Rychle a jednoduše bez žehličky a parníku žehlíme záclony

Když se vznášíte v domě, každá hospodyně odstraní záclony na mytí. Čistý, umytý tyl vždy vypadá vrásčitý a vyžaduje povinné žehlení. Záclony lze vyžehlit nejen na žehlicí prkno, ale i bez jeho odstranění z okapu. Je to velmi snadné a některé praktické rady vám pomohou s tímto úkolem vyrovnat.

Existuje několik způsobů, jak železné záclony železit. Při použití tohoto nebo tohoto způsobu je nutné věnovat pozornost složení tkaniny, ze které je výrobek vyroben. Pokud se jedná o hedvábí, satén a jiné jemné látky, pak by teplota při žehlení neměla překročit 100 stupňů. Při vyšších teplotách zůstanou na povrchu tkaniny stopy železa nebo obtížně odstranitelné skvrny.

Jak žehlit záclony železem

Vyprané závěsy jsou zavěšeny na okapu a nechají se dokončit 1-2 hodiny. Potom se do žehličky nalije voda a přístroj se zapojí. Pomocí parní trysky, vyčnívající z podešve železa, jsou závěsy odizolovány. Zvláště dávejte pozor na místa, kde jsou rýhy nebo hrboly. Železo by mělo být udržováno ve vzdálenosti 30-40 centimetrů od tkaniny, ne zavřené. Jemná hmota pod vlivem páry se vyhlazuje doslova v sekundách, hustší tkanina musí být žehlena mnohem déle.

Důležité!

Při žehlení na rukounosit palčáky nebo cvočky, aby nedošlo k opaření rukou.

Bez železa

Mnoho žen v domácnosti již dlouho železo opustilo a nahradilo ho moderním domácím spotřebičem - parníkem. Je to velmi pohodlné a snadné použití zařízení, zvládá svůj úkol okamžitě, rovnání i nejstarší záhyby na tkanině. Pro žehlení záclon na váze, parník přichází vhod.

Naplňte nádobu vodou a zapněte teplo. Musíte počkat 2-3 minuty, než se voda ohřeje a pára se uvolní. Páru provádějte několikrát pomalými pohyby. Za 10 minut můžete bez problémů vyhladit i velký 5metrový tyl. Parníky jsou vhodné i pro bavlněné a syntetické tkaniny, po žehlení budou záclony dokonale rovné.

Bez parníku

Pokud doma není parník nebo žehlička, nebo například byla elektřina odříznuta, záclony mohou být vyhlazeny parou. Dostaňte páru do běžné vařící vody. K tomu budete potřebovat konvici (plynovou nebo elektrickou) nebo malou hrnci naplněnou vodou. Přiveďte vodu do varu a pokračujte v varu dalších 5 minut. Pak vezměte nádobu s vroucí vodou a přiveďte ji k závěsnému závěsu. Nasměrujte páru tak, aby dopadala na tkaninu. Ruce narovnejte tkaninu, odstraňte záhyby. Hmota na očích je hladká a má elegantní vzhled. Pro lepší výsledky můžete lehce navlhčit záclony čistým vlhkým hadříkem, budou lépe vyhlazené a rychlejší.

Jak zatáhnout záclony, aniž by se odstranily z okapurychlé a snadné

Pokud jsou záclony šity z těžkého materiálu - bavlny nebo organzy, můžete tuto metodu použít k narovnání. Po umytí není tkanina zcela vylomena, vlhký tyl by měl být okamžitě zavěšen na okapu. Pod vlastní váhou se záclony narovnají a po vysušení zůstanou naprosto rovné. Čas strávený narovnáváním trvá hodně - asi 10-12 hodin, ale výsledek potěší. Nicméně, pro syntetické hmoty a jemné tkaniny, metoda nebude fungovat.

Důležité!

Při zavěšení mokrého hadříku je bezpodmínečně nutné umístit pod dno suchou podlahu nebo umístit umyvadlo pro vypouštění vody.

Tipy

Aby záclony vypadaly úhledně a zdobily okno, měly by být alespoň jednou měsíčně umyty a žehleny. Kromě dodržování teploty během žehlení je třeba zvážit několik dalších bodů:

  1. Pro praní tkanin je lepší zvolit jemný režim s minimálním vyždímáním nebo dokonce i ruční mytí.
  2. Není-li po umytí dostatek času žehlit závěs, zavěste ho po celé délce do koupelny. Můžete zapnout horkou vodu - z parních záhybů rychle jít.
  3. V následujících dnech se doporučuje začít žehlit záclony. Čím déle je výrobek ve skříni, tím těžší je později odstranit záhyby.
  4. Při ručním žehlení by měla být záclona žehlena na špatnou stranu a na horní část gázy. Žehlení by mělo začít zdola, aby se vyrovnalo nejsložitější záhyby. Pak jdou nahoru do středu záclon a teprve pak zdvihnou jeho vrchol.

Chyby

Někdy, kvůli nezkušenosti nebo nedostatku znalostí, lidé kazí drahé věci. Nejčastější příčinou je špatná volba teplotních podmínek, v důsledku čehož se jemná tkaninová základna začíná smršťovat a na jejím povrchu se tvoří díry. Pokud je materiál zkažený na nenápadném místě, můžete se pokusit oříznout poškozený kus látky. Pokud je závěs spálen uprostřed, pak tam není nic, co můžete udělat, produkt může být vyhozen.

Nejčastější chyby se také týkají:

  1. Při praní a sušení ve stroji při vysokých rychlostech. Výsledkem je velké množství záhybů, které se obtížně fixují.
  2. Pozdní žehlení. Výrobek zbytečně leží během několika týdnů po mytí, takže je těžké ho vyhladit.
  3. Použití žehličky nebo parníku se znečištěným povrchem. Nagar na podrážce okamžitě přechází na tkaninu a pod vlivem teploty jí pevně zapadá do její struktury. Odstranění uhlíkových usazenin ze záclony je obtížné, takže je předem odstraněna z podešve. Uhlíkem můžete odstranit speciální čisticí tužku. Lze jej zakoupit v domácnosti.

Dokonce i nejtenčí tyl a jemné tkaniny záclony mohou být pohladěny i bez použití železa. Stačí znát pár triků a být schopen je aplikovat v praxi a opona může být bezpečně zavěšena na oknech, bude krásná a uklizená.