Jak a co lze prát permanentní marker: lidové metody a chemikálie

Permanentní značkovač má tendenci být absorbován do různých materiálů a pevně fixován v nich. V domácnosti je věc velmi pohodlná, zejména při opravách, kdy potřebujete stabilní, nesmazatelné označení. Ale co když se tahy náhodně aplikují na nechtěné povrchy nebo oblečení. Ve většině případů lze tento problém naštěstí vyřešit, zjistit, jak vyčistit permanentní marker: lidové a chemické prostředky, odstranění z různých povrchů.

Způsoby čištění stop značkovače

Název „nevymazatelný marker“ mluví sám za sebe, někdy je těžké odstranit i malou mrtvici. Tento problém je zvláště důležitý v rodinách, kde jsou malí umělci, kterým se podaří ozdobit vše kromě alba pro kreslení. Hlavním úkolem je jemně vyčistit povrch bez poškození. Nepoužívejte suché prášky, začněte s neškodnými produkty a v případě agresivních chemikálií nejprve použijte méně koncentrované.

Varování!

Chcete-li zjistit, jak určitý povrch reaguje na čistič, zkuste to na malém místě na nenápadném místě.

Nejdříve popíšeme nejjednodušší situaci, kdy stopy bez značky lze odstranitproblémy. Zvláštností pevných a trvanlivých, neporézních povrchů (sklo, dlaždice, železo, kuchyňská pracovní deska, přírodní kámen atd.) Je, že inkoust nemá čas vstřebávat hluboko. Před úplným vyschnutím je skvrna velmi snadno vymazána, téměř žádné stopy nezůstanou. Pokud není čištění možné okamžitě, může dojít k lehkému zdvihu. Zde je seznam vhodných nástrojů:

 • alkohol a kapaliny obsahující alkohol a také aceton. Produkt naneste na ubrousek a odstraňte skvrnu měkkými pohyby;
 • Smíchejte sodu a zubní pastu ve stejných částech, naneste na inkoust, nechte působit 5 minut. Odstraňte inkoust vlhkým hadříkem. Dokončení odstranění může trvat přibližně 20 minut;
 • WD-40 Náprava - Noste gumové rukavice, navlhčete houbu, otřete skvrnu;
 • Melaminová houba nepůsobí tak rychle, jak bychom chtěli, ale spolehlivě. Houbičku lehce navlhčete, vytlačte vodu a důkladně otřete problémovou oblast;
 • Speciální odstraňovač skvrn je účinný pouze v případě hladkých povrchů. Pokud je inkoust úplně pryč, utřete jej nechtěným tahem a myjte jej mycím gelem.

Částečně odstranit nebo maskovat stopy značky mohou být plováky pro tužku. Odstraňte stopy z gumy houbou na nádobí. Mnohé ženy v domácnosti říkají, že můžete opláchnout inkousty různého původu z tvrdých povrchů s opalovacím krémem. Taková metoda je možná, ale dává slabý výsledek, postup bude muset být proveden2 nebo 3 krát. Na skvrnu naneste trochu krému (neškrábejte), nechte několik minut, otřete měkkým hadříkem.

Jak umýt marker z tkáně

Nejúčinnější a nejnebezpečnější variantou je namáčení bělosti nebo jiného bělidla. Pokud přeexponujete materiál, začne se zhroutit, vzhled věci se zhorší, stane se krátkodobým. Metoda je vhodná pouze pro bílé tkaniny s hustou strukturou. Používání běžných prášků je nežádoucí, na základě typu materiálu se vybírají možnosti odstranění zbytků fixů z oděvů:

 • satén - připravit směs mléka, octa, boraxu a citronové šťávy (2: 2: 1), zpracovat skvrnu, nechat 15 minut. Nanášejte inkoust několikrát měkkou, čistou, dobře navlhčenou houbou;
 • silné tkaniny - houbu navlhčete v alkoholu nebo acetonu, otřete skvrnu;
 • bavlna - zmáčkněte citrónovou šťávu, položte ji na problémovou oblast, nechte působit 8-15 minut. Nalijte trochu šťávy na inkoust a potřete je měkkou houbou;
 • jemné tkaniny - působí jako v případě bavlny, šťávu ředí pouze vodou 1: 1.

Otírání značky z kolejí a koberců je obtížnější, zejména pokud je výrobek příliš světlý nebo vybledlý. Za prvé, je lepší vyzkoušet ethylalkohol, navlhčit houbu s ním, jemně ji aplikovat na skvrnu několikrát, ale netřete ji, jinak se oblast znečištění zvětší. Další možností je aplikovat lak na problémovou oblast, nechat několik minut, když je inkoust rozpuštěn, odstranitzbytky nečistot a nástrojů.

