Jak umýt svetr z přírodní vlny

Útulný a praktický vlněný svetr bude jistě v šatníku každého. Teplá vlna je v našem klimatu nepostradatelná, ale při praní často představuje nepříjemná překvapení. Když si vezmete věc z pračky, můžete se divit, že od teď jsou tyto oděvy vhodné pouze pro panenku, nebo naopak, že se stala větší velikostí. Ti, kteří nechtějí být v takové situaci, potřebují přijít na to, jak umýt vlněný svetr tak, aby sloužil dlouho.

Řídíme se obecnými pravidly

.

Aby se váš oblíbený vlněný svetr v průběhu příštího praní neroztáhl nebo naopak nesedal, měli byste si pamatovat několik pravidel:

 1. Vlnu je třeba umývat co nejméně, protože takové výrobky nemají rádi kontakt s vodou, proto je třeba se pokud možno vyhnout mytí. Pokud váš svetr absorboval pachy, nejlepším způsobem, jak je osvěžit, je zavěsit ho v suchém počasí venku nebo na balkóně, kde bude rychle větrat pod vlivem čerstvého vzduchu.
 2. Předběžné namočení. Pokud nechcete, aby se váš vlněný svetr smrštil nebo trvale deformoval, nenechávejte jej ležet ve vodě, okamžitě pokračujte v mytí.
 3. Teplota vody by měla býtstabilní. S náhlými kapkami vlny se deformuje, změňte její velikost. Pamatujte, že praní a oplachování se provádí při stejné teplotě.
 4. Aby se svetr nemohl natáhnout a nesednout, neměl by být umýván jak v chladu, tak v příliš horké vodě. V tomto případě by ideální teplota byla 30 stupňů.

Výrobek rušíme ručně

Jak umýt vlněný svetr, aby mu neublížil? Samozřejmě jen ručně. Dokonce i nejjemnější režim praní je spojen se změnami teploty vody. Proto jedna chyba při výběru programu - a můžete se rozloučit s věcí. Při mytí rukou můžete nezávisle řídit celý proces.

Zde je jednoduchý algoritmus akcí:

 • Otočte přístroj na nesprávnou stranu.
 • Nalijte do nádrže vodu s teplotou ne vyšší než 30 ° C, přidejte tekutý prací prostředek. Pro obzvláště jemné vlny je skvělý šampon.
 • Pěna promývací složky.
 • Ponořte svetr do čisticího roztoku a pokračujte v mytí.
 • Tření a zbytečné hnětení s tímto načechraným oblečením nestojí za to, jinak se vlna hromadí a ztratí svůj atraktivní vzhled. Stačí jen mírně vrásčit látku.
 • Poté produkt opláchněte kondicionérem vlny.

Lze prát v pračce - klady a zápory

Pokud z nějakého důvodu nemůžete prát prádlo ručně, musíte si vzít šanci a dát svetr do stroje. Samozřejmě byste měli být připraveni na problémy, které jsme popsali výše. Ale pokud vašeStroj je vybaven funkcí mycí vlny, což znamená, že výrobci vzali v úvahu všechny jemnosti pečování o jemné vlákno. Proto zvolte režim pro vlnu a počkejte na výsledek.

Kromě mycího prostředku nezapomeňte doplnit klimatizaci. Nevkládejte do bubnu jiné věci a odpovědně volte režim. Aby nedošlo k natažení svetr, musíte věnovat pozornost nejen režimu, ale také délce trvání praní - v ideálním případě by neměla překročit 40 minut.

Časté používání automatu značně zhoršuje materiál svetr, a pokud chcete, aby měl dlouhou dobu čistý vzhled, je lepší to udělat pouze v nouzových případech.

