Jak umýt šátek doma: tipy a triky

Čištění ušlechtilých předmětů není nutné. Jak si doma umýt šátek, uvažujeme níže v článku.

Šátky na mytí - obecná pravidla

Doplňkové příslušenství vyžaduje pečlivé ošetření, aby se zachoval její primární vzhled po dobu delší než jeden rok, musíte dodržovat základní pravidla péče. Obecná pravidla mytí zahrnují:

  1. Před praním se ujistěte, že je čištění skutečně nutné. Je-li jedno specifické místo kontaminováno na šátku, pak se omyje a ne celý produkt se smaže.
  2. Je nutné vymazat opravdu špinavý kapesník. Pokud ho dáte jednou, nezanechejte nic, pak se na druhý den nepotřebujete umýt, není to nutné.
  3. Nejlépe omyjte rukou. Ne každá pračka bude umývat šál a zároveň zachovat vzhled výrobku bez deformace.
  4. Optimální teplota je 30-35 ° C. Studená voda není vhodná pro oplachování, použijte vodu se stejnou teplotou jako pro mytí.
  5. Je nemožné vytlačit výrobek, aby nedošlo k poškození tenkých a jemných vláken, je nezbytné, aby byla voda samotná ze skla.

Mytí rukou

V obecných pravidlech praní bylaje indikováno, že je nejlepší čistit věc z peří ručně.

Zvažte posloupnost kroků pro ruční mytí šátku:

  1. Před praním musí být šál připraven. Protřepejte šál, jemně rozmotejte chmýří pomocí masážního kartáče nebo dřevěného hřebene.
  2. Naplňte hlubokou nádrž nebo lázeň teplou vodou (30-35 ° C). Pokud je voda studená, nečistoty se nevymyjí a ve velmi horkém stavu se vlákna zamotají a posadí se.
  3. Pro mytí použijte šampon, mýdlo, tekuté mýdlo, prací tekutý prášek, který je určen k čištění jemných výrobků. Do koupelny přidejte jednu odměrku mýdla (hluboké umyvadlo) s předem odebranou vodou.
  4. Šátek vložte do mýdlové kapaliny po dobu 20–25 minut tak, aby hlavní nečistoty vycházely z vláken. Poté si produkt lehce zapamatujte rukama.
    Zakázáno!Kapesník během mytí nemůže být posílen k hnětení, deformaci, stlačení. Tyto akce mohou vyvolat deformaci tvaru downe vláken.
  5. Po umytí šálu je třeba jej opláchnout. Proces oplachování probíhá nejméně pětkrát, až do okamžiku, kdy veškerá mýdlová voda neodejde. Teplota vody by měla být 30-35 stupňů. Během posledního máchání můžete přidávat kondicionér do jemných tkanin ve vodě, což usnadní šátek.
  6. Proces praní je ukončen odběrem vody a vysušením. Jak sušit šál zvážit níže.

Praní v pračce

Pokud neje zde dostatek času na ruční mytí, pak lze kapesník prát i ve stroji. Chcete-li zachovat původní vzhled příslušenství, zvažte, jak správně čistit pomocí moderních domácích spotřebičů.

  1. Aby se při mytí nedostalo zapletení dolů, je výrobek jemně vyčesán hřebenem nebo hřebenem.
  2. Aby se snížilo tření šálu proti stěnám bubnu, vložte jej do speciálního sáčku na mytí předmětů.
  3. Na psacím stroji nainstalujte nejjemnější režim praní. Teplota vody by měla být 30 stupňů.
  4. V prostoru pro pračku na prášek nalijte kádinky s tekutinou pro jemné tkaniny nebo výrobky z ušlechtilého materiálu.
  5. Zmačkávání a sušení kapesníku v psacím stroji je přísně zakázáno. Promytý produkt se vypustí a pak se přirozeně vysuší.

