Kde a jak správně skladovat brusinky k dozrání

Brusinka je neocenitelná bobule s tak bohatým složením, že ji lidé nazývají „kyselým léčitelem“. Tyto plody se používají nejen při vaření, ale také v kosmetice a medicíně. S nesprávnou volbou, skladováním a použitím však můžete poškodit tělo.

Výběr bobulí určených k uskladnění

Nejčastěji velkoplodá a bažina. Existuje 5 odrůd, které jsou obzvláště žádané:

  1. Stevens - je v polovině pozdě, takže dozrává počátkem října, ale zároveň může být dlouho skladován čerstvý. V bobulích je výrazná kyselost.
  2. Scarlet Reserve - vyznačuje se odolností proti mrazu a sladkokyselou chutí. Dozrává na konci září a trvá dlouho.
  3. Červená hvězda - snáší chlad až -30, ale netoleruje slunce.
  4. Krása severu - tato odrůda má poměrně vysoký výnos. Ve srovnání s jinými odrůdami zůstává krátkodobě v dobrém stavu.
  5. Sazonovskaya - bobule jsou většinou sladké. Schopen dlouhodobě uchovávat živiny.

Existují některé funkce, které byste měli při výběru vybrat:

  • zbarvení - světlé odstíny ukazují, že nejmenší množství užitečných látek v brusinkách; hnědá - již zkažená, a zde nasycená brilantní červená barva znamená ideální stav bobulí;
  • Hustota - brusinky, které jsou při lisování spíše měkké, nemají tvar a nejsou vhodné pro nákup. Měla by být těsná a pružná;
  • velikost - obvykle malá, kulatá, bez poškození plodů.
  • sběrné místo - před nákupem je lepší požádat prodávajícího, kde byl vyzvednut. Pokud se toto místo nachází v oblasti se špatnou ekologií, pak plody nejsou vhodné pro spotřebu. V Ruské federaci je pro ně nejlepší ekologie v regionech Jaroslavl a Vladimir;
  • sezóna - bobule se obvykle sbírá v několika přístupech - začátkem září, kdy je mírně podřízená, méně šťavnatá a lépe přístupná sušení a mražení. Po prvním mrazu, kdy bobule jsou již plně zralé, poměrně šťavnaté a dobře uložené v jakékoliv formě.

Podmínky skladování

Aby bylo možné brusinky ochránit doma, může být zmrazeno, kaše s cukrem, sušeno, konzervováno nebo ponecháno čerstvé. Pro všechny tyto metody však platí stejné podmínky skladování, a to:

  1. Teplotaby neměla být větší než +24 stupňů a ne menší než +8.
  2. Není příliš mokrý, ale větraný, chladný prostor.
  3. Žádné přímé sluneční světlo.
  4. Neoxidující nádobí: nerezová ocel, dřevěné bedny, keramika, smalt.

Důležité!

Pokud dáte jablko nebo rajče na nezralé brusinky, dozrává mnohem rychleji.

Příprava skladování

Aby se plody dlouho zdržovaly bez mizení, stojí za to mít představu o jejich správném výběru, o postupech, které je třeba provést před jejich uložením:

  1. Zpočátku stojí za to projít všemi plody, odstranit poškozené, bílé, přezrálé, zelené, shnilé odpadky a nechtěné listy.
  2. Před uskladněním je důkladně opláchněte, ale opatrně tak, aby se nepoškozovaly.
  3. Suší se až do úplného vyschnutí. To lze provést na podnose nebo na sítu.
  4. Pro dlouhodobé skladování je vhodnější odstranit stonky z brusinek a pak je nalít vodou při pokojové teplotě po dobu asi jedné hodiny.

Metody skladování

Brusinky mohou přetrvávat po delší dobu v několika formách.

Čerstvé

Při neexistenci jakéhokoli zpracování mohou bobule zůstat v dobrém stavu.asi 2 měsíce, při zachování všech stopových prvků, vitamínů. K tomu, mírně nezralé bobule dobře umýt a suché. Po usnutí v připravené nádobě s malou vrstvou asi 1,5 cm tak, aby nebyly rozdrcené. Po určité době se však některé plody stanou nevhodnými pro konzumaci. Můžete je nechat na lodžii, balkonu, sklepě, sklepě, v obchodě se zeleninou.

