Antistatický pro oděvy: typy skladových nástrojů, co mohou být nahrazeny

Navzdory výhodám a nízkým nákladům na syntetické tkaniny mají významnou nevýhodu - schopnost elektrifikace nebo jiskření. Statické stresy se obvykle projevují v okamžiku, kdy se člověk obléká nebo se dotýká něčeho. V kontaktu s tělem je tkanina elektrifikována, což vede k jiskření. Odstranění tohoto jevu pomůže antistatickému oděvu.

Vznik elektrostatiky na tkáních

Při tření dochází v důsledku nerovnoměrného rozložení záporných a kladných nábojů k materiálu ke statickému jevu. Elektrifikace oblečení je nevyhnutelná, protože člověk je neustále v pohybu.Výsledek statického napětí:

 1. Elektrifikační vlasy při odstraňování čelenek. Místo úhledného účesu, muž dostane rozcuchané vlasy.
 2. Lepení věcí. Tento problém je zvláště důležitý pro ženy, protože sukně se často drží na punčochách.
 3. Neviditelný vzhled oblečení v důsledku nahromadění vlny, prachu a vlasů na něm.
 4. Jiskření a náhlý elektrický šok s malou silou.

Oblečení musí být elektrifikováno, ale stupeň projevu tohoto procesu závisí na objemu a vlhkosti náplně. Obsah vlhkosti v přírodních (lněných a bavlněných) tkanináchvysoké Intenzivně absorbují odpařování lidského těla, tedy prakticky žádnou elektrifikaci. Syntetické tkaniny jsou hydrofobní a velmi slabě reagují s vodou. V důsledku tření, hromadění pozitivních nábojů na tkáních a tím i osoby je velmi intenzivní. Nitron, lavsan a kapron mají velmi nízkou hygroskopičnost, a proto mají vysoký stupeň elektrifikace. Acetátové a viskózové tkaniny jsou odolnější vůči jiskření.

Aby se snížil stupeň elektrifikace, je nezbytné, aby vlákna těchto materiálů dobře absorbovala vlhkost. Pro tento účel se používá antistatické činidlo. Vytváří na povrchu materiálu film absorbující vlhkost a oslabuje nebo zcela eliminuje elektrifikaci.

Druhy výrobků

V antistatickém prostředku musí být přítomna voda nebo alkohol. Sada dalších součástí závisí na rozsahu použití tohoto nástroje.Hlavní produkty:

 • kondicionér pro máchání;
 • těstoviny;
 • sprej.

Gely pro odstraňování statického napětí, které se používá při oplachování oděvů při mytí, jsou zvláště důležité v zimě.Faktory, které zvyšují riziko vzniku oblouků v mrazivém počasí:

 • více oblečení než v kterémkoli jiném roce;
 • suchý vzduch.

Při použití kondicionéru ve formě klimatizační jednotky lze ušetřit spotřebu objemu kapaliny a zkrátit dobu zpracování (několik věcí lze opláchnout ve stejnou dobu a ne jednu, jako při použití pasty nebo pasty).sprej). Gel se nalije do speciální komory pračky. Pokud se věci umyjí ručně, produkt se během oplachování přidává do vody.

Silan, Lenor, Eared Nannies jsou populární kondicionéry s antistatickým účinkem.

Pasta nebo smetana se ředí vodou podle pokynů. Ve výsledném řešení musíte po opláchnutí udržet věci po určitou dobu. Pasta se používá pouze pro ruční mytí, takže cena je o něco nižší než kondicionér. Nespornou výhodou této antistatické látky je sotva znatelný pach, který po vysušení oděvu rychle vysychá, takže lidé, kteří jsou náchylní k alergiím, si vybírají prostředky tohoto typu.

Sprej je velmi vhodný pro použití. Je stříkána na špatnou stranu věcí. Složení na bázi alkoholu zcela eliminuje elektrifikaci oděvů, ale má velmi ostrý nepříjemný zápach, proto po zpracování musí být oděv zvětralý po dobu 10-12 hodin. Vodná antistatická činidla neobsahují alkohol a některé z nich jsou zcela bez zápachu.

Alternativa k nakoupeným fondům

Navzdory skutečnosti, že po zpracování jsou odstraněny známky elektrifikace, zásoby obchodů nejsou vhodné pro každého. Vše díky jejich chemickému složení. Nevýhody antistatik zahrnují:

 • schopnost vyvolat alergie;
 • nepříjemný zápach.

