čas od času musí být komín uveden do pořádku. I když se pro ohřev kamen používá kvalitní dřevo, je třeba pravidelně sledovat stav komína.

Kouřové stěny se postupně stávají místem usazování částic vznikajících při spalování. Úklid se na první pohled jeví jako obtížný. Dobrou vůli pro čištění komínu lze provést ručně.

Co způsobuje ucpání kouřovodu: příčiny a důsledky

Tuhé palivo bylo používáno po dlouhou dobu. To dává nejvíce tepla. Pokud se při ohřevu komína pracuje nesprávně, systém začne pracovat špatně.

Varování!

Komín by měl být čištěn nejméně jednou za šest měsíců.

Příčiny ucpání mohou být mnohé. Hlavní věcí je zjistit a co nejrychleji je odstranit, aby se zabránilo nouzi.

Spalovací procesy jsou doprovázeny tvorbou nejen kouře, ale také plynných látek. Bílý kouř je spojován svodní páry. K jeho vypařování dochází ze dřeva nebo uhlí, které se používá jako palivo. Pokud se objeví černý kouř, jedná se o produkty spalování sazí. Je to černý kouř, který je běžnou příčinou znečištění, protože nejmenší částice sazí se neustále ukládají na vnitřní povrch trubky.

Pokud je odpad v troubě neustále spalován, vede to dříve nebo později k ucpání. Plastové sáčky a plastové obaly z různých výrobků obsahují uhlovodíky. Uhlovodíky se stávají produkty spalování a znečišťují nejen životní prostředí, ale i komín.

Viz také

Jak přerušit ucpání v koupelně a vyčistit potrubí

Ráno začalo s nepříjemným překvapením: drenáž v koupelně se ucpala a v místnosti se objevil nesnesitelný zápach ...

Při použití nezředěného palivového dříví nebo paliva obsahujícího dehet také dochází k rychlému znečištění spalin. Začátečníci se musí naučit správně umístit dříví do kamen, jinak bude výsledek stejný. Příčiny zablokování mohou být také špatnou péčí o systém odvádění kouře a poruchu kotle, určenou pro vytápění místnosti.

S postupným hromaděním produktů spalování dochází k postupnému zúžení průchodu kouře. Tam je opačný tah, který provokuje vstup oxidu uhelnatého zpět do bytu nebo domu. Pokud je komín velmi špinavý, z něj neustále vyteče saze. To vede k nebezpečí požáru a požáru.

Pokud komín pracuje špatně neboucpaný, použijte kamna nemožné. Lidé, kteří jsou na tom frivolní, ohrožují své životy i životy svých sousedů a blízkých.

Musíte znát znaky, které indikují znečištění spalin:

 • Při spalování palivového dříví nedělají ohně dobře, kouří, začínají vymřít;
 • v místnosti je velké množství kouře;
 • ohřívá ohřívač tepla špatně;
 • padá trakci.

Ruff a jeho specifika

Někdy je možné ucpané potrubí rozbít čisticím prostředkem. Jedná se o chemickou metodu. V peci položte speciální kompozici, změkčující vrstvu sazí na stěnách komína. Je rozpuštěn a vylučován metodou hoření.

Vzhledem ke specifičnosti jakéhokoli systému pro odvod kouře je nutné upřednostnit mechanický způsob jeho čištění. Jinými slovy, obvyklý kartáč na komín je mnohem bezpečnější než „chemie“, která se nesmí prorazit velkým blokem. Kovový kartáč je podobný velkému mycímu kartáčku určenému pro čištění předmětů s úzkým hrdlem.

Části kartáče vypadají takto:

 • kovová trubka (rukojeť). Někdy při výrobě kovového drátu malého průměru;
 • hák, který zavěsí na závaží;
 • pracovní část („hlava“ nebo kartáč);
 • trysky (pokud existují).

Trubka nebo kabel pomáhá člověku řídit pohyby kartáče. Čím silnější je kovová rukojeť a tím spolehlivější je kartáč, tím snadnější„prorazí“ obtížnou překážku. Držte nástroj za rukojeť, musíte postupovat a pohybovat se. Je to délka kabelu, která určuje, jak hluboko lze systém vyčistit.

