Jak odstranit vosk ze svíček: jednoduché metody

Tváří v tvář skutečnosti, že nevíte, jak odstranit vosk z oděvů nebo ubrusů? Třídy kruhů byly praktikovány po dlouhou dobu ve školách pomocí voskových pastelek a tužek. Je nutné neprodleně jednat s parafinovými skvrnami, což vede k neodvolatelné ztrátě šatní skříně a ta věc se prostě musí odhodit. V nejlepším případě, pokud je oblast malá, můžete ozdobit skvrnu. Proto předem zjistěte, jak odstranit vosk z oděvů v domácích podmínkách nebo na párty s přáteli. Vzpomeňte si na hlavní body, co můžete a nemůžete dělat s parafínovými skvrnami.

Základní metody

Před odstraněním vosku z oděvu určíme, jaké metody expozice použijeme: termické nebo chemické. Nepokoušíme se otřít skvrnu rukama, ale seznámíme se s etiketou, která je šitá zevnitř oděvu. Ale i s jehoAbsence, odhalujeme přírodní nebo syntetickou tkaninu. Způsob zpracování a úspěch celého čistícího procesu na něm závisí.

Železo

První věc, která přijde na mysl, když je místo vosku zasazeno, je jeho odstranění ohřevem. Železo s tím pomůže. Hlavní věc, kterou je třeba si uvědomit, je použití suchého tepla, bez funkce páry nebo parníku.

Pořadí činností používajících železo:

 1. Položte věc na skvrnu na rovný povrch a pomocí špachtle nebo ostrého pilníku na nehty odstraňte voskovou vrstvu.
 2. Vezměte si poznámkový blok, dvě ubrousky a čistý bílý bavlněný kapesník nebo kus látky podobné velikosti. Alternativně můžete namísto ubrousků použít práškovou křídu.
 3. Umístěte ubrousek na skvrnu pod mořskou stranu látky - druhou. Přikryjte ubrousek na špinavé straně kapesníkem a poznámkovým blokem.
 4. Žehlit na střední teplotu po dobu 10-15 minut. U přírodních tkanin je to teplota 70-80 stupňů nebo průměrná poloha spínače. Při použití práškové křídy se čas zkrátí na 5 minut.
 5. Po zákroku si oblečení umyjte rukama a mastnou skvrnou odstraňte odstraňovač skvrn nebo odmašťovací prostředek na mytí nádobí.

Železo nepomůže, pokud:

 1. Ovlivněná věc je vyrobena ze syntetické tkaniny nebo jemné. Je zakázáno vystavovat je teplotnímu ohřevu nad 80 stupňů, věc se smršťuje nebo vznikají popáleniny.
 2. Skvrny na oblečení z barevných svíček. Topné tkaninyvede k tomu, že barvivo proniká ještě více do textilního základu.

Teplá voda

Voskování horkou vodou je delší proces. Než se pokusíme smýt vosk, zjistíme, jaké jsou možnosti.

1 varianta

Zahřát vodu na teplotu 60 ° C. Položenou polévku položte na půl hodiny. Dostaňte se přes stanovený čas a vosk zmizí sám. Pokud jsou zaseknuté fragmenty, postup opakujte.

2 možnost

Na úzkou pánev nebo pánev položte věc tak, aby skvrna byla nahoře a tkanina byla natažena na maximum. Pokud se jedná o lem rozšířených šatů nebo jiného širokého prvku, upevněte jej kolem obvodu elastickým páskem nebo motouzem. Vodu a vodu zalejte vodou v malých porcích. Vosk předehřejte špachtlí nebo plochým nožem se zaobleným koncem.

Po obou možnostech omyjte předmět a standardně odstraňte mastnou skvrnu pomocí mycího prostředku nebo odstraňovače skvrn z domácnosti.

Zmrazování

Dobrá cesta pro vlasové tkaniny, vlněné, syntetické, jemné, džínové věci. V závislosti na tom, zda je tato věc malá nebo rozměrná, existují dva způsoby použití zmrazení.

Pro malé věci:

 1. Výrobek vložte do plastového sáčku nebo fólie.
 2. Umístěte do mrazničky s teplotou nejvýše -5 ° C. Je pozoruhodné, že v domácích chladničkáchmrazničky s průměrnou teplotou -15, což je dostačující.
 3. Za půl hodiny se odstraní a zmrazený parafín se odstraní nožem nebo tvrdou stranou mycí houby.