Bereme v úvahu důležité nuance

Pokud si vážíte věci a nechcete, aby se stala nepoužitelnou, nezapomeňte věnovat pozornost některým důležitým rysům souvisejícím s péčí o vlnu:

 • když nečistoty na vlněném svetru, neměli byste si je okamžitě umýt - je lepší zaschnout místa znečištění a pokusit se je odstranit suchým štětcem;
 • ostatní skvrny mohou být odstraněny směsí malého množství octa, amoniaku, soli a vody. Smíchejte tyto přísady ve stejném poměru a namočte kus bavlněného hadříku do výsledného roztoku. Poté tento skvrnu několikrát osušte skvrnou. Za žádných okolností byste neměli otírat skvrny, aby nedošlo k natažení svetr a není pokryto peletami;
 • pro produkty z angory je lepší použít šampon na vlasy - to bude udržet vlasy načechrané po dlouhou dobu;
 • vrátit zažloutlý výrobek do původní barvy pomůže vodě, okyselené citronovou šťávou;
 • Vlněné výrobky lze také prát pomocí následující jednoduché metody: nalijeme hrst hořčičného prášku 2 - 3 litry vroucí vody, necháme vychladnout na 30 stupňů a pak pěnou. Ve výsledném řešení můžete dokonale vyčistit svůj oblíbený svetr;
 • Aby nedošlo k protažení dírek na vlněném svetru během praní, měly by být před procedurou lehce zametány.

Začínáme sušit

I když praní šlo dobře, může být výrobek během sušení velmi snadno natažen. Nesprávné sušení je hlavní chybou mladých žen v domácnosti. Nikdy nevešete vlnu na prádelní šňůru. Vlhkost, která teče dolů, zkresluje výrobek. Pokud používáte clothespins - ještě horší. Okamžitě naprogramujete, jak jsou vlněné šaty v pozastaveném stavu.

Vlněné předměty se suší pouze ve vodorovné poloze, narovnává se.

Ihned po mytí umístěte vlhký svetr na dřevěnou nebo plastovou vaničku umístěnou nad lázní. Nechte vodu odtéct bez dalšího odstředění. Během tekoucí vody připravte vhodné místo pro další sušení produktu. Může se jednat o stůl pokrytý hadříkem absorbujícím vlhkost nebo jiný vodorovný povrch.

Pro rychlejší vysušení výrobku použijte utěrku:

Roztáhněte svetr na froté ručník, snažte se ho natáhnout a pak ho navinout s klobásou. Počkejtečas, než se ručník navlhčí. Poté odmotejte válec a celý postup znovu zopakujte, ale s jiným suchým ručníkem.

Důležité! Je zakázáno sušit vlnu pod otevřeným paprskem slunce nebo na baterii!

Postupy pro úsporu

Možné chyby, které se můžete pokusit opravit:

Pokud jsou mokré oděvy uspořádané pro sušení dobře svázány v různých směrech, tak můžete natáhnout oblíbený svetr. Současně můžete, je-li to nutné, snížit produkt - pro tento účel je třeba jej předmontovat a pak jej nechat uschnout v blízkosti zdroje tepla.

Samozřejmě se jedná o nouzové metody a můžete je vyzkoušet v situaci, kdy je problém vyřešen - psát věci do země nebo je nadále nosit.

Výrobek správně žehlíme

Ve většině případů, když dokončíte sušení výrobku z vlny, není nutné žehlení. V případě potřeby můžete žehličku snadno použít.

Prakticky každá věc má štítek, na kterém je vyznačena teplota praní a žehlení. Pokud je takový tag vymazán nebo zcela chybí, nebojte se, existuje řada pravidel pro vlnu:

 • vlněný svetr může být žehlen pouze tehdy, když je zcela suchý;
 • před postupem musí být výrobek vyřazen;
 • aby se lesklé pruhy neobjevily na oděvu, mělo by se vyžehlit přes kus vlhké bavlněné látky nebo gázy;
 • železo by nemělo být "taženo" na vlněné tkanině, je lepší jednoduše "snížit" na tkanině - to pomůžezáležitost udržovat formu;
 • Optimální teplota pro žehlicí produkty z přírodní vlny je obvykle vyznačena zvláštním označením na železe.
 • Doufáme, že tyto informace vám pomohou bezpečně zvládnout všechna tajemství péče o vlněné věci, díky čemuž vás budou potěšit dokonalou formou a čistotou.

Nový domácí vynález - parní generátor - je velkou pomocí při péči o vlněné výrobky. Obnovit, odstranit zbytečné popraskané záhyby, dokonce i čisté - to vše je v síle inteligentního zařízení. Proto se nesnažte umýt svetry v psacím stroji, jak vidíte, jsou opatrnější způsoby.