Zakoupený komínový kartáč může být vyroben z pevného kovu nebo drátu. To může být na pružinách nebo tkané z tenkých kovových nití, škrábání vrstvu sazí a sazí. Pokud se uvnitř potrubí nahromadily tvrdé usazeniny, není možné najít lepšího pomocníka pro čištění.

Štětec - pracovní předmět všech kartáčů. Je navržen tak, aby jeho prvky „vypadaly“ ve všech směrech. Právě tato konfigurace zajišťuje účinné čištění komína ve všech směrech. Kov je nejlepším materiálem pro kartáč, ale místo toho je možné použít plast, který je vyroben z plastových lahví.

Vyjmutí trysky z hrany rukojeti by mělo být od 10 do 15 cm. Platina se používá jako malé jádro nebo „obezděný nástroj“ pro bourání stlačených sazí ze stěn komína.

Instrukce před prací s komínem

Existuje několik pravidel, která by měla být dodržena před takovou prací. Preventivní čisticí systémy fungují dřívena začátku každé topné sezóny. To pomůže vyhnout se „zanedbávaným“ formám ucpávání potrubí. Pečlivý přístup k systému pomůže jeho správné přípravě na práci - bez přetížení, černého sedimentu, listí a jiných cizích předmětů.

Čištění komínů se provádí za čistého a suchého počasí. Ideální, pokud je klidný a tichý. Je vybrán nejlepší den, který pečlivě naslouchá předpovědi počasí na příští týden.

Důležité!

Pro jakékoli práce ve výškách je vyžadován pás pro pojištění a boty, které se nesklouznou.

Oblečení by mělo být vybráno tak, aby nebylo škoda, že se zašpiní. Měli byste si vzít s sebou baterku na střeše. Čím silnější je jeho světlo, tím jasněji můžete vidět stupeň ucpání komína a odhadnout množství práce, která má být provedena. Chraňte oči a dýchací orgány: noste ochranné brýle s respirátorem. Saze nezpůsobují mnoho poškození očí, ale způsobují alergickou reakci.

Viz také

Jak vyrobit past na myši vlastníma rukama: hodnocení nejlepších účinných mousetraps

Invaze hlodavců doma nebo v zemi je neštěstí, se kterým se lidé neustále setkávají. Efektivní zachycení myši na místě ...

Před čištěním nezapomeňte těsně uzavřít všechny komínové otvory (ohniště a poklopy). To pomůže vyhnout se odpadky a saze v obývacím pokoji. Při čištění krbu je otevřený prostor směřující do místnosti utažen hustým polyethylenem nebo látkou.

Čištění by mělo být prováděno nejprve nahoře, postupnějít dolů.

Výroba domácích kartáčů

Pokud projevíte vynalézavost a vynalézavost, může být improvizované zařízení lepší než zakoupené zařízení. Provedení komínového kartáčku je snadné. Azbestové cementové komíny se čistí měkkými kartáči. Pokud hovoříme o starém komínu se zdivem, je tuhá hmota odstraněna kovovými úchyty.

Použijte plastovou metlu

Z plastového koště můžete získat dobrý štětec. K tomu budete potřebovat:

 • kartáč z plastu;
 • syntetický drát nebo šňůra;
 • vlásenka (délka - 7-10 mm);
 • dva podložky (každý průměr je od 5 cm);
 • gdve ořechy (jeden z nich s okem pro závaží).

Šroub musí mít stejný průměr jako průřez kabelu. Od ní se držadlo (bar) pro kartáč. S takovým průměrem čepu je snadné připevnit nejen úchyt na upínací přípravek. Může být nahrazen kabelem, jádrem nebo pružným kabelem, v závislosti na povaze práce.

Algoritmus akcí pro vytvoření ruff z latky vypadá takto:

 • páka metly je upnuta do svěráku;
 • vyšroubujte páčku z pracovní části;
 • v pracovní části jsou „setae“ přehnuty ve všech směrech;
 • upevní místa záhybů (metla je ponořena do vroucí vody nebo zahřívána vysoušečem vlasů);
 • vezměte řez a udělejte v něm díru - podle průměru čepu;
 • tam, kde je řezání připevněno, musíte závitovou tyč (závitem) navléknout;
 • opravajeho podložky a matice na jedné straně a druhé.

Plastový kartáč je dobrý, protože je tak tvrdý jako kov. Z tohoto důvodu se nezachytí v komíně a nelepí se na okolní překážky.