Pro objemové:

 1. Nasaďte kostky ledu nebo zmrazené termo sáčky na místo vosku.
 2. Při tavení vyměňte kazety a zkontrolujte, zda se parafín odděluje.
 3. Seškrábněte nožem nebo špachtlí.

Zmrazování je velmi účinné pro odstraňování vosku z oděvů, pokud je věc zpracována okamžitě, dokud skvrna nedovolí mastné skvrny tvořit základ tkaniny. I když je host, můžete požádat o kus ledu a pokusit se ho odstranit na místě.

Rozpouštědlo

Je riskantní vystavovat barevné věci vysokým teplotám. Je-li výrobek vyroben z plyšu nebo sametu, pak je možné odstranit skvrnu svíčky použitím chemických rozpouštědel : petrolej, benzín, lakový benzín nebo odstraňovač nehtů na bázi acetonu. Ale před tím, než tuto věc vystavíte působení těchto agresivních chemikálií, stojí za to zkontrolovat jejich účinek na nesprávné straně.

Postupné odstraňování vosku pomocí chemických činidel:

 1. Mokrá bavlněná nebo gázová bavlněná houba navlhčená činidlem (benzín, aceton, lakový benzín).
 2. Umístěte ho na půl hodiny na svícen.
 3. Počkejte, až je tkanina zcela suchá.
 4. Omyjte strojem nebo rukou při průměrné teplotě do 30 stupňů.

Důležité!

Umyjte věc nebo ji vystavte teplotám nad 30 stupňů, dokud se zcela neodpaří.Chemikálie nemůže být! Vosk v kombinaci s acetonem nebo benzínem při zahřívání tvoří nerozpustnou emulzi, která je pevně absorbována do vláken tkaniny.

Čpavek

Ukázalo se, že léčba amoniakem je jemná a ultralehká tkáň. Žehlení je na dlouhou dobu nemůže být. Při zamrznutí mohou ostré částice vosku také poškodit tkaninu. Proto se amoniak lépe hodí. Navíc je snadné ho najít v domácí lékárničce nebo si ho koupit v nejbližší lékárně.

Postup akcí:

 1. Rozpustí se jedna lžíce amoniaku v litru teplé vody.
 2. Směs se důkladně promíchá.
 3. Nalijte skvrnu na vrchol, ale namočte bavlněnou houbu a naneste ji.
 4. Ponechte parafín až do úplného rozpuštění a odstraňte zbytky.
 5. Umytý předmět omyjte mýdlovým roztokem, abyste odstranili mastné skvrny.

Etylalkohol nebo terpentýn

Použití alkoholu a terpentýnu je také vhodné pro jemné tkaniny. Pro tento postup budete potřebovat:

 • bavlněná houba nebo obvaz složený ve čtyřech;
 • ethylalkohol nebo terpentýn;
 • sůl nebo mořská sůl.

Samozřejmě můžete použít běžnou vatu, ale silněji se rozpadne. A její kousky jsou z tkaniny špatně odstraněny.

Kroky krok za krokem:

 1. Připravený obvaz navlhčete alkoholem nebo terpentýnem a položte na kapku parafínu.
 2. Nechte působit 30–40 minut, seškrábněte horní vrstvu parafínu.
 3. Rozetřete do skvrnyhrubé soli měkké pohyby.
 4. Odstraňte zbývající sůl zadní stranou mycí houby.
 5. V případě potřeby opakujte kroky několikrát.

Tento způsob mechanického tření je vhodný pouze pro hrubé tkaniny, jako jsou džíny.

Gely na mytí nádobí

Dalším důkazem univerzálnosti domácích chemikálií pro domácnost je jejich použití pro jiné než určené účely. Takže odstranit vosk skvrny na hedvábí nebo vlny věci používat mycí prostředek. Jedna námitka, vezměte tlustý neředěný lék.

 • večer se nalije na voskové kapky;
 • přikryjte fólií nebo plastovým sáčkem;
 • ráno, odstraňte to, co samo o sobě spadne;
 • prát prádlo ve stroji stejným nástrojem, aby se odstranily mastné skvrny;
 • použijte režim s maximální přípustnou teplotou uvedenou na štítku.