Jak vybělit bílý šátek

Po určité době skladování ve skříni se bílý šátek může zbarvit žlutě. K vybělení použijte následující metody:

  1. Bělení hydrosulfátem. Nalijte 10 litrů studené vody do nádoby, přidejte 2 lžíce. lžíce hydrogensíranu. Krystaly látky míchejte až do rozpuštění. Vložte kapesník na 35-40 minut. Každých 10 minut musí být výrobek otočen. Po uplynutí této doby se příslušenství dolů opláchne nejméně třikrát. Během třetího opláchnutí přidejte do vody ocet (1 polévková lžíce).
  2. Bělení peroxidem vodíku. Do lázně se vlije teplá voda, přidá se peroxid vodíku v hmotnostním poměruproduktů. Spotřeba peroxidu je 20 mililitrů na 100 gramů hmotnosti šálu. V připraveném roztoku se produkt dolů umístí na několik hodin. Teplota vody by měla být neustále teplá (30-40 ° C). Můžete ho ohřívat rychlovarnou konvicí, ale velmi opatrně. Po namočení je šál dobře opláchnut a vysušen.
  3. Bělení amoniakem a hydroperitem. Tablety Hydropirit se ředí v teplé vodě (spotřeba: 5 tablet na 100 gramů výrobku) a přidá se amoniak (1 lžička amoniaku se přidá do 1 litru vody). Do výsledného roztoku se vloží kapesník po dobu 2 hodin. Voda by měla být neustále teplá, stejně jako u druhého způsobu bělení. Po dvou hodinách musí být příslušenství dobře opláchnuto a poté vysušeno.


Důležité!Je přísně zakázáno používat chemicky agresivní látky a bělost pro bělení.

Prostředky pro praní šňůrek s ušima

Pro mytí šály se doporučuje používat:

  • gelový nebo kapalný prášek pro praní jemných, vlněných výrobků. Nelze použít normální suchý prášek, je velmi obtížné opláchnout vlákna;
  • běžný šampon na vlasy, bude vynikajícím pracím prostředkem na mytí šálu. Chcete-li si umýt produkt, potřebujete trochu šamponu, dvě lžíce budou stačit;
  • dětské mýdlo, které se vyrovná s menší kontaminací. Pro rozpuštění mýdla ve vodě ho strouhejte;
  • běžné tekuté mýdlo. K umytí šátku použijte běžné tekuté mýdlo bez barviv, aby nedošlo k poškození vláken chmýří;
  • při procesu oplachování používá aviváž.

Pravidla pro sušení ušlechtilých šátků

Nejtěžším krokem při čištění šátku je sušení. Po umytí a opláchnutí je nutné, aby se veškerá voda dostala ze skleněného výrobku. Chcete-li shromáždit zbytky vlhkosti, osušte kapesník suchým ručníkem, po kterém by měl být otřesen. Příslušenství můžete sušit pomocí následujících metod:

  1. Kupte si speciální rám se sítí v železářství. Šátek se protáhne po celé ploše mřížky, umístěné na přirozeném sušení v místnosti.
  2. Kapesník, ze kterého je voda úplně pryč, je umístěn na suché ručníky nebo husté tkaniny. Když suší, otočte kapesník a vyměňte mokré ručníky za suché. Prakticky suchý produkt se protřepává a česne.

Důležité!Nelze umístit sušící tkáň na běžné lano, mokré příslušenství se natáhne.

Doporučení pro mytí a péči o výrobky ze dřeva

Hlavní doporučení pro mytí ušního šálu byla popsána výše v článku. Dodáváme další doporučení týkající se péče o spodní výrobky:

  1. Aby se zachovala přitažlivost šálu nebo pavučiny, je produkt po umytí zabalen do role a uložen do mrazáku po dobu 5-6 hodin. Po uplynutí této doby se příslušenství vytáhne, protřepe se a česne se dřevěným hřebenem.
  2. Tok osvěžení šálu v zimě je natažen na rámu s napnutou sítí a vystaven sněžení. Po půl hodině se sníh otřásá a do místnosti se přivede šátek. Po této proceduře bude šál vůně svěží, dolů bude příjemnější na dotek.
  3. Pro ochranu výrobku před roztažením se doporučuje ručně odstranit šátek a šátek na webu.
  4. Teplota praní by neměla překročit 40 stupňů.
  5. Po vysušení by měl být vyčesán šál nebo pavučina, aby se rozbalil dolů a dodal příslušenství krásný vzhled.
  6. Uchovávejte ušlechtilé předměty v hladkých nebo papírových pytlích.

Doporučení pro péči jsou jednoduchá, ale ne každý ví, jak správně umýt produkty. Použijte tipy péče, které jste obdrželi, a pak váš kapesník vydrží několik let.