Rozpočet: plastové láhve

Pro výrobu takového zařízení bude zapotřebí několik lahví z plastu. Jejich kapacita by měla být od 1,5 do 2 litrů. Počet lahví závisí na tom, kolik objemu a načechraného límce potřebujete pro práci. Hlavní část láhve je rozřezána na úzké proužky. Krk a dno se nedotýkají. Zbývá vytáhnout dvě části nádoby pomocí šroubu a matice - a kartáč je připraven k použití.

Pokud chcete získat odměrný a velkolepý výrobek, část kontejnerů se odřízne shora a odstraní se ze dna. Hotové prvky by měly být položeny na hrdlo „hlavní“ láhve. Získejte kartáč s mnoha malými štětinami. Je vhodný pro běžný komín.

Pevný kovový ruff

Jako materiál je vhodný ocelový drát, drátěné lano nebo drátěný kartáč, který je součástí sady brusek. Pokud máte kartáč pro úhlové brusky, měl by být zasazen na laně, zatížen nákladem a zajištěn drátem. Stává se tak, že je škoda použít kartáč na mlecí stroj na čištění komína. Pro tento účel je lepší udělat samostatné zařízení. Požadováno:

 • pevný ocelový drát (průměr od 1 do 2 mm). Místo drátu můžete použít kabel;
 • vlásenka (její délka je od 6 do 8 cm).Namísto čepu udělá šroub M8;
 • dvě matice stejného formátu M8, s výstupky;
 • dva podložky (každý průměr je od 50 mm, otvor uvnitř je 8 mm);
 • kleště;
 • sada klíčů;
 • sekáč a kladivo.

Za prvé musí být drát rozřezán na několik kusů. Jejich průměr by měl být 80% průměru komínového otvoru. Řezání drátu do kleští. Pokud máte místo drátu ocelový drát, použijte kladivo a dláto. Takže můžete vytvořit segmenty délky, které potřebujete.

Drát je navinut na základnu podle délky šroubu. Poté je nutné upevnit obě části podložkou a maticí - a kartáč je připraven k použití.

Dvojčinné zařízení

Je možné vytvořit zařízení dvojitého působení - kartáčem a platinou. Potřebujete silnou trubku z oceli. Jeho průměr by měl být mezi 50 mm a více. Budete také potřebovat vrták, jádro s vysokým obsahem uhlíku a vrták pro zpracování kovů. Průměr vrtáku by se měl shodovat s průřezem kabelu nebo drátu. Připravte spárovací hmotu složenou z cementu a písku a pružných kartáčových prvků. Dále postupujte následovně:

 • vytvořit několik průchozích otvorů v ocelové trubce;
 • navlékněte připravené dráty skrz otvory;
 • uspořádají hrany drátů symetricky k trubce;
 • Upevněte ocelovou větvičku. K ní bude připevněn držák kabelu;
 • vyplní dutinu uvnitř trubice tekutým cementem doupevněte všechny části kartáče a hmotnost konstrukce.
Důležité!

Yorshik může pracovat poté, co směs písku a cementu ztvrdne a stane se silnou.

Existuje další způsob čištění komína. K tomu potřebujete kabel. Průměr kabelu by měl být 1 cm, může být o něco více. Na hraně je kabel rozložen na několik vláken, čímž je rozevírá ve všech směrech. Udržet tvar konstrukce je upevněn dvěma deskami. Od spodní hrany kabelu je připevněna malá hmotnost - pro rozlomení tvrdých hrudek sazí a sazí.

Některé užitečné tipy

Pokud je to možné, udělejte dva nebo tři prohry. Jeden, s průměrem 80 až 130% potrubí, použijete pro tlusté vrstvy sazí. Druhý kartáč, menší, pomůže s prevencí malých ucpání. Při tvorbě závaží je třeba dodržet třetinu průměru komína Optimální délka kabelu je o 15% větší než délka potrubí jako celku. Kabel o takové délce dosáhne poklopu a vyrazí všechny tvrdé usazeniny podél cesty.

Komínový kartáč - užitečný a nezbytný přípravek. Můžete si ho koupit v obchodě, ale pokud si to sami, může být takový nástroj nejlepším pomocníkem při dlouhodobém čištění potrubí.