Odstraňovač skvrn Amway

Je-li v domě odstraňovač skvrn, je postup odstraňování vosku ještě jednodušší.

Nádobu protřepejte, pěnu naneste na skvrnu, počkejte dvě nebo tři minuty. Odstraňte pěnu as ní parafín. V závislosti na směrech štítků omyjte tkaninu v přístroji nebo rukou. Pokud je tam prášek Amway, zbaví se mastnoty na postižené věci.

Jak odstranit barevný vosk

Máte-li „štěstí“, že můžete naskládat skvrnu voskovými svíčkami nebo voskovými tužkami, musíte jednat rychle. Nenedotýkejte se skvrny rukama, neohýbejte se ani neotírejte ještě hlouběji. Podívejte se na nejbližší lednici a získejte led. V případě nedostatku ledu si vezměte zmrzlý výrobek, položte na něj čistý sáček a aplikujte ho na kapky svíčky. To, co je úspěšně zmrazeno, je snadné oddělit kovovým souborem nebo nožem s kulatým okrajem.

Zůstane vyvozeno tučné nebo barevné místo. Ukazuje použití domácích odstraňovačů skvrn a odmašťujících mycích prostředků.

Důležité!

Pokud se na věci odkapávala barevná svíčka, nepokoušejte se odstranit skvrnu železem nebo horkou vodou. Úlohu může usnadnit pouze led nebo studená voda.

Odstraňování vosku z oděvů z různých materiálů

Je logičtější použít konkrétní metodu a prostředky, když víte, z čeho je věc šitá. Kožešinové a semišové tkaniny se liší ve způsobu voskování než stejný úkol u barevných tkanin. Posloupnost fází pro každý materiál má svůj vlastní, znát tyto rysy, skvrny jsou dobře odstraněny a je možné zachovat strukturu věcí.

Kožešina a semiš

Kožešinové a semišové výrobky vyžadují zvláštní péči, když na ně svíčka padá. Pouze led může zachránit kožich. Buď uvolněte mrazničku a vložte do ní oblečení, nebo otřete skvrnu kostkami ledu. Zmrazený parafín by měl být odstraněn ze základny kožešiny až na vrchol, bez toho, aby se villi potrhali. Pokud se nebudete řídit tímto pravidlem na srsti srsti pleť tvoří.

Suedebundy, kalhoty, jiné oblečení nebo boty by měly být z vosku uloženy okamžitě. Oblast zakryjte listem papíru. Žehličku na střední pozici snímače na 3 sekundy! V žádném případě nemůžete udržet déle. Pokud vosk nezůstane na listu nebo není zcela odstraněn, připravte směs:

 • jeden díl vinného octa;
 • čtyři kusy bezolovnatého rafinovaného benzínu;
 • tři části amoniaku.

Poznámka!

Podíl je gramy, lžičky nebo lžíce. Výstupem bude jiný objem směsi. Pokud je velká skvrna, vezměte v lžíce. Pokud je na oblečení jen několik kapek parafínu, změřte gramy.

Pracovní kroky pro semišové oblečení a obuv:

 1. Ponořte houbu ve směsi a naneste na voskovou desku.
 2. Odstraňte oddělenou část a otřete ji speciální houbou na semiš.
 3. Aby se obnovil zdřímnutí, produkt se odpaří a zaujme původní vzhled.

Materiály s nestabilní barvou

Hlavní metodou čištění tkanin s nestabilním znečištěním bude zmrazení. Po zmrazení odstraňte zbytky vosku plastovou stěrkou. Na mastné skvrny ​​posypte mastek, křídu nebo dětský prášek. Umístěte produkt pod tisk na jeden den. Poté odstraňte zbytky absorbentu, jako je například mastek, a omyjte rukou při mírné teplotě 30 stupňů.

Odstraňování voskových skvrn z džínoviny

Džínové tkaniny jsou nejodolnější, je těžké je poškodit, takže použijte metodu vhodnou prospecifický případ: železo, zmrazení, pomocí chemických látek nebo ethylalkoholu. Hlavní je pokusit se to udělat rychleji. Džíny omyjte teplou vodou ručně nebo na vysokém horku psacím strojem.

Naplňte zbývající tukovou oblast mycím prostředkem nebo odstraňovačem skvrn. Opět se promyje.

