Jak vyčistit slaměný klobouk?

Pokud je váš oblíbený letní doplněk slaměný klobouk, musíte vědět, jak jej správně vyčistit. Doma je to snadné, pokud vezmete v úvahu některé vlastnosti materiálu. Faktem je, že je naprosto nemožné prát klobouk z přírodní slámy.

Netoleruje také účinky agresivních chemikálií. Proto k práci potřebujete jen vlastní ruce, ale několik jednoduchých dovedností.

Péče během letní sezóny

V letním období je často nutné vyčistit slaměný klobouk. A to nejen z prachu, ale také z jiného znečištění. Skvrny od kávy a šťávy, zmrzliny, ovoce, mohou vás zbavit stylového letního atributu a dát mu neupravený vzhled. Ve večerních hodinách, kdy pochází z procházky, denně kontrolujte klobouk - jakákoli kontaminace se snadno odstraní, pokud nedovolíte, aby zestárla.

Odstraňte prach

Pro snadné odstranění prachu z výrobku budete potřebovat:

 • vlastní ruce.
 • měkký kartáč. Je velmi vhodné použít starý kartáček na zuby, dobře proniká mezi slámy.
 • flanelové tkaniny.

Kartáčem lehce otřete celou hlavu. Zabraňte silnému tlaku a příliš dlouhému tření na jednom místě. Po vyčištění štětcem dejte výrobku lesk. K tomu naneste trochu oleje na flanelové plátno (několik kapek)zeleninu nebo trochu krému) a víčko otřete z vnějšku. Vaše příslušenství pro slámu bude zítra vypadat zcela nové.

Volba rychlosti. Pokud není čas se s kartáčem pokazit, můžete použít vysavač. Nastavte režim „vyfouknout“ a jemně, ze vzdálenosti nejméně 20 cm, držte víčko.

Skvrny zjištěné při čištění budou odstraněny jinak. Neutírejte je suchým kartáčem, nepoškozujte jemný materiál.

Odstraňte skvrny

Pro odstranění skvrn připravte následující roztok - rozpusťte lžíci amoniaku a lžíci 3% peroxidu ve 200 ml vody. Získejte univerzální odstraňovač skvrn. Připravený roztok nalijte do stříkací láhve, abyste zajistili rovnoměrné nanesení čisticího prostředku na jemný povrch. Na skvrnu naneste tekutinu a počkejte 20 až 30 minut.

Důležité! Nenavlhčete klobouk silně, sláma má schopnost zmenšovat se od vody!

Po vatovém tamponu navlhčeném v čisté vodě otřete skvrnu, zmizí. Vlhkou plochu osušte čistou savou látkou nebo osušte teplým železem přes gázu.

Obecné čištění

Pokud chemické čištění slaměného klobouku nefungovalo, zkuste použít jiný nástroj:

Připravte slabý mýdlový roztok. Mýdlo lze použít pouze "Baby". Klobouk vyčistíme ne mýdlovou vodou, ale pouze pěnou, která se tvoří při rozpuštění mýdla.
 • vezměte měkkou houbu nebo kartáčzpracovat celý klobouk s pěnou.
 • Rychle odstraňte všechny zbytky pěny vlhkým, ale velmi dobře vyždímaným měkkým hadříkem.
 • produkt se suší železem přes gázu.

Zvláštní pozornost je nutná pro bílou čelenku ze slámy. Aby bylo možné obnovit kvalitu barev, zacházet s kloboukem s citronem. Můžete je také použít k odstranění skvrn z čaje z oblečení.

To se provádí takto:

 1. Oloupeme citrón, nakrájíme na dva. Použijte půl citronu na zpracování celého klobouku a nechte ho ležet půl hodiny.
 2. Aby se produkt ošetřený citronem neztratil, nechte ho zpracovat na speciálním obalu nebo obrácené třílitrové nádobě.
 3. Otřete citrónovou šťávu měkkým mokrým kartáčkem.
 4. Dále - jemné sušení.

[d_1] Řezaný citron může být nahrazen roztokem kyseliny citrónové nebo peroxidu vodíku. Všechna řešení je lepší sprej na čelenku, pamatujte si to. [/B_1]

Nařízení o skladování

Je velmi důležité řádně skladovat produkty ze slámy. K tomu musí být přidělena buď speciální police ve skříni, nebo speciální skříňka, do které se nesmí vracet kus slámy.

Vzpomeňte si na báseň Maršaka, ve které paní předala svá zavazadla. Takže karton v jejích šatech byl určen pro skladování klobouků. Existuje několik dalších tajemství pro péči o výrobky ze slámy, zde jsou:

 • První tajemství - před čištěním jsou z výrobku odstraněny všechny pásky a další dekorace. Jsou také uloženy odděleně. Saténové stuhy lze prát a žehlit. Umělékvětiny - to je nemožné.
 • tajemství druhé. Na závěs nebo hák nikdy neveďte slaměný klobouk, ztrácí svůj tvar. Ztracený tvar můžete obnovit přidržením produktu nad párou. Při sušení a skladování skladujte výrobek pouze na rovném povrchu nebo na speciální přístroj.
 • třetí tajemství. Je lepší čistit tmavé slámky čpavkem, bílými s peroxidem, krémově zbarvené produkty čistit sódovou vodou (čl. L. Soda /sklenice vody).
 • tajemství čtvrté, poslední. Nikdy neplachujte slámy. Pokud si nejste jisti, zda můžete klobouk vyčistit vlastníma rukama - produkt vysušte ručně.

Myslíme si, že naše rada pomůže vyčistit slaměný klobouk a udržet klobouk v pořádku.

Vytvořte nové obrázky, zkuste nový snímek se slamákem, který nikdy nevyjde z módy.