Po vyjmutí inkoustu by se měla věc otřít rukama nebo zvolit jemný režim na pračce. Pokud je místo jasné, zatímco na tkanině není zbytečné poškození postupu lze opakovat. Neumývejte věci v horké vodě bezprostředně po vzhledu skvrny, inkoust bude pevně fixován ve vláknech. Během čištění můžete použít vodu pouze při pokojové teplotě.

Jak otřít permanentní fixku z nábytku

K čištění nábytku potaženého kůží naneste lak na vlasy, nastříkejte ho na nečistoty a ihned jej otřete vlhkým hadříkem. Aby se zachoval vzhled materiálu, zpracovejte ho krémem na kožené výrobky. Nábytkové textilie čalounění značky lze snadno odstranit 9% roztokem peroxidu vodíku, otřete místo na několik minut. Zbytky nečistot odstraňte houbou navlhčenou v alkoholu (lehce se dotýkejte) a poté otřete povrch suchým hadříkem.

Varování!

Čistý alkohol nelze použít k čištění dřeva, ředění na 45 stupňů nebo použití vodky.

K čištění dřevěného nebo lakovaného nábytku používejte výrobky doporučené pro tvrdé povrchy. Opalovací krém jemně vymaže značku, nanese ji na skvrnu, nechá 10-12 minut a opláchne. Povrch netřepejte směsí sody a zubní pasty, nalijte kaše na značku pera, nechte ho trochu schnout (ne déle než 5 minut), odstraňte zbytek mokrou žínkou.

Viz také

Jak mýt rukojeť z kabátu doma

Pravděpodobně každý člověk alespoň jednou ve svém životě nechtěně zašpinil oblečení tyčinkou z kuličkového nebo gelového pera. Situace ...

Používejte rozpouštědla, aceton, alkohol nebo benzín pouze pro praní neošetřeného dřeva a dřeva. Navlhčete vatový tampon a proveďte úklid na místě, nejdříve namočte skvrnu a poté ji otřete lehkými pohyby. Pro nepotažené povrchy vhodné papírenské gumy. Leštěné nebo malované dřevo může být čištěno zubní pastou nebo olejem tea tree. Po každém postupu proveďte mokré čištění.

Můžete použít alkohol, myčku na okna, aerosolový deodorant, odstraňovač laku na nehty, zubní pastu, lak na vlasy, melaminovou houbu, mazivo WD-40 a čistící prostředek na značkovací desku, abyste otřeli značku z plastu. Navlhčete hadřík ve vybraném výrobku, otřete stopy inkoustu, dokud nebude povrch čistý. Po zákroku omyjte plastový kryt mýdlovou vodou a poté čistým vlhkým ručníkem.

Jak odstranit stopy značky z linolea a tapet

Barva z linolea by měla být odstraněna co nejrychleji, jinak inkoust pronikne do horní vrstvy materiálu a pevně fixován. Nejčastěji stačí běžný mýdlový roztok nebo zubní pasta v pokročilých případech použít alkohol, aceton nebo kolínskou vodu. Pokud je značka zbarvena, tahy mohou být odstraněny lakovým benzínem, ale musíte postupovat velmi opatrně, látka je schopna korodovat linoleum.Po čištění je třeba podlahu vyčistit mýdlem a čistou vodou.

Poznámka!

V odděleních pro chemické výrobky pro domácnost existují zvláštní nástroje pro odstraňování trvalých značek z linolea, mají silný účinek a zároveň jsou šetrné.

Před čištěním tapety je třeba vzít v úvahu, že složitost odstraňování skvrn závisí na materiálu, z něhož jsou zhotoveny. Pokud po opravě zůstanou nechtěné kousky rolí, můžete na nich vyzkoušet různé prostředky, pokud ne, najít místo za skříní nebo za jiným nábytkem. Aby se odstranily skvrny z natřených stěn, udělá každý nástroj. Popisujeme různé možnosti čištění tapety od značky v tabulce.

Typ tapety

Jak a jak vymazat skvrnu

Papír

Odstraňte značku z papíru nebude fungovat. Materiál okamžitě absorbuje inkoust a po aplikaci jakéhokoliv prostředku se okamžitě stane kulhavým. Můžete se pokusit ošetřit skvrnu 3% roztokem peroxidu vodíku, několikrát vydrhnout nečistoty navlhčenou houbou (myjeme pouze špinavé plochy). Další možností je odstraňovač kyslíkových skvrn, přikryjte problémovou oblastí, nechte ji 30 minut sedět, odstraňte zbytky vlhkým hadříkem.

Vinyl

Navlhčete měkkou houbu v mýdlovém roztoku, otřete ji. Můžete použít alkoholové utěrky nebo zubní pastu. Naneste malé množství pasty na skvrnu, omyjte po 10-15 minutách. Pokud popsané metody nefungují, zkuste slunečnicový olejošetření opláchněte povrch mýdlovou vodou.