Existuje několik možností, jak antistatický prostředek nahradit. Mohou to být jednoduché triky ze šrotu nebo speciálnípřipravená řešení.

Antistatický je snadné vyrobit doma na oblečení. Kromě toho, komponenty zahrnuté v jeho složení, můžete si vybrat sami, což je velmi důležité pro lidi se zálibou v alergiích. Roztoky se připravují z různých složek a zpracování se provádí stejně - postřikem na nesprávnou stranu oděvu.Materiály na dosah ruky mohou být:

 • citron;
 • sůl;
 • ocet;
 • mýdlo;
 • soda;
 • voda;
 • glycerin;
 • kyselina citrónová.

Citron je přírodní antistatik. Musíte přidat šťávu do vody, a pak sprej směs na špatnou stranu sukně.

Při výpočtu 1 lžičky se přidává sůl. na kbelíku s vodou (10 l). Je důležité mít na paměti, že touto metodou mohou být po zpracování bílé stopy.

Během oplachování můžete do vody přidávat ocet a sodu - účinek elektrifikace zmizí a věci se stanou znatelně měkčími a snazšími žehlit.

Pokud používáte suché mýdlo, otřete jej na nesprávnou stranu oděvu. Léčba by měla být opakována po jednom dni.

Voda je nejrychlejší pomocník v boji proti jiskření. Stačí jen namočit ruce a držet je nad látkou tak, aby věc nějakou dobu neelektrifikovala. Nevýhodou je, že po sušení antistatický efekt zmizí.

Krém se neaplikuje na oděv, ale na tělo. V důsledku toho se na kůži osoby vytvoří ochranný film, který zabraňuje jiskření a úrazu elektrickým proudem.

Přidána kyselina citrónováve vodě v poměru 2-3 lžíce na 10 litrů. Výsledný roztok se nastříká na nezbytné oblečení. Glycerin se také rozpustí ve vodě a nastříká se látkou.

Není-li antistatický prostředek v pravý okamžik blízko, můžete jako alternativu použít běžný lak na vlasy. Účinek bude podobný.

Dalším trikem, který nebude mít za následek vznik bílých znaků, nadměrného smáčení oděvů a jiných drobných potíží, bude použití běžného kolíku. Ona je přišpendlena k švu oblečení a vybírá všechny obvinění na sebe. Navíc, prastaré znamení říká, že je to vynikající ochrana před zlým okem.

Roztok může být připraven na bázi vlasového nebo oděvního kondicionéru. Opláchněte (2 lžíce) naředěné ve sklenici vody. Dobře promíchejte a nastříkejte stříkací láhev na nesprávnou stranu.

Preventivní opatření

Péče o oděvy z umělých a syntetických materiálů by měla být zvláštní, ale nezpůsobuje potíže.Doporučení pro snížení elektrifikace:

 1. Zřeknutí se dřevěných a plastových věšáků na oděvy ve prospěch kovů. Všechny poplatky se na nich hromadí a ne na lidském těle.
 2. Kombinace umělých tkanin s přírodními. Přidání oblečení z hedvábí, lnu a bavlny do šatníku bude mít nejen pozitivní vliv na zdraví, ale také sníží pravděpodobnost statické elektřiny na oblečení.
 3. Volba ve prospěch bot s koženými podrážkami nebo vložkami s antistatickým účinkem.
 4. Podpořte v místnosti potřebnou vlhkost. Se suchým vzduchem se rychle zvyšuje pravděpodobnost jiskření.
 5. Používání klimatizace při mytí a oplachování. Bonusy budou příjemnou vůní a měkkostí.
 6. Krém, kus mýdla nebo špendlíku je malé, ale velmi důležité zavazadlo, které přijde na záchranu v případě nouze.

Pokud se budete řídit těmito pravidly, můžete se vyhnout nepříjemným účinkům statického napětí.

Plně eliminovat vliv elektrifikace na oděv odstraněním všech syntetických předmětů ze skříně. Ale protože je to velmi obtížné, stojí za to rozhodnout se ve prospěch nakupování nebo domácích výrobků. Nakupované antistatické prostředky se snadno udržují a domácí jsou levné a bezpečné.