Ve vodě

Nyní je tato možnost používána velmi zřídka, a to navzdory skutečnosti, že v době, kdy neexistovaly žádné ledničky, mrazničky, si užíval velké slávy, což vám umožnilo ušetřit téměř všechny vitamíny. Budete potřebovat sladký sirup nebo obyčejnou vodu, kterou musíte předem vařit. Poté, co usnul ve sklenici brusinek, pak nalijte vodu nebo sirup. Tato metoda vám umožní získat plody bez narušení bezpečnosti ostatních. Pro skladování vhodný sklepní sklep.

V chladničce

Nejlepší a nejzajímavější místo pro uložení nejen brusinek, ale také jiné zeleniny a ovoce - lednice. Než dáte ovoce, musí být omyty a sušeny. Malé množství může být nalito do nádoby s ventilací vzduchu a uloženo na polici, která je určena pro ovoce a zeleninu, protože udržují optimální teplotu.

V mrazáku

Stejně jako v předchozí verzi musí být bobule omyty a sušeny. Další, ve speciálních pytlích nebo plastových nádobách, dejte tolik brusinek, kolik potřebujete na jeden čas. Steplota -9 až -19, může zůstat v dobrém stavu po dobu 5 let.

Důležité!

Před odesláním brusinek pro dlouhodobé skladování v mrazničce se doporučuje zmrazit je na podnose a pak jej nalít do sáčku.

Sušení

Aby se tyto bobule vyschly, nalévají se do hrnce s vodou, který je nějakou dobu ponechán. Poté, co ji vytáhli, voda se vaří a plody opět usínají. Když začnou prasknout, nalijí se do cedníku. Pak se vrací zpět na plech, který je předem potažen pergamenovým papírem a vložen do trouby zahřáté na 65 stupňů. Udržujte tak asi 6-8 hodin.

Můžete také sušit pod širým nebem a brusinky nechat na podnose. Proces sušení však trvá nejen několik týdnů, ale také odstraňuje většinu živin. V tomto stavu může být skladován asi 4 roky v keramických, skleněných nádobách na policích skříní.

Třít cukrem

Brusinky mají zvláštní kyselou chuť. To je důvod, proč je způsob, jakým jsou bobule třeny cukrem, získáváním lahodného džemu, známý. K tomu by měly být rozdrceny pomocí mixéru, mlýnku na maso nebo kuchyňského robotu. Do směsi přidejte cukr v poměru 1: 1. Pak je třeba jej umístit do malých před sterilizovaných nádob a hermeticky uzavřít. Budete muset zůstat v chladné místnosti, nejlépe v chladničce.

Ochrana

Můžete vytvářet džemy, zavařeniny, kompoty amnohem více. Stůjte na tmavém, chladném místě. Tímto způsobem zmizí většina užitečných komponent.

Tipy

Abyste se vyhnuli chybám při výběru, nákupu, skladování a používání, měli byste vzít v úvahu několik tipů:

  1. Pro kontrolu čerstvosti bobulí mohou být hozeny na nějaký povrch, pokud se odrazí, to znamená, že jsou dobré.
  2. Plody můžete sušit ve speciální elektrické sušičce. Udělá to lépe a rychleji.
  3. Po odmrazování brusinek se nedoporučuje znovu zmrazovat, protože nejen ztrácí svou elasticitu, ale také ztrácí své prospěšné látky.
  4. Pokud byly bobule vybírány bez dozoru, mohou být na chvíli ponechány na slunci. V důsledku toho budou méně sladké a také se rychle zhorší. Proto pro dlouhodobé skladování není tato metoda vhodná.
  5. Pokud se ovoce udržuje na konstantní teplotě -3 ° C, bude ležet asi 7 měsíců, ale obsah vitamínu C se sníží o 65%.

Brusinka je speciální bobule, která má úžasné vlastnosti. Obsahuje obrovské množství základních vitamínů, stopových prvků, které zlepšují zdraví. Za účelem získání celého tohoto užitečného komplexu stojí za to znát v plném rozsahu nejen to, jak si jej vybrat správně, ale také ho uložit v nejvhodnějších podmínkách.