Netkané textilie

Namočte bavlněnou podložku do alkoholu, navlhčete skvrnu a poté ji otřete suchým hadříkem. Opakujte, dokud inkoust nezmizí. V železářstvích často existují prostředky proti skvrnám od značky na oblečení, budou také pracovat.

Pokud jste neutírali značku ze zdi a místo je velké, budete muset změnit tapetu. Pokud jsou tahy malé a jsou tam zbytky rolí, řezané vhodné kusy a těsnící pouze problémové oblasti. S reliéfními nátěry je to o něco jednodušší - zakryjte skvrny bílou akrylovou barvou v několika vrstvách tak, aby inkoust nebyl viditelný. Vyberte si kvaš tak, aby odpovídal barvě tapety a maloval přes tahy.

Vlastnosti různých výrobků a opatření

K odstranění inkoustu z kůže použijte alkohol, zbývající malá stopa zmizí po vodních procedurách. Dobrý výsledek ukazuje krém na ruce, rychle odstraňuje stopy značky, nejen z kůže, ale z pryže. Nepoužívejte alkohol ani ho silně netřete do kůže dítěte, může být nahrazen rostlinným olejem. Věnujte pozornost kladům a záporům společných nástrojů.

Nástroj

Výhody

Nevýhody

Aceton

Rychle a účinně odstraňuje inkoust ze skla, cihel, kovu, dřevěných povrchů a stolů, desek stolu, různých kusů nábytku.

Nepoužívejte pro čištění plastů, gumových hraček, PVC, lakovaných, lakovaných a vinylových povrchů.

Ethylalkohol

Čistí stopy značek všech typů, působí měkčí než aceton, je bezpečný pro tkáně a nezanechává žádné stopy při čištění trvalého značení z plastu.

Alkohol je méně účinný než rozpouštědla, suší pokožku.

Směs sody a zubní pasty

Přístupnost, dobré výsledky na tvrdých površích.

Na tkanině působí slabý účinek. Pokud je špatné rozpouštět sodu, abrazivní částice poškodí hladké povrchy.

Melaminová houba

Všestrannost a snadné použití.

Materiál je toxický.

Aerosol WD-40

Odstraní většinu inkoustu poté, co stačí otřít povrch mýdlovou vodou.

Obsahuje minerální oleje, které se vstřebávají do umělé kůže a přírodních tkanin, zůstávají ve formě mastných skvrn.

Varování!

Zdvih na linoleu, natřené stěny a plasty dobře čistí KIM-5. Naneste na skvrnu, nechte působit 20 minut a opláchněte.

Pokud je skvrna stará, inkoust byl již absorbován do materiálu, neměli byste doufat v dobrý a rychlý výsledek. V některých případech, i při použití agresivních látek, zůstává nízké znečištění, není vidět na tmavém povrchu a na světlém povrchuvyčnívat. Pokuste se co nejrychleji odstranit tahy od značky, naučte se několik užitečných doporučení:

 • tvrdé povrchy jsou citlivé na otěr, nepoužívají suché výrobky a tvrdé tkaniny;
 • Při čištění chemikáliemi, alkoholem nebo ředidlem použijte bílý hadřík. Barva může být odlévána na ošetřený povrch;
 • během celého procesu čištění několikrát vyměňte ubrousek, houbu nebo vatový tampon, abyste se vyhnuli rozvodu;
 • při čištění nábytku neaplikujte hodně rozpouštědla, jemně otřete skvrnu vlhkým hadříkem;
 • pro kov není možné použít činidla s kyselinami;
 • Nepoužívejte aceton na lakovaných nebo lakovaných površích, výrobek odstraní inkoust spolu s nátěrem;
 • zubní pasta odstraňuje stopy značkovače pryžovými výrobky a silikonem;
 • stěrače jsou opatřeny značkovacími skvrnami na tvrdých a hladkých površích;
 • K odstranění žíravého zápachu pracího prostředku použijte mycí gel nebo vodný roztok pracího prášku;
 • můžete odstranit značku z výrobků z kůže s terpentýnem nebo lakem. Na hadřík naneste malé množství, otřete vlhkým hadříkem, skvrnu odstraňte velmi rychle;
 • Při čištění se nepokoušejte rozmazat inkoust, otřete pouze samotnou skvrnu.
Přečtěte si také

Než umyjeme značku kůží rukou a tváře dítěte

Všichni víme, jak malé děti milují kreslit,ale co když se jednoho dne vaše dítě rozhodlo, že jeho ...

Udržujte nevymazatelné značky mimo dosah dětí, nakupujte je na vodním nebo křídovém základě pro kreslení. Problém nemůže být vyřešen, pokud se děti dostanou k dokumentům, knihám a rozhodnou se malovat papírové tapety, můžete se s ostatními snadno vyrovnat s našimi doporučeními. Nepracujte s alkoholem nebo acetonem v blízkosti otevřeného ohně. Snažte se vyhnout rozpouštění v očích a uvnitř těla, používejte rukavice a masku.