Dokonale vyrovnat způsob čištění vosků s použitím alkoholu a hrubé soli.

Syntetická tkanina

Pro věci vyrobené ze syntetických materiálů je vhodný způsob odstraňování za použití mrazu nebo za použití organických rozpouštědel, jako je terpentýn.

Před použitím jakékoli metody se seznamte s ikonami na vnitřním štítku výrobku: přípustné teploty pro praní a žehlení, povolená organická rozpouštědla nebo pouze režim akvachistki.

Delicate

K odstranění voskových skvrn z jemných tkanin použijte:

 • ethylalkohol;
 • terpentýn;
 • Odstraňovač skvrn;
 • amoniak;
 • gely na mytí nádobí;
 • micelární voda;
 • odstraňovač make-upů ne na smetaně, ale na bázi vody;
 • zmrazení.

V každém případě vezměte v úvahu složení látky, hloubku a velikost znečištění, dostupnost finančních prostředků, které jsou v současné době k dispozici.

Odstraňte zbytkové skvrny

Je zřídkakdy možné se zbavit přílivu svícnů z jednoho místa. Po odstranění samotného parafínu je stále nutné odstranit tukovou skvrnu. Vhodné pro tento účel:

 • lékařský alkohol;
 • hydroxid amonný (amoniak);
 • terpentýn;
 • gely na mytí nádobí;
 • odstraňovač laku na bázi acetonu;
 • petrolej;
 • lakový benzín.

Při použití chemických látek před praním se ujistěte, že jsou výrobky suché. Některé chemické reakce vedou k nevratným procesům a odstranění skvrn po léčbě bude zcela nemožné.

Recenze

Elena Vasilyevna

Moje mládě se zabývá kruhem, kde kreslí barevné voskové pastelky. Proto otázka, jak odstranit vosk z oblečení, není pro mě čistě rétorická. Vzhledem k tomu, že chlapec má pouze 6 let, není nutné hovořit o přesnosti. Pravidelně přináší nové manžety na rukávech a pak na rukávech. A druhý den jsme měli na hrudi celý zelený mýt. Podařilo se mi mýt vosk čpavkem. Četl jsem, že je nutné led zpracovat okamžitě. No, jindy dám mému dítěti zmrazené kuře. ) Ale vážně, i amoniak dobře zvládl. Ale co je nejdůležitější, po mytí, nežehlit, nebo skvrna se stává viditelným.

Natali

Na Velikonoce se mi podařilo získat „krásnou“ parafínovou skvrnu na semišové bundě. A nevěřte tomu, pozadu. Sousedé očividně posvěcují velikonoční dorty. Nová bunda, neviděl jsem hned, pár hodin přesně. Jsem rád, že toto místo zachytilo mé oko nevědělo, jak umýt, jak umýt vosk ze svíčky z oblečení a obecně co dělat. A tak se vyrobila směs octa, alkoholu a rozpouštědla,třela to. Odstraňte vosk a pak se kroutil kartáčem na semišové boty. Výsledek byl normální, ale zdřímnutí „vypadalo“ v různých směrech. Obrátil se na žehličku na parníku a zpracoval celý hřbet. Obecně jsem rád, že se to zachránilo. Děkuji, i když svíčky nebyly barevné.

Veronica White

Dívky, řeknu skutečný příběh o záchraně svého kožichu po párty u přítelkyně. Faktem je, že dort se svíčkami byl obrovský a sloužil na terase. No, šel jsem do kožichu. Drahé voskové kapky se mi staly darem. Mám štěstí, že číšnice vybídla, aby v mrazáku dala kožich. Představte si, že jste našli vhodný balíček. Je dobré, že restaurace měla velké mrazničky. Až do konce party jsem musel z kožešiny odstranit parafínový vosk. Opět, díky navrhl, odstraněn ze základny, kde jsou chloupky připojené k pokožce. A tak by použila „plešaté hlavy“.

Pokud existuje malá praktická zkušenost s úklidem, obáváte se převzít odpovědnost za škody na věcech a poté je nechat čistit. Ale snažit se čistit voskové skvrny metodami určenými pro jemné tkaniny je lepší než vyhazovat oblečení. Popsané metody jsou dostupné pro začátečníky i zkušené ženy v domácnosti. Vzpomeňte si na základní pravidla a